Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1018 postów 31689 komentarzy

Tylko prawda

Husky - Zoologiczny antykomunista , mając do wyboru AK i NSZ wybrałbym NSZ przy całym szacunku do AK. UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony.

Jemeńska apokalipsa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jemen przeżywa najgorszą na świecie katastrofę humanitarną spowodowaną przez człowieka.Około 80% populacji - 24 miliony ludzi - potrzebuje pomocy humanitarnej i ochrony

 

      

Przez nieco ponad pięć lat Jemen był uwikłany w pozornie nieuchronną wojnę domową, która zabiła prawie 40 000 ludzi i pchnęła miliony na skraj głodu.Konflikt ma swoje źródło w arabskiej wiośnie w 2011 r., Kiedy powstanie zmusiło długoletniego autorytarnego prezydenta kraju, Alego Abdullaha Saleha, do przekazania władzy swojemu zastępcy, Abdrabbuhowi Mansourowi Hadiemu.Jako prezydent Hadi zmagał się z wieloma problemami, w tym atakami dżihadystów, separatystycznym ruchem na południu, ciągłą nielojalnością personelu bezpieczeństwa wobec Saleha, a także korupcją, bezrobociem i brakiem żywności.

                 

 

      
Ali Abdullah Saleh (P) został zmuszony do przekazania władzy Abdrabbuhowi Mansourowi Hadi (L)

Transformacja polityczna miała przynieść stabilność Jemenowi, jednemu z najbiedniejszych narodów Bliskiego Wschodu, ale prezydent Hadi walczył z różnymi problemami, w tym atakami bojowników, korupcją, brakiem żywności i lojalnością wielu oficerów wojskowych wobec Saleha.Ruch Houthi, który broni mniejszości muzułmańskiej Zaidi Shia w Jemenie i walczył z szeregiem buntów przeciwko Salehowi w poprzedniej dekadzie, wykorzystał słabość nowego prezydenta, przejmując kontrolę nad ich północnym sercem prowincji Saada i okolic.

Rozczarowany transformacją wielu zwykłych Jemeńczyków - w tym Sunnis - poparło Houthi, a na przełomie 2014 i 2015 r. Rebelianci przejęli Sanaę.

Koalicja pod przywództwem Arabii Saudyjskiej obawiała się, że dalsze sukcesy Huti dadzą rywalom władzę regionalną i państwo z szyicką większością, Iran, przyczółek w Jemenie, południowym sąsiadie Arabii Saudyjskiej. Arabia Saudyjska twierdzi, że Iran wspiera Houthi bronią i wsparciem logistycznym - zarzut, który Iran zaprzecza.

                     

 

     

 

 

Walki rozpoczęły się w 2014 r., Kiedy muzułmański ruch rebeliantów Houthi Shia wykorzystał słabość nowego prezydenta i przejął kontrolę nad północną prowincją Saada i sąsiednimi obszarami. Houthi przejęli stolicę Sana, zmuszając Hadiego do wygnania za granicę.Zaniepokojeni powstaniem grupy, która, jak wierzyli, była wspierana militarnie przez regionalną szyicką potęgę Iran, Arabię ​​Saudyjską i osiem innych państw głównie sunnickich rozpoczęła kampanię powietrzną mającą na celu przywrócenie rządu pana Hadiego.

Koalicja otrzymała wsparcie logistyczne i wywiadowcze od USA, Wielkiej Brytanii i Francji.

Konflikt nasilił się dramatycznie w marcu 2015 r., Kiedy Arabia Saudyjska i osiem innych, głównie sunnickich państw - wspieranych przez USA, Wielką Brytanię i Francję - rozpoczęły naloty na Houthi, których deklarowanym celem jest przywrócenie rządu pana Hadiego.

Tymczasem Houthi nie zostali wysiedleni z Sany i byli w stanie utrzymać oblężenie trzeciego miasta Taiz i strzelać pociskami balistycznymi przez granicę z Arabią Saudyjską.

 

Bojownicy z Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim (AQAP) i lokalny oddział rywalizującej grupy Państw Islamskich (IS) wykorzystali chaos, przejmując terytorium na południu i przeprowadzając śmiertelne ataki, zwłaszcza w Adenie.

Wystrzelenie rakiety balistycznej w kierunku Rijadu w listopadzie 2017 r. Skłoniło saudyjską koalicję do zacieśnienia blokady Jemenu.

