Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1018 postów 31689 komentarzy

Tylko prawda

Husky - Zoologiczny antykomunista , mając do wyboru AK i NSZ wybrałbym NSZ przy całym szacunku do AK. UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony.

Wybaczyć - tak,zapominać - nie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

23-28.01.1919. Czesi przebrani za oficerów francuskich nakazują Polakom opuszczenie Śląska Cieszyńskiego. Po wykryciu podstępu zaczyna się otwarta ofensywa 16 tys. wojsk czeskich

 

Słaba polska obrona wspierana przez lokalną ludność, górników i Milicję Polską ustępuje.

Skutkiem konfliktu było anektowanie przez Czechów Zaolzia zamieszkałego przez Polaków i trwałe pogorszenie stosunków między obu krajami.

Podział Śląska cieszyńskiego ostatecznie został dokonany w lipcu 1920 r , w tym czasie Wojsko Polskie walczyło z bolszewikami. Czesi wykorzystali niekorzystną sytuację Polski. Odebranie Zaolzia w 1938 r przez Polskę było reperkusją tych wydarzeń.

 

 

W przeddzień rozpoczęcia działań zbrojnych wzajemny stosunek sił wojskowych był następujący: oddziały czeskie: 17 batalionów piechoty, 2 szwadrony kawalerii i 4 baterie artylerii. Razem było to w/g szacunków dowództwa polskiego 14 – 16 tys. żołnierzy (częściowo jeszcze w transportach). Siły te tworzyły kilka zgrupowań stosownie do zamierzonych kierunków działań. Położenie geograficzne pozwalało stronie czeskiej na wykonanie koncentrycznego ataku z dwóch kierunków: Od zachodu i od południa. Początkowo plan przygotowany przez ppłka Šnejdárka przy
pomocy francuskiego doradcy ppłka Gillaine’a wykorzystywał tę sposobność.

Siły polskie na Śląsku Cieszyńskim były znacznie słabsze, stanowiły równowartość nieco ponad 3 batalionów, 2 szwadronów kawalerii (jeden spieszony) i 1 baterię artylerii (4 działa). Nie było to więcej niż 3-4 tysięcy żołnierzy pełniących przede wszystkim rolę osłony granic, wartowniczą i będące dopiero w trakcie szkolenia.

Podczas walk żołnierze czescy dopuścili się szeregu okrutnych morderstw na bezbronnych jeńcach polskich i cywilnych mieszkańcach Zaolzia. Bodajże najlepiej udokumentowaną z wielu zbrodni popełnionych na Polakach jest bestialski mord w Stonawie 26 stycznia 1919 roku, gdzie kilkunastu wziętych do niewoli żołnierzy 12. Pułku Piechoty zostało zakłutych bagnetami i uśmierconych uderzeniami kolb karabinowych. Pamięć o tym dramatycznym wydarzeniu zawdzięczamy przede wszystkim dzielnej postawie księdza Franciszka Krzystka, proboszcza miejscowej parafii, który nie zważając na grożące mu niebezpieczeństwo ze strony Czechów, zidentyfikował i pochował zamordowanych. Ofiary były nagie, a ich dokumenty i rzeczy osobiste zabrali oprawcy. Kapłan zlecił także wykonanie zdjęć zmasakrowanych ciał. Kolejnym zachowanym świadectwem zbrodni jest przejmująca relacja innego mieszkańca Stonawy – Andrzeja Raszka. Oto jej fragment: „Zobaczyłem, jak wyprowadzili rannego żołnierza i bijąc go, zaprowadzili w stronę kościoła. Spotkał go ten sam los, co wielu innych – został zakłuty bagnetem. [...] Został również przebity bagnetem ranny polski żołnierz koło szkoły ludowej w Stonawie, na drodze. Daremnie prosił o darowanie mu życia, gdyż ma żonę i dzieci. Zostali też zakłuci żołnierze ukryci w sianie, w stodołach u Febra w przysiółku Dolany i u Wałoszka na Górzanach".

