Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1018 postów 31834 komentarze

Tylko prawda

Husky - Zoologiczny antykomunista , mając do wyboru AK i NSZ wybrałbym NSZ przy całym szacunku do AK. UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony.

nie chcem, ale muszem...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

22 XII 1990 r. Lech "Bolek" Wałęsa przyjął insygnia władzy prezydenckiej II RP od ostatniego prezydenta Polski na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego

 

Dla mnie też był to szok !
Do tej pory nie rozumiem po co Prezydent Kaczorowski przekazał insygnia chamowi i prostakowi, który nigdy nie miał szansy reprezentować Polski na forum międzynarodowym, nie mówiąc o godności Prezydenta. To bydlę jest na poziomie wózka akumulatorowego.

Problemem nie jest dziś to, czy Bolek był płatnym agentem SB w 1. połowie lat 70. (bo to nie ulega wątpliwości), lecz w jakim stopniu fakt ten wpłynął na jego działalność jako przewodniczącego Solidarności.I czy zerwał te więzi po 77 i 78 roku Drugi problem to wpływ tych uwikłań na to co robił po 89 zwłaszcza na sprawowanie urzędu prezydenta.Skład współpracowników wskazywałby że wpływ SB był. Tam chyba tylko sprzątaczka nie miała "recordu" w tych służbach.
Coraz bardziej to "emeryckie" rozważania, bohater Wałęsa był potrzebny elicie roku 89, zdrajca Bolek dobrej zmianie. I za jedną i za drugą kreacją stały i stoją dość duże interesy SB i WSI. Natomiast w roku 81 Walesa zachowywał się dużo racjonalniej niż towarzystwo "od kurantów". Jeśli przez agenturalność, to tym większy paradoks. Ciekawe jest to wykorzystywanie tej sprawy po 89 r. przez wszystkich, i salon postKOR-owski i animatorów "przyśpieszenia". A on wybrał jakiś twardy układ z ludźmi służb. Ale jak przetrwa mit Solidrnosci, to przetrwa i pozytywną pamięć o nim. Gdyby nie był pod kontrolą służb, to by skończył, jak ks. Popiełuszko. A tak mieli "wytrych" do drzwi Nowej Polski, dzięki któremu byli i są bezpieczni i bogaci.
Rzecz nie do zbadania i oszacowania.

ps.

Dupa jesteśmy, a nie patrioci. Wczoraj minęła 49 rocznica podpisania przez Lecha Walese Deklaracji Współpracy z ludźmi honoru. Nikt nawet nie złożył życzeń, gratulacji ani choćby nie napisał skromnego "dziękuję".

 

 Wstyd mi za siebie i za was.

 

 

 

KOMENTARZE

 • Prezydent Kaczorowski myślę, że był mądrym człowiekiem
  i skoro przekazał insygnia. Wybór Lecha Wałęsy był wyborem narodu. Bzdury pleciesz autorze, że nie miał poważania w świecie, skoro otrzymał Nagrodę Nobla.
  Ale porównajmy do Jarosława "Balbiny" Kaczyńskiego. Startował na prezydenta w najlepszym okresie, zaraz po katastrofie smoleńskiej i Polacy pokazali mu drzwi, co osiągnął? Fotel zwykłego posła. Teraz niedługo na początku nowego roku czeka go wycieczka do Wiednia, z własnej woli, albo kibitką w łańcuchach, jego wybór. Już mu ziobrowa kasta nie pomoże, będzie odpowiadał jak każdy obywatel europy.
 • @Jaromir 16:43:06
  A ja mu kasy nie daruję.
 • nazywajmy rzeczy po imieniu;
  Nie żadnym "uchodźctwie" tylko to był zwykły dezerter. Cały rząd - jako zwierznik sił zbrojnych w czasie wojny powinien podlegać takim samym prawom jak inni członkowie armii. Ostatecznie to polityka rządu w ogromnym procencie przyczynia się do uwikłania kraju w wojnę. Same przywileje i nie ponoszenie ryzyka to cwaniactwo i traktowanie obywateli jak frajerów. Nie tak dawno mówiło się że obecne władze Polski również posiadają plany szybkiej i bezpiecznej dezercji (oficjalnie ewakuacji) w razie jakiejś wojny lub "sądnego dnia". To powinno być prawnie uniemożliwione.
 • @Husky 16:53:51
  Jakiej kasy, tej co mu fundacja dała? Przecież to kasa fundacji i oni decydują. Napisałeś, że Wałęsa nie miał szans reprezentowania Polski? A ten "fircyk" reprezentuje Polskę?
  https://kresy.pl/wp-content/uploads/2019/11/Georgette-Mosbacher-i-Andrzej-Duda-970x542.jpg
  Stoi jak równy z równym z ambasador USA, to jest obraza dla Polski. Przy prezydencie USA dokumenty podpisuje na stojąco. Jedyne, czym się wsławił to idiotyczne miny.
  http://f5.pudelek.pl/c44ea8159a29adadca889bd47584cf5709de48e4.jpg
  Przecież to kompromitacja dla Polski, gdzie by się nie pojawił.
 • Autor, all
  Miałeš wtedy puszek na jajkach, jeśli w tamtych czasach byłeś na froncie?
 • @Jaromir 17:36:46
  No i mamy "B-A-L" - "B-olka", "A-lka" i "L-itwina" w akcji...

