Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1018 postów 31834 komentarze

Tylko prawda

Husky - Zoologiczny antykomunista , mając do wyboru AK i NSZ wybrałbym NSZ przy całym szacunku do AK. UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony.

Wigilie za drutami Auschwitz

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

24 grudnia 1940 r. na placu apelowym na terenie KL Auschwitz Niemcy ustawili choinkę oświetloną elektrycznymi lampkami. Pod drzewkiem kazali złożyć ciała więźniów zmarłych w czasie pracy oraz zamarzniętych na apelu.

 

To była pierwsza Wigilia, a zarazem jedna z najbardziej tragicznych z pięciu, jakie odbyły się w piekle Auschwitz.

Były więzień Karol Świętorzecki, wracając po latach do tamtego grudniowego dnia, wspominał, jak lagerführer Karl Fritzsch, znany z wyjątkowego okrucieństwa zastępca komendanta obozu Rudolfa Hössa, powiedział do więźniów zgromadzonych na placu, że zwłoki pod choinką to „prezent” dla żyjących.

Kolejna Wigilia w 1941 r. była także tragiczna. W czasie powrotu z niewolniczej pracy przy budowie obozu Birkenau, esesmani zabili ok. 300 jeńców radzieckich, którzy wycieńczeni nie byli w stanie iść o własnych siłach.

W 1942 r. polskie więźniarki w bloku zwanym Stabsgebaude zaświeciły świeczki na przyniesionej gałęzi świerka.

W bloku 25 postawiono małą choinkę, którą przemycił Henryk Bartosiewicz. Na jej szczycie rotmistrz Witold Pilecki, bohater obozowego ruchu oporu umieścił wyciętego z brukwi białego orła. W wielu miejscach obozu słychać było kolędy.

W obdarowywanych z okazji świąt kartkach przekazywano sobie życzenia, czasem w formie wiersza, w których zawierano cała tęsknotę za wolnością i bliskimi:

 

W tę cichą wigilijną noc
Zapomnijcie o krwawym znoju
Przyjmijcie mych życzeń moc
Życzeń szczęścia i pokoju.
Spójrzcie, jak na boskim niebie
Dwie gwiazdki się żarzą.
Drogie serca, tak blisko siebie
Zawsze o sobie marzą.
Spójrzcie w srebrzystą nocną dal
Gdzie kolczaste druty lśnią
Tam tęsknota, smutek, żal,
Swe skargi dziś do żłóbka ślą.
Przyjdź o Jezu Betlejemski
Dziś do nas ze swej stajenki,
I pociesz wierny Ci lud
Bo cierpi niewolę i głód

 

Milczący świadkowie

    

Wigilia w KL Auschwitz . Pamiętajmy o tych którzy nie mieli tyle szczęścia co my.

24 Grudnia 1942 roku.

Wieczorem, w wigilię Świąt Bożego Narodzenia, więźniarki - Polki mieszkające w Stabsgebäude zaświeciły świeczki na gałęzi świerku potajemnie wniesionej do przeznaczonego im pomieszczenia i odśpiewały kolędy, składając współwięźniarkom życzenia wolności. Takie same ciche uroczystości odbywały się w różnych blokach i barakach w obozie KL Auschwitz i jego podobozach. Podtrzymywało to więźniów na duchu i pozwalało żywić nadzieję na przetrwanie.

Autorką obrazu jest Janina Tollik

Urodziła się w 1910 r. w Janowie. W latach 1931-35 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po wybuchu wojny pracowała na Pomorzu jako sanitariuszka. Swoją pracę kontynuowała po wysiedleniu do Krakowa. Zatrudniła się także jako pomoc biurowa i techniczna w Biurze Gospodarki Wodnej w Krakowie. Tam utworzyła tajną komórkę informacyjno-wywiadowczą. Gestapo aresztowało ją w maju 1941 r. Po okrutnym śledztwie w więzieniu na Montelupich i po pobycie w Zakładzie Helclów w Krakowie, Janina Tollik została w kwietniu 1942 r. osadzona w obozie Auschwitz jako więźniarka polityczna i oznaczona numerem 6804.
W Auschwitz Janina Tollik pracowała w wielu komandach, m.in. w karnej kompanii. Właśnie w karnej kompanii zaczęła szkicować różne sceny z życia obozowego. Wiele prac zniszczyła, uważając, że nie są nikomu potrzebne.
W październiku 1944 r. została wysłana transportem ewakuacyjnym do KL Flossenbürg w Bawarii. Tam doczekała wyzwolenia. W latach 1945-49 mieszkała w Belgii, gdzie leczyła się, studiowała i pracowała. W 1949 r. wróciła do Polski. W kraju poświęciła się pracy artystycznej, była zatrudniona m.in. w Państwowym Muzeum w Oświęcimiu oraz w Centralnym Zarządzie Związku Spółdzielni Ludowych i Artystycznych Cepelia. Współpracowała m.in. z Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim oraz Klubem byłych Więźniów Oświęcimia. Zrealizowała wiele projektów artystycznych, m.in. wystaw i cyklów malarskich i muzycznych. Janina Tollik zmarła w Warszawie 25 grudnia 1994 r.