Koalicja powiedziała, że ​​chce powstrzymać przemyt broni przez Iran do rebeliantów - oskarżenie Teheran zostało odrzucone - ale ograniczenia doprowadziły do ​​znacznego wzrostu cen żywności i paliwa, przyczyniając się do popchnięcia większej liczby ludzi w kierunku braku bezpieczeństwa żywnościowego.

W czerwcu 2018 r. Koalicja podjęła próbę przełamania impasu na polu bitwy, rozpoczynając dużą ofensywę w zbuntowanym mieście Hudaydah na Morzu Czerwonym, którego port jest główną linią ratunkową dla prawie dwóch trzecich populacji Jemenu.W grudniu przedstawiciele rządu i Houthi zgodzili się na zawieszenie broni w mieście i porcie Hudaydah i obiecali przesunąć swoje siły do ​​połowy stycznia. Ale obie strony muszą jeszcze zacząć się wycofywać, budząc obawy, że umowa się załamie
I się załamała,walki wybuchają na nowo

W sobotę nastąpił targiczny atak na meczet . Liczba ofiar śmiertelnych po sobotnim ataku rakietowym na obóz szkoleniowy w Jemenie wzrosła do co najmniej 111, podał rząd tego kraju.

Pocisk uderzył w meczet w obozie al-Estiqbal w Marib, gdzie żołnierze zebrali się na wieczorne modlitwy. Rząd obwiniał zbuntowany ruch Houthi, ale nie od razu potwierdził, że wystrzelił pocisk. Był to jeden z najbardziej krwawych pojedynków od czasu eskalacji konfliktu w Jemenie pięć lat temu.

Wstępne doniesienia o ataku na obóz al-Estiqbal, który jest 170 km (105 mil) na wschód od stolicy rebeliantów Sanaa, mówiły, że zabito co najmniej 80 żołnierzy. Ale w niedzielę wieczorem liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do co najmniej 111 z powodu „poważnych i śmiertelnych obrażeń odniesionych przez żołnierzy”, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Abdul Raqeeb al-Haidari powiedział na stronie internetowej al-Masdar Online.

 

Źródła wojskowe i medyczne poinformowały agencję informacyjną AFP, że zginęło 116 osób.
Prezydent Abdrabbuh Mansour Hadi potępił atak rakietowy jako akt „tchórzliwy i terrorystyczny”, który, jak powiedział,ten atak  potwierdził „bez wątpienia, że ​​Houthi nie pragną pokoju”.Specjalny wysłannik ONZ dla Jemenu, Martin Griffiths, potępił niedawną eskalację działań wojennych w tym kraju i stwierdził, że sobotni atak był „szczególnie niepokojący”.

„Powiedziałem wcześniej, że ciężko wypracowany postęp, jaki Jemen poczynił w zakresie deeskalacji, jest bardzo delikatny. Takie działania mogą wykoleić ten postęp” - ostrzegł. „Wzywam wszystkie partie, aby powstrzymały eskalację teraz i skierowały swoją energię z dala od frontu wojskowego na politykę”.

Walki między Houthi a siłami lojalnymi wobec rządu, wspieranego przez koalicję pod przywództwem Arabii Saudyjskiej, spustoszyły kraj, zabiły około 100 000 osób i wywołały najgorszy kryzys humanitarny na świecie.

Krótko mówiąc, Jemen przeżywa najgorszą na świecie katastrofę humanitarną spowodowaną przez człowieka.Około 80% populacji - 24 miliony ludzi - potrzebuje pomocy humanitarnej i ochrony Ponieważ tylko połowa z 3500 placówek medycznych w pełni funkcjonuje, prawie 20 milionów ludzi nie ma dostępu do odpowiedniej opieki zdrowotnej. I prawie 18 milionów nie ma wystarczającej ilości czystej wody ani dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych.

W związku z tym lekarze z trudem radzili sobie z największym jak dotąd odnotowanym wybuchem cholery , który spowodował ponad 1,49 miliona podejrzanych przypadków i 2960 zgonów od kwietnia 2017 r.