 

Wojsko czeskie zamordowało też wziętych do niewoli jeńców w Bystrzycy oraz cywilów w Karwinie. Bojówki uzbrojonych Czechów oraz czeskiej żandarmerii zamordowały również kilkudziesięciu polskich działaczy narodowych, a kilka tysięcy Polaków zostało zmuszonych do ucieczki do Polski

Ilu milicjantów żołnierze czescy powiesili, to dotąd ściśle nie mogło być stwierdzone, z powodu przeszkód i utrudnień stawianych przez okupacyjne władze czeskie. Sam fakt nie ulega najmniejszej wątpliwości, zresztą zupełnie otwarcie chełpią się tem żołnierze czescy,przytacza te fakty i potępia pewien odłam prasy czeskiej (Pravo Lidu, Delnicky Dennik)

(…) Nie tylko ludność cywilna walcząca, ale także ludność bezbronna, nawet kobiety i dzieci padały ofiarą zdziczałej soldateski czeskiej. Współudział w pracy narodowej, polskiej, oświatowej, samo przyznanie się do narodowości polskiej wystarczyło, by te osoby katować i mordować.
Rzecz naturalna, że wyszukiwano osoby przodujące, by całe społeczeństwo sterroryzować.
Rolę naganiaczy, denuncjatorów, objęli nie tylko nieliczni tu żyjący Czesi, ale także Niemcy i renegaci, przedtem przez Niemców, dziś przez Czechów czułą opieką otaczani. Ostatecznie 28 lipca 1920 roku Rada Ambasadorów przyznała prawo do Zaolzia Czechosłowacji. Warto dodać, że odbyło się to przy sprzeciwie przedstawiciela Stanów Zjednoczonych. Sejm niepodległej Polski nigdy nie ratyfikował decyzji Rady Ambasadorów.

Obrońcy Śląska Cieszyńskiego są w Polsce zapomniani. Ilu z nich zamordowano? Można jedynie oszacować, że było to od stu do kilkuset osób. Kolejne setki Polaków zabito później, głównie wiosną 1920 roku.
Rozumiem , że zbrodni których dokonano na bezbronnych jeńcach - nigdy nie rozliczono ?
Oraz że w/w miejscowościach opisane historie nie są upamiętnione. (Z doskonale zrozumiałych przyczyn).W dodatku odzyskanie Zaolzia - sukces polskiej dyplomacji jest dyżurnym antypolskim tematem - pałką, przedmiotem bezczelnych kłamstw i manipulacji oraz bezsensownych przeprosin

 

Źródła:

KC APTL 25.15]

[APC 14/3/62 Dok. 11]

Twitter

https://historia.uwazamrze.pl/artykul/961107/jak-czesi-zrabowali-zaolzie

http://www.zaolzie.xf.cz/Bia%C5%82a%20ksi%C4%99ga_korekcja.pdf


ps.
Z uwagii na fale hejtu,spamu i wyzwisk kierowanych pod moim adresem,informuję że mój blog będzie miał charakter "niszowy".Lepiej mieć 2-3 komentarze w temacie notki,a ja już nie mogę pozwalać sobie na robienie tu ścieku przez pewne grono mojego "Fan Clubu"

                            

                                      

 

 
 

KOMENTARZE

 • @Husky
  5! już jakaś kurwa dała 1! Pzdr!
 • @kula Lis 69 15:34:18
  Czerwona hasbara zza Buga czuwa.To mój Fan Club
  8-)))))))
  pzdr.
 • 5*
  Mnie też zastanawiało dlaczego o tym morderstwie, tak podłym, bo zamordowano wziętych do niewoli, niewiele się mówi.

  Dzięki za przypomnienie.

  Pozdrawiam.
 • No i mamy
  "Plan pokojowy Trumpa zakłada także zamrożenie na cztery lata żydowskiego osadnictwa na palestyńskich terenach administrowanych przez Izrael."-


  czyli te cztery ... kolejne lata ... przesiedzą u nas.