  https://pbs.twimg.com/media/CbukJOIXIAA0nio.jpg

  Trzej prezydenci-konfidenci właśnie"zatroszczyli się" - a raczej kazano im "zatroszczyć się" o stan demokracji nad Wisłą, czyli w "kraju specjalnej troski".

  No cóż - ale jakie państwo, tacy i jego obrońcy...

  http://paczaizm.pl/content/wp-content/uploads/trzej-krolowie-postkomuny-walesa-kapus-kwasniewski-moczymorda-komorowski-burak.jpg


  https://www.salon24.pl/u/prognozydocenta/707854,no-i-mamy-b-a-l-b-olka-a-lka-i-l-itwina-w-akcji
 • @Husky 17:58:02
  Dobre :-)
 • @Husky 17:58:02
  Dołóż jeszcze tego co w Magdalence chlał, ale się nie "frateryzował"
  https://bi.im-g.pl/im/68/be/16/z23847528Q,Fragment-nagrania-z-Magdalenki.jpg
  i błazna
  https://pbs.twimg.com/media/CZveMtEWcAA7T9a.jpg
  Będziemy mieli komplet naszych "elit".
 • @Husky 17:58:02
  A gdzie kartofel tysiąclecia?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 18:30:26
  Na kremlu
 • @Husky 18:35:27
  Leży koło swojego guru Lenina?
  A ja myślałem, że na Wawelu...
 • Cenckiewicz o przeszłości byłego prezydenta: Bezpieka go szantażowała. Wałęsa jest jednym z fundamentów kłamstwa III RP
  https://media.wplm.pl/thumbs/ODI1L3VfMS9jY19hMDdiMi9wLzIwMTkvMTIvMjIvODI1LzUxMi9iMThhZjFjZTg4ZTU0NWRhYjYxZTllNjVlZjllNmIwMS5qcGVn.jpeg