Na podstawie:

https://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-51166943

https://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-29319423

https://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-44466574

 

ps.
Z uwagii na fale hejtu,spamu i wyzwisk kierowanych pod moim adresem,informuję że mój blog będzie miał charakter "niszowy".Lepiej mieć 2-3 komentarze w temacie notki,a ja już nie mogę pozwalać sobie na robienie tu ścieku przez pewne grono mojego "Fan Clubu"

                         

 

 

KOMENTARZE

 • 5* Jemen jest wielką tragedią i nikt na świecie nie chce tym się zająć.
  W sobotę odbyła się konferencja w sprawie zawieszenia broni w Libii. W Berlinie spotkali się przedstawiciele Rady Bezpieczeństwa ONZ. Sponsorami tej konferencji były Niemcy we współpracy z Putinem i Erdoganem.
  Być może ktoś kiedyś pomyśli o Jemenie.
 • @Anna-PK 03:37:09
  Może ciapatowicz zrobi taką nasiadówkę w waszyngtonie ?
 • @Anna-PK 03:37:09
  Tylko kiedy?
  Oby nie za późno
 • @provincjał 08:21:48
  Wiz już nie ma więc jedź sam osobiście
 • @Husky 09:51:32
  Jak cię wpuści emigracyjny oficer.
 • @zbig71 10:34:24
  Nigdy,ale to nigdy nie miałem z tym problemu
  pzdr
 • @Husky 10:36:36
  No Husky!!! Ciebie by nie wpuścili?!?!? Swojego człowieka!?!?!? Niemożliwe przecież. Ale Michalkiewicza już na granicach przesłuchiwali. Bo nie myśli, jak trzeba.
 • @Rocky 10:44:07
  Jakoś Sakiewiczownia łez nie roniła nad spalonymi w Odessie i zamordowanymi cywilami w Donbasie przez banderowskie upiory.
  W Jemenie dzieją się straszne rzeczy, to,, zasługa,, Arabi Saudyjskiej, która jest oczkiem w głowie USA.
 • @Rocky 11:22:05
  Jak by to od Putina zależało to wszedł i po tygodniu byłby spokój. Niestety w takich krajach mącą wszyscy. Nie wiem co by było lepiej dla tych Jemeńczyków, czy Putin czy Trump. W historii różnie bywało, Libię USA doprowadziło do upadku cywilizacyjnego. My mimo próśb zachodu spokojnie się przyglądaliśmy rzezi carskiej Rosji. Wszystko zależy od bieżących interesów. Rządzący mają gdzieś tych głodujących czy mordowanych, oni się nie liczą w rozgrywce o wpływy i interesy.
 • @Rocky 11:22:05
  W związku z tym, że media głównego nurtu cały czas gloryfikują politykę Stanów Zjednoczonych i Izraela, a każdy, kto przynajmniej będzie miał do tego odrobinę rezerwy, będzie nazywany Ruską onucą i agentem Putina, to nie jest dziwne, że na niszowych portalach będzie starał się odreagować na tak prymitywną propagandę mediów głównego ścieku. Zresztą po Twoim komentarzu widać wyraźnie, że wszystkich komentatorów, którzy nie podzielają Twojego zdania, wrzucasz do jednego worka. To typowe dla ludzi o mentalności sowieckiej. ,,Gratuluję metod,,
 • @Rocky 14:42:39
  Piszesz ze mną, a zapewniam cię, że ja nie jestem wy. To po pierwsze. Człowiek, któremu bliskie są zasady cywilizacji łacińskiej, każdego człowieka traktuje indywidualne i mówi do niego Pan, albo Ty. A nie ,,Wy,, tak jak Ty to robisz. I niekoniecznie ludzie, którzy mają np:prorosyjskie poglądy, nie oznacza, że jednocześnie są one proradzieckie. Nic bardziej mylnego. A Michnik z Grossem swoich zwierzchników mają w postaci żydokomuny i to wcale nie tej z Kremla.
 • @Rocky 15:33:16 Szanowny Panie, mam do Pana pytani;
  Czego Pan oczekuje i jakim celem się Pan kieruje uczestnicząc w forum dyskusyjnym jakim jest NEon?
  Zadaję to pytanie, bo zupełnie nie wiem o co Panu chodzi. Wszczyna Pan kłótnie, stawia zarzuty, poucza, a nie zabiera głosu na temat dyskutowany. Czy to jest Pańskim celem?
 • @Rocky 15:33:16
  Jako człowiek sowiecki rzeczywiście musisz pisać zbiorczo, bo wszyscy socjaliści stosują zasadę zbiorowej odpowiedzialności. Narodowi socjaliści stosowali ją do ras, międzynarodowi do klas, swoimi wpisami pięknie się w tę zasadę wpisujesz. To u pisiorów nagminne, niestety. Że też pan Bóg tylu debili stworzył.
 • @zbig71 16:45:22
  "Że też pan Bóg tylu debili stworzył."