 

 

https://www.facebook.com/369048779907010/posts/1306920819453130/

https://gazetakrakowska.pl/wigilie-za-drutami-auschwitz-esesmani-w-swoim-okrucienstwie-nie-zwazali-na-okres-swiateczny/ar/11617450

http://stutthof.org/node/643

KOMENTARZE

 • Wiesz pisku
  gdzie pracowali?
  Budowali fabrykę Prescota Busha, tate i dziadka dwóch prezydentów uSSraela. Między innymi dlatego tory do Oświęcimia nie zostały zbombardowane.

  Chwała pamięci pomordowanych!
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 23:48:25
  Tekst ten powstał dzięki pamięci (o tych tragediach) pewnego blogera z Niepoprawnych.
  To on dał mi "prawa autorskie" by tu zamieścić
  Znasz Go
  I nie jest nim @Tezeusz
  Obiecał mi że po Nowym roku sam je tu będzie zamieszczał, bo nie chciał robić "zadymy" w okresie świąt

  8-))))
 • Więźniów do Oświęcimia
  dowożono, oprócz pociągów, ciężarówkami z silnikami Forda, który produkował w Niemczech dla Hitlera przez całą wojnę.
  Ofiary Niemcy liczyli na maszynach IBM, Thomasa Watsona.
  Tak kwitło amerykańsko-niemieckie braterstwo broni i interesów.
 • @Husky 23:56:15
  Nieistotne kto jest autorem tej notki, jest przypomnieniem polskich tragedii i dlatego dałem 5*
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 23:58:51
  Drzewo na budowę baraków Amerykanie dostarczyli wprost z Alaski
  a prąd był dostarczany bezpośrednio z Czernobyla
 • @Husky 00:04:10
  Jednak jesteś gnida. Jak możesz sobie żartować z tak poważnego tematu?
 • Autor
  I po cholerę wyjeżdżasz z takimi tematami, A jeśli już to pisz zgodnie z najnowszą prawdą historyczną. Przecież Auschwitz to jak dowodzą najnowsze badania historyczne to było wyłącznie miejsce martyrologi żydów, obecna Komendantura Obozu, nie wpuszcza przecież na oficjalne uroczystości osób narodowości polskiej podających się za byłych więźniów oraz ich rodzin. Zakazana jest też flaga polska podczas tego typu uroczystości. Pod takim spojrzeniem na historię podpisują się przecież władze PiS wyznaczając dotychczasową Komendanturę na następną, oszczerczą kadencję.
  Napisz lepiej o chanukowych świecach w Auschwitz ... bo z tego co wiem to żydzi Wigilii nie obchodzą
 • @Husky 00:04:10
  Drzewa może nie dostarczali ale ropę i paliwa już tak. Standard Oil pobudował wielkie rafinerie w Niemczech a jak wybuchła wojna korzystali ze "szwajcarskich" pośredników.
 • @Drab61 00:08:30
  Widzisz
  Wigilia w 1941 r. W czasie powrotu z niewolniczej pracy przy budowie obozu Birkenau, esesmani zabili ok. 300 jeńców radzieckich, którzy wycieńczeni nie byli w stanie iść o własnych siłach.

  Miałbyś odrobinę sumienia
  Tylko tyle
  Też to kit był
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 00:06:59
  Nie wiem czego mialy dotyczyc Twoje wczesniejsze komentarze
  To mialo zwiazek z tym tragicznym dniem jakim byla wigilia
 • @Husky 00:17:33
  Coś musiało Ci się pomylić, żydowskie kierownictwo ówczesnego ZSRR (Stalin był w zasadzie figurantem, takim wodzem na użytek ludu) jasno stwierdziło, że nie istnieje coś takiego jak jeniec radziecki ...
 • @Husky 00:19:19
  Czytać nie umiesz?
  W pierwszym komentarzu napisałem skąd wracali polscy więźniowie. Tam wszystkie dni były tragiczne. Później było jeszcze gorzej jak Niemcy zrobili żydów kapo.
 • @Drab61 00:26:37
  Oczywiście za chwilę zanegujesz fakt że takowy obóz koncentracyjny kiedykolwiek istniał na terenie Polski
  To jakaś makieta z lat sześćdziesiątych, bo i takie wersję zupełnie niedawno tu czytałem. I co więcej zyskał poklask specjalistów o ostatecznego rozwiązania problemu z żydami...... czyli ekspertów(dwóch) z WPS-u.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 00:29:29
  Ok.
  w porządku
  Na dziś finito bo zbliża się północ, pora spać
 • @
  Deported by the Soviet Union in 1940, these Polish civilians marked their first Wigilia in exile in barrack 13 at the Molotov sovkhoz, Kazakh SSR, USSR. Dec. 24, 1940. WWII

  https://pbs.twimg.com/media/EMh8EoEW4AAb-2i?format=jpg&name=small
 • @Husky 07:03:26
  Pałowanie notki, której tematem jest Wigilia za drutami Auschwitz, jest świadectwem wyjątkowego wynaturzenia i dehumanizacji pewnych osobników.