  „Postać Wałęsy po roku 1989 była objęta prewencyjnym embargiem, co przełamały dopiero książki wydane w 2008 i 2009 r. – ‘SB a Lech Wałęsa’ i ‘Lech Wałęsa. Idea i historia’ Pawła Zyzaka” - mówił w wywiadzie dla portalu Onet.pl dr hab. Sławomir Cenckiewicz. Historyk wskazywał, że Wałęsa był szantażowany przez służby już po zakończeniu współpracy z SB. Sławomir Cenckiewicz był pytany m.in. o to, czy w latach 80. i po roku 1989 Lech Wałęsa był szantażowany ze względu na swoją współpracę z SB w okresie 1970-1976. Moim zdaniem nie ulega to wątpliwości odpowiedział historyk. Z materiałów przekazanych Zachodowi przez archiwistę KGB Wasilija Mitrochina, wiemy, że gen. Czesław Kiszczak przekazał Sowietom następującą informację: „Wałęsę skonfrontowano z jednym z jego byłych oficerów prowadzących SB i rozmowa ta została nagrana” dodał. Ponadto z naszych materiałów wiemy, że szantaż agenturalny stosowali wobec Lecha Wałęsy generałowie Jaruzelski i Kiszczak, konfrontując Wałęsę z ludźmi w jego mniemaniu „silniejszymi” zwierzchnikami z okresu służby LWP (płk Władysław Iwaniec) i współpracy z SB (ppłk Czesław Wojtalik). Wałęsa zresztą mówił o tym publicznie już jesienią 1980 r., więc spece od psychologii z SB i WSW nie musieli się wytężać, by dostrzec te cechy u Wałęsy podkreślił. W dalszej części wywiadu historyk przytacza fakty popierające jego opinię o uzależnieniu działalności politycznej Wałęsy od jego wcześniejszej współpracy z SB. Wałęsa nie radził sobie z własną przeszłością i prawdopodobnie to właśnie tej przeszłości najbardziej się obawiał po Sierpniu ‘80. Tożsamość „Bolka” w naturalny sposób wyznaczała mu pole politycznego manewru w grze z silniejszymi, jak często później określał władzę komunistów. Oni zresztą też to świetnie rozumieli, więc już dwa dni po podpisaniu porozumień sierpniowych, 2 września 1980 r. akta agenturalne Wałęsy, oznaczone sygnaturą nr I-14713, opuściły archiwum SB w Gdańsku wskazał Cenckiewicz. Myślę, że stosunkowo najlepiej pokazać to na przykładzie tzw. kryzysu bydgoskiego w 1981 r. Wałęsa nie chciał wówczas strajkować ani w proteście przeciwko pobiciu kolegów, ani w obronie rolniczych postulatów mówił dalej. Cenckiewicz przypomniał, że przez lata historia Lecha Wałęsy objęta była „prewencyjnym embargiem”. Postać Wałęsy po roku 1989 była objęta prewencyjnym embargiem, co przełamały dopiero książki wydane w 2008 i 2009 r. – „SB a Lech Wałęsa” i „Lech Wałęsa. Idea i historia” Pawła Zyzaka. Praktyka embarga na biografię Wałęsy przypominała PRL, kiedy KC PZPR publikował oficjalny biogram I sekretarza i na tym kończyła się nasza wiedza o biografii przywódcy podkreślił historyk. Wałęsa jest jednym z fundamentów kłamstwa III RP, którego ze wszystkich sił będą w taki czy inny sposób do końca bronić, używając do tego również historyków wskazał Cenckiewicz.
  Onet.pl

  Ps...Panie Cenckiewicz! On od dziecka był kapusiem-konfidentem. MO, WSW, SB, KGB. On nie był szantażowany, on wykonywał i wykonuje rozkazy swych oficerów prowadzących. Proszę go nie uczłowieczać! To bydlak! Lech Wałęsa tw. "Bolek" to polityczny łajdak i łachudra chora psychicznie. Tw. Bolek był specjalnie hodowany przez długie lata, na trybuna ludowego, chodzącego na pasku SB i Moskwy! Wiemy o tym od lat i zobaczyliśmy też dokumenty Kiszczakowej! Ale fundamentów jest więcej: Michnik i całe środowisko związane z Moskwą! Podstawowym desygnatem III RP jest -KŁAMSTWO. Systemowe, istotowe, wszechobecne. Zamiana moskiewskiego sowietyzmu na eurożydokomunizm. Zarówno PRL jak i III RP zostały zbudowane na kłamstwie. Dlatego kłamstwo to być albo nie być dla zdrajców i oszustów. Jest to argument za reformą prokuratur i sądów i tym, że środowisko prokuratorskie i sędziowskie z głębokiego PRL powinno odejść, a nie odeszło. Właśnie dlatego, że mogą być na nich haki. Szczególnie w SN. TW Bolek film Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka

  https://www.youtube.com/watch?v=E43noKBJwws

  Po 89 był też film "Nocna zmiana" a potem jeszcze "Plusy dodatnie plusy ujemne". Dziecko zobaczy, że coś z tym "bohaterem" jest nie tak.
 • @kula Lis 69 18:51:09
  Troszkę się zmienił redaktor Lis

  https://pbs.twimg.com/media/EMYmgyxXUAANGY-?format=jpg&name=900x900

  Nie życzę mu źle.
 • @kula Lis 69 18:51:09
  preferencje w wyborach prezydenckich.