  Stworzył też Dusiołka, jak to słusznie zauważył stary talmudysta Leśmian.

  ==========

  Szedł po świecie Bajdała,
  Co go wiosna zagrzała -
  Oprócz siebie - wiódł szkapę, oprócz szkapy - wołu,
  Tyleż tędy, co wszędy, szedł z nimi pospołu.

  Zachciało się Bajdale,
  Przespać upał w upale,
  Wypatrzył zezem ściółkę ze mchu popod lasem,
  Czy dogodna dla karku - spróbował obcasem.

  Poległ cielska tobołem
  Między szkapą a wołem,
  Skrzywił gębę na bakier i jęzorem mlasnął
  I ziewnął wniebogłosy i splunął i zasnął.

  Nie wiadomo dziś wcale,
  Co się śniło Bajdale?
  Lecz wiadomo, że szpecąc przystojność przestworza,
  Wylazł z rowu Dusiołek, jak półbabek z łoża.

  Pysk miał z żabia ślimaczy -
  (Że też taki żyć raczy!) -
  A zad tyli, co kwoka, kiedy znosi jajo.
  Milcz gębo nieposłuszna, bo dziewki wyłają!

  Ogon miał ci z rzemyka,
  Podogonie zaś z łyka.
  Siadł Bajdale na piersi, jak ten kruk na snopie -
  Póty dusił i dusił, aż coś warkło w chłopie!

  Warkło, trzasło, spotniało!
  Coć się stało, Bajdało?
  Dmucha w wąsy ze zgrozy, jękiem złemu przeczy -
  Słuchajta, wszystkie wierzby, jak chłop przez sen beczy!

  Sterał we śnie Bajdała
  Pół duszy i pół ciała,
  Lecz po prawdzie niedługo ze zmorą marudził -
  Wyparskał ją nozdrzami, zmarszczył się i zbudził.

  Rzekł Bajdała do szkapy:
  Czemu zwieszasz swe chrapy?
  Trzebać było kopytem Dusiołka przetrącić,
  Zanim zdążył mój spokój w całym polu zmącić!

  Rzekł Bajdała do wołu:
  Czemuś skąpił mozołu?
  Trzebać było rogami Dusiołka postronić,
  Gdy chciał na mnie swej duszy paskudę wyłonić!

  Rzekł Bajdała do Boga:
  O, rety - olaboga!
  Nie dość ci, żeś potworzył mnie, szkapę i wołka,
  Jeszcześ musiał takiego zmajstrować Dusiołka?
 • @zbig71 16:45:22
  Prosze bez inwektyw
  ok?
 • @Husky 18:25:24
  To nie inwektywa. To był wniosek końcowy.
 • @
  Do póki pewien cieć pozwala mi jeszcze pisać,to wykorzystam tę "wielką okazje" i chciałbym serdecznie podziękować za udział w dyskusji i oceny.Również podziękowania dla czytelników a było ich to bardzo dużo
  Dziękuję
 • Husky
  "5" za przypomnienie tego nieco "zapomnianego" konfliktu.
  I tylko niewinnynch ludzi szkoda... jak zawsze.
  Pzdr.

OSTATNIE POSTY

więcej
 • MEDIA

  Kto chcę psa uderzyć, ten kij zawsze znajdzie.

  Do ostatnie chwili zastanawiałem się czy jest sens jeszcze cokolwiek napisać skoro tak jak już wczoraj, tak i dziś widać że wyrok zapadł.Został zatwierdzony czytaj więcej

 • POLITYKA - ŚWIAT

  Brexit Day

  Zapamiętajmy to: Nigel Farage mówiący o Brexit był wyśmiewany przez wiele lat. Tymczasem przez ponad 20 lat antyunijnej kampanii przekonał do siebie miliony Brytyjczyków. Potrzeba solidnej narracji, która pozwoli przekonać miliony Polaków na Polexit czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  Bosak "atakuje" Turskiego

  Czas mija, młodzi ludzie nie rozumieją co znaczy, że ktoś był prominentną postacią w PZPR. Chyba czas zacząć mówić i pisać wprost, że byli to ludzie którzy kolaborowali z okupantem sowieckim przeciwko wolnej Polsce. Tacy czerwoni volksdeutsche czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY

więcej