  Dziękuję za uwagę.
 • @Husky
  Dziękuje za podjęcie tego tematu
 • A wydawało się
  Że Czesi to takie pokorne Szwejki. No i w 38 odbiliśmy Zaolzie, to po co dziś jakiekolwiek kajanie się z tego powodu że strony polskiej? Do tego niektórzy podciągają nawet interwencję 68 roku. Ale to była już inna zupełnie sytuacja.
 • @kula Lis 69 15:34:18
  Może jakiegoś Czecha mamy na Neonie? :)
 • @Husky 16:07:14
  Husky, Czesi cię namierzyli. Nie zza Busa, tylko zza..... Wełtawy?? ?
 • Plan B
  Wysłać do Wuhan. Tam teraz tak pusto i przytulnie.

  https://www.youtube.com/watch?v=uuckOMMcas8
 • @zbig71 19:19:05
  Nie wiem, czy mamy na neonie jakichś czechów, ale że mamy tu całą masę człowieków sowieckich, o mentalności kacapskich rabów, którzy na rozkaz przepraszaliby czechów za Zaolzie, nie wnikając w to, jakiego ludobójstwa czesie dopuścili się na polakach 19 lat wcześniej, to dla nich nieistotny szczegół. Wystarczyło, że 20 grudnia tak orzekł towarzysz Władimir Władimirowicz, który wycedził tego dnia całą masę innych bredni pod Naszym adresem, które są obrazą nawet dla średnio rozgarnietego niedawnego gimnazjalisty, to również było dla nich bez znaczenia. Dla nich te kretynizmy były prawdami objawionymi, nad którymi pochylali karki do ziemi i nie mgli się nacmokać w swoim kretyńskim zachwycie, nad plwocinami charchanymi im w twarz, które oblizywali z ze swoich fizjonomi w nieskrywanym zachwycie, że śą to czekoladki firmy Lindt.

  Tak się zastanawiam dlaczego ten artykuł, nie jest na głównej tablicy w pierwszej trójce artykułów dnia? Polecenia od oficerów prowadzących nie było? Zastanawiam się także co to za antypolska łachudra dała za ten artykuł jedynkę??? Bydle bez honoru i zwykłe ZERO!

  Ode mnie rzecz jasn 5*

  Pozdrawiam serdecznie
 • @Jacek Boki 20:33:19
  //Tak się zastanawiam dlaczego ten artykuł, nie jest na głównej tablicy w pierwszej trójce artykułów dnia? //

  Gdy Pan spojrzy na grafik dyżurów to Pan zrozumie dlaczego.
  Ja nie z jego kasty,i tak szczęście że nie w lochu

  8-))))))))
  Pozdrawiam
  Zdrowia
 • @zbig71 19:20:46
  Cholera to wie
  Ktoś dał na mnie namiary
 • @Piotrx 19:06:35
  I ja dziekuje
  Pozdrawiam
 • @AgnieszkaS 17:33:42
  Dzieki za komentarz i ocene
  Pozdrawiam
 • @Jacek Boki 20:33:19
  Ja dałem 5. Dobrze, że Husky przypomniał temat.
 • @zbig71 21:28:17
  Dziekuje
  pozdr.
 • @Jacek Boki 20:33:19
  Wojna polsko-czechosłowacka jest dość słabo znana w polskiej historiografii. Przyćmiła ją wojna z bolszewikami i powstania na Śląsku oraz w Wielkopolsce. Na Śląsku Cieszyńskim krzyżowały się interesy obu nowo utworzonych państw, które pragnęły opanować miejscowe kopalnie, przemysł ciężki i szlaki komunikacyjne. Prędzej czy później musiało dojść do konfliktu.


  https://menway.interia.pl/historia/zdjecie,iId,2832902,iAId,354528
 • Autor
  5*

OSTATNIE POSTY

więcej
 • MEDIA

  Kto chcę psa uderzyć, ten kij zawsze znajdzie.

  Do ostatnie chwili zastanawiałem się czy jest sens jeszcze cokolwiek napisać skoro tak jak już wczoraj, tak i dziś widać że wyrok zapadł.Został zatwierdzony czytaj więcej

 • POLITYKA - ŚWIAT

  Brexit Day

  Zapamiętajmy to: Nigel Farage mówiący o Brexit był wyśmiewany przez wiele lat. Tymczasem przez ponad 20 lat antyunijnej kampanii przekonał do siebie miliony Brytyjczyków. Potrzeba solidnej narracji, która pozwoli przekonać miliony Polaków na Polexit czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  Bosak "atakuje" Turskiego

  Czas mija, młodzi ludzie nie rozumieją co znaczy, że ktoś był prominentną postacią w PZPR. Chyba czas zacząć mówić i pisać wprost, że byli to ludzie którzy kolaborowali z okupantem sowieckim przeciwko wolnej Polsce. Tacy czerwoni volksdeutsche czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY

więcej