  Na prezydenta Andrzeja Dudę wskazało 46,6 proc., na Małgorzatę Kidawę-Błońską (PO) - 22,4 proc. Trzeci wynik uzyskał szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz- 9,2 proc., a kolejne miejsce zajął lider Lewicy Razem Adrian Zandberg. Otrzymał on 8,3 proc. głosów. Szymon Hołownia z wynikiem 7,9 proc. znalazł się dopiero na piątym miejscu.

  Sondaż zamyka Krzysztof Bosak z Konfederacji, który otrzymał 4,6 proc. poparcia.

  https://fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-prezydenckie-2020/aktualnosci/news-46-6-proc-dla-andrzeja-dudy-sondaz-prezydencki,nId,4222353
 • Jeżeli mam być szczery, to
  uważam, że jedynym prezydentem III RP, który posiadał międyznarodowe znaczenie, był Wałęsa. Niezależnie od jego buractwa i agenturalności. Miał dobrą legendę i potrafił być asertywny wobec obcych.
  Jaruzelskiego nie licze. Następcy Wałęsy to karły jednak i zwykly buc więcej znaczył niż lepiej wykształceni następcy. Bo Wałęsa miał i ma charakterek
 • @Wican 19:09:45
  Gdybym miał zrobić ranking prezydentów to miałbym dylemat. W kategorii "najgorszy" Kaczyński czy Duda?
 • @Husky 19:07:06
  Czyli co? Kneset przedłuży mandat maliniaka?
 • @Wican 19:09:45
  Konkurs na kretynski komentarz 2019 rozstrzygnięty przed czasem
  Brawo WY
  Brawo TY
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:14:11
  Putin czy Miedwiediew?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:14:52
  Straszne to
 • @
  Panie Prezydencie Duda pozbawienie orderu "Virtuti Militari" sowieckiego janczara i Kata Narodu Polskiego W.Jaruzelskiego i zabójców Polskich Powstańców z Oddziału Śp.mjr M. Bernaciaka "Orlika" to sprawa ZERO-JEDYNKOWA.
  Albo się jest za UB-ekami albo za Polakami.

  Proste

  https://pbs.twimg.com/media/EMZii2bXkAEJIOl?format=jpg&name=360x360
 • @Husky 19:21:05
  I znowu brak merytoryki. Lechu by nie stał jak pajac przy Trumpie, tylko by siedziała
 • @Husky 19:27:50
  Ot odwaga PiSIorów. Walczyć z trupami. Przed żywymi klęczą
 • @Wican 19:34:26
  //. Lechu by nie stał jak pajac przy Trumpie, tylko by siedziała//
  z Lecha robisz pedała czy transwestyte
 • @Jarek Ruszkiewicz @Wican
  Jeszcze 15 min. do orędzia...
  Czekacie?
  flaszka jest
 • @Husky 19:44:58
  Maliniak będzie smecił? Nic więcej nie potrafi.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:55:03
  Nie maliniak a wasz nowy guru od kopert
 • Autor
  Kogo reprezentował Kaczorowski w momencie przekazywania "insygniów"?
  Czy te "insygnia" nie były przypadkiem symbolem państwa które zbankrutowało, nie tylko moralnie ? Bo chyba dla wszystkich jest jasne że państwo to było państwem które absolutnie nie dbało o swoich obywateli, nie mówiąc już dbałość o własne istnienie.
  Proszę autora o odpowiedź, bo przypominanie o rocznicy pustego gestu zakrawa na oderwanie od rzeczywistości.
 • @Husky 19:40:55
  Znowu brak argumentów i czepianie się literówki. Pokazujesz, że argumentów Ci brakuje. Duda to nikt. Kompletne zero. Kaprys prezesa, który pokazał, że byle kretyna mozna wylansować przy dobrej kampani reklamowej. A Kaczelnik ma wielkie talenty.A jaka róznica między Gumisiem, a nawet Lechem Kaczyńskim a Wałęsą? Całą trójkę lansował Jarosław Kaczyński. Ale Wałęsa nie leciał do niego o północy z długopisem w zębach i z notesem w łapie. Wałęsa nie ośmieszał się tekstem 'Panie prezesie, melduje wykonanie zadania". To kompromitacja urzędu.
  I Lech Kaczyński, i Gumiś, nigdy nie mieli żadnego znaczenia międzynarodowego. W Wałęsa miał, abstrahując od tego, że to głupek. Ale jednak z charakterem. A Gumiś z kretyńskim usmieszkiem robiący za chłopca na posyłki?
 • @Wican 22:48:52
  głupek a le jednak z charakterem:

  Miała być demokracja, a tu każdy wygaduje, co chce!