  Życzę spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia.
 • @AgnieszkaS 08:16:48
  To nie notka jest pałowana tylko autor.
  Ja dałem 5*.
 • Tak - IG Farbenindustrie A.G.
  potrzebował niewolników i korzystał z więźniów KL Auschwitz. Nad tym obozem w ogóle roztacza się jakiś nimb tajemniczości - obowiązuje tylko jedna prawda - która jest zgodna z dzisiejszym przedsiębiorstwem Holocaust. W Auschwitz nie było w ogóle Żydów - byli oni tylko w KL Auschwitz Birkenau czyli KL Auschwitz 2 - bo IG Farben rozbudowywano cały czas. Ponadto - z tym nieludzkim zamordyzmem panującym powszechnie w obozie - nie zgadza się to - że jednak kolędy na blokach śpiewano ( baraki potem były tylko w Birkenau) - więc nie bano się panicznie. Owszem - nie było żartów w obozie - były też bandyckie bestialskie wyczyny wobec więźniów przez kapo rekrutowanych pośród kryminalistów czy Niemców - jednak nie była to norma.
  Wniosek?
  Sam rotmistrz Pilecki powiedział, że KL Auschwitz wobec katowni UB-eckich - to była igraszka.
  Na koniec - nie pisze tego dla jakiegoś wybielania Niemców - tylko w ten sposób podchodzę do narracji przenicowywania historii w wykonaniu pewnej nacji.
 • @AgnieszkaS 08:16:48
  Homo sapiens kontra Homo sovieticus. To najprostsze wyjaśnienie tych komentarzy i ocen.
  Życzę Pani spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego roku 2020
 • @Jozio z Londynu 14:43:42
  Zgadza się Joszko. Przypełzają tu tacy potomkowie żydosowietow i próbują nam, Polakom, wciskać kit.
  Jak trochę nad sobą popracujesz to może zostaniesz przyjęty do grona homo sapiens. Ale długa i ciężka droga przed tobą...
 • @Jozio z Londynu 14:43:42
  Panie Józiu, bardzo dziękuję za życzenia. Życzę wspaniałych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia dla Pana i rodziny.

  https://www.youtube.com/watch?v=rdpd6eQ6rjI
 • @Jozio z Londynu 14:43:42
  Obraz byłego więźnia KL Auschwitz Władysława Siwka zatytułowany „Zugang 1940” (nowi przybyli 1940), namalowany w 1949 r. Przedstawia przybycie transportu polskich więźniów politycznych do bocznicy przy ul. Topolowej w 1940 r

  https://pbs.twimg.com/media/EMP6CyVX0AAsEue.jpg
 • @
  20.12.1982 zmarł Artur Rubinstein-wybitny pianista.
  Podczas granego przez siebie koncertu dla ONZ-1945 rzekł:
  W tej sali,w której zebrały się wielkie narody,aby uczynić świat lepszym,nie widzę flagi Polski,za którą toczono tę okrutną wojnę.
  A więc teraz zagram polski hymn narodowy

OSTATNIE POSTY

więcej
 • MEDIA

  Kto chcę psa uderzyć, ten kij zawsze znajdzie.

  Do ostatnie chwili zastanawiałem się czy jest sens jeszcze cokolwiek napisać skoro tak jak już wczoraj, tak i dziś widać że wyrok zapadł.Został zatwierdzony czytaj więcej

 • POLITYKA - ŚWIAT

  Brexit Day

  Zapamiętajmy to: Nigel Farage mówiący o Brexit był wyśmiewany przez wiele lat. Tymczasem przez ponad 20 lat antyunijnej kampanii przekonał do siebie miliony Brytyjczyków. Potrzeba solidnej narracji, która pozwoli przekonać miliony Polaków na Polexit czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  Bosak "atakuje" Turskiego

  Czas mija, młodzi ludzie nie rozumieją co znaczy, że ktoś był prominentną postacią w PZPR. Chyba czas zacząć mówić i pisać wprost, że byli to ludzie którzy kolaborowali z okupantem sowieckim przeciwko wolnej Polsce. Tacy czerwoni volksdeutsche czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY

więcej