  Moja ilość trochę psuje moją jakość.

  Nie można mieć pretensji do Słońca, że kręci się wokół Ziemi

  Tonący brzytwy, chwyta się byle czego

  Dobrze się stało, że źle się stało, to znaczy inaczej – źle się stało, że się dobrze stało

  Ja już nie szukam pieniędzy za książki, bo te całkowicie udupiłem w sprawach społecznych
 • @Husky 20:12:35
  Moim jedynym guru jest Jezus Chrystus, cymbale.
  Ciekawi mnie jednak dlaczego pisiory mając tyle dowodów i świadków na korupcję Grodzkiego jeszcze go nie wsadziły do pierdla? Zamiast tego uprawiają ulubioną, żydowską zabawę w opluwanie. Żenada.
 • PiSku...
  Dlaczego nie dałeś tutaj wspaniałej notki o kaczelniku "twardym jak skała"?
  Doszedłeś do wniosku, że jednak istnieje jakiś próg śmieszności? Wy bolszewicy nigdy się nie zmienicie. Kiedyś pisaliście o jednym takim "twardym jak stal(in) z ustami czerwonymi jak malina". Kacyk się zmienił ale retoryka została.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 07:21:24
  Bo na dziś ma immunitet i jeszcze sądy są ich. Nie rób z siebie głupa.
 • @Wican 19:35:57
  Sowieckiej zbrodniczej matrioszce żydowi Margulisowi synowi szewca vel Wolskiemu vel Jaruzelskiemu należy zabrać bo nie zasłużył, on na żadnym froncie nie walczył był enkawudzistowskim szpiclem na tyłach.
 • @kula Lis 69 08:57:58
  To ty robisz z siebie głupa. Jednego dnia jesteś za a drugiego nawet przeciw.
  Nie ma znaczenia czyje są sądy, prokuratura od dawna jest pod kontrolą PiS. W sądach powinny być już setki pozwów bo od tego zaczyna się proces karny. A tak nie ma nic a czas przedawnienia spokojnie sobie biegnie.
  PiS albo nic nie ma albo sami są umoczeni.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 08:24:34
  Mówisz i masz
  Tylko o jedynce nie zapomnij !!!!

  https://antykomunista.neon24.pl/post/152226,prezes-twardy-jak-skala
 • @Husky
  https://static.ftpn.pl/imgcache/750x430/c//uploads/cropit/15770543851d3a3fff9e90f37a15a1de260cc0b372dbedad006866dad0020a22c226f37c10.jpg
  Zanim ktokolwiek z maluczkich pomyślał o prezydencie Wałęsie, to już nasi bracia Czesi z komunistycznego grajdoła mówili o nim, jak o głowie państwa. Oczywiście tak mówili tylko wtajemniczeni...On był namaszczony na prezydenta na długo przed sierpniem! Chłopek-roztropek z Popowa z taaaką bandycką i złodziejską przeszłością, nadawał się znakomicie! Polacy, ba bez mała cały świat dali się nabić w butelkę! Ale na Kremlu musiało być wesoło!
 • @Husky 17:58:02
  Kapitalna ta trójka.Miał ktoś znakomity pomysł na tego mema,jeden mem tysiące słów
 • Wałęsa ty oszuście
  Winien mi jesteś obiecane 100 milionów i puszczenie komunistów w skarpetkach. Kasę ci daruję, ale pokaż mi choć jednego obalonego przez ciebie komunistę. Może być z Parlamentu Europejskiego, albo z naszego - Polskiego.

  https://pbs.twimg.com/media/EMXz6fQXUAAto6h.jpg
 • Kaczorowski był prezydentem Andersa czyli Berii i Stalina
  Duda jest prezydentem prezessimusa krewnego braci Świątkowskich. Henryk Świątkowski minister sprawiedliwości w rządzie Bieruta nieco zaniedbał reformę sądownictwa powczechnego na wzór wojskowego przedgomułkowskiego ale ukierunkował prezessimusa Jarosława. Wilhelm Świątkowski urodzony pod Odessą pułkownik NKWD w Charkowie i prezes Naczelnego Sądu Wojskowego mimo, że wyjechał do ZSRR z powodu gomułkowszczyzny miał z bratem Henrykiem towarzyszy marksiatowskich np Kryże życzliwych dwu takim co ukradli księżyc jak w książce poczciwego wychrty sfilmowanej w PRLowskiej szkole sjonistycznej.
  Kto nie wierzy niech kliknie palcem w klawiaturę i wpisze nazwisko Rajmunda Kaczyńskiego lub Henryka Świątkowskiego lub Wilhelma Świątkowskiego w przeglądarce Google.
  https://telewidz.neon24.pl/post/150987,tradycje-naszosci-reform-prawa-i-sprawiedliwosci
 • @Jozio z Londynu 14:00:23
  Masz Joszko rację!
  W PO PiS (a zwłaszcza w PiS, od prezesa w dół) przechowały się całe stada komuchów. Same (zd)radzieckie mordy.
  Zresztą kaczelnik sam się publicznie chwalił, w sądzie bodajże, że to on zrobił Wałęsę prezydentem RP. Czyżby już wtedy cierpiał na pomroczność jasną? Tylko, że tę chorobę odkryto dużo później...
 • Dziennikarz śledczy ujawnił! Oto co robił Wałęsa w Kiejkutach. To koniec jego legendy
  https://w-locie.pl/wp-content/uploads/2018/01/walesa-696x398.png

  Lech Wałęsa, Stare Kiejkuty, SB i szkoła szpiegów – te wątki poruszył Sławomir Cenckiewicz do końca grzebiąc legendę byłego prezydenta RP
  W jednym z odcinków programu Doroty Kani „Koniec systemu” zaprezentowany został unikatowy materiał filmowy z 1992 r. Przedstawiał wizytę ówczesnego prezydenta RP, jakim był Lech Wałęsa, w tajnym ośrodku szkoleniowym PRL-owskiego Departamentu I MSW, a później Agencji Wywiadu. Bliżej znanym jako tzw. „szkoła szpiegów” w miejscowości Stare Kiejkuty. Lech Wałęsa, Stare Kiejkuty, SB i szkoła szpiegów – te wątki poruszył Sławimir Cenckiewicz do końca grzebiąc legendę byłego prezydenta RP. Film znajdujący się w zasobach IPN został zrealizowany przez redakcję wojskową TVP oraz Kancelarie Prezydenta. Nosi tytuł „Tajne specjalnego znaczenia”. Na nagraniu zarejestrowana została wizyta Wałęsy w Starych Kiejkutach, do której doszło we wrześniu 1992. Lechowi Wałęsie towarzyszyli wówczas m.in. Mieczysław Wachowski, Andrzej Milczanowski (ówczesny minister spraw wewnętrznych) Andrzej Drzycimski (rzecznik prasowy prezydenta) oraz Jerzy Konieczny (szef Urzędu Ochrony Państwa).

  Wałęsa i Stare Kiejkuty – co łączy te dwa wątki?
  Nie było prostej drogi dojścia do III Rzeczpospolitej. Wszyscy najwięksi bohaterowie, czym więksi, naprawdę mieli skomplikowany żywot. Dlatego zastanawianie się nad tym, rozliczania są niezbędne, jeśli chodzi o fakty historycznie. Jednakże przede wszystkim wyzwanie, wyzwanie powstaje III Rzeczpospolita, nie ma odwrotu. Pytanie jest jakie ona będzie – mówi na nagraniu Lech Wałęsa. Dorota Kania pytała obecnego w studiu Telewizji Republika, prof. Sławomira Cenckiewicza, dyrektora Wojskowego Biura Historycznego, zastępcę przewodniczącego kolegium IPN o konkretną rzecz. Mianowicie o to, dlaczego Wałęsa pojechał do „szkoły szpiegów” akurat we wrześniu 1992 roku, już po nocnej zmianie i odwołaniu rządu Jana Olszewskiego. W tego typu wizytach nie ma niczego zaskakującego. Władze politycznego są od tego, żeby nie tylko nadzorować służby, korzystać z ich informacji, ale również od tego, żeby je od czasu do czasu wizytować. To jest rzecz zupełnie naturalna. (…) Trzeba powiedzieć, że ten wrzesień 92 roku i kontekst samej postaci każe nam pomyśleć o tym, że poza tymi naturalnymi związkami prezydenta ze służbami, jest tutaj na rzeczy coś więcej przyznaje Cenckiewicz.

  Cenckiewicz prezentuje fakty

  W pewnym momencie prof. Cenckiewicz zwraca uwagę na istotny fakt, a zwłaszcza wypowiedź Wałęsy zarejestrowaną na nagraniu. To właśnie ten wątek zwrócił największą uwagę historyka. Ten związek sprawy osobistej. Tam jest w pewnym momencie o tym, że wielkie postacie mają różne bardzo skomplikowane fragmenty swoich życiorysów a najważniejszy jest ten cel, który się osiąga. To jest zresztą charakterystyczna cecha Wałęsy. (…) On bardzo często w taki czy inny sposób powraca do swojej osobistej sprawy związanej z przeszłości agenturalną. To jest oczywiście taki kontekst. Wrzesień 92 roku to jest taki czas, kiedy Wałęsa jest już po lekturze pierwszej części dokumentów na swój temat, które stały się podstawą wykonania uchwały Sejmu z maja 92 roku przez ministra Antoniego Macierewicza, czyli oglądał po prostu zachowane materiały na temat agenturalnej działalności siebie jako TW pseudonim ,,Bolek” podkreśla Sławomir Cenckiewicz.

  Z kolei Dorota Kania zwraca uwagę na jeszcze inne i niezwykle istotne wątki filmu.
  W tym filmie moją uwagę zwróciły dwa momenty. Pierwszy moment, to jest jak lektor tłumaczy telewidzom, że wartościowy funkcjonariusz wywiadu jest dopiero po 10 latach. Mamy 92 rok, czyli to są ludzie, którzy byli w służbach komunistycznych. No i drugi, pani rzecznik Irena Popoff, która tłumaczy, że absolutnie nigdy wywiad nie był służbą bezpieczeństwa i jest to krzywdzące podkreśla Dorota Kania.

  Cenckiewicz zadaje pytania – Wałęsa się gotuje

  Sławomir Cenckiewicz pytany, czy Wałęsa mógł być szantażowany przez ludzi wywiadu widzianych na nagraniu, czy raczej czuł się dobrze w ich towarzystwie i ulegał sile perswazji zwraca uwagę, że problem jest znacznie bardziej złożony.

  Cenckiewicz nie zostawia na nim suchej nitki

  Wydaję mi się, że opinia publiczna jakby nie do końca rozumie pewną psychologię Lecha Wałęsy. (…) Musicie państwo zrozumieć, że podstawowy problem Wałęsy to nie jest to, że my znajdziemy jakiś nowy materiał o nim. Nie problem że będziemy po prostu go na różne sposoby analizowali. Podstawowy problem tkwi w jego w głowie. To zresztą świetnie komuniści od jakiegoś momentu po roku 80. wykorzystywali i rozumieli. Czyli niemożność wyparcia współpracy agenturalnej z lat 70-tych, niemożność przyznania się do tego, strach z tym związany. Że to może ujrzeć światło dzienne, a więc ludzie którzy pracowali w tych służbach – zresztą to jest daleko idące demonizowanie wszystkich ludzi, którzy pracowali w tych służbach. Dodatkowo przekonanie, że to są ludzie wszechwiedzący, wszystkomogący, fachowcy.

  Koniec legendy Wałęsy?
  Te wszystkie słowa, które tutaj używam, to jest arsenał wyrazów, których używa do dzisiaj Lech Wałęsa. Dodatkowo, że istnieje takie domniemanie i silne przekonanie, że generalnie ludzie z którymi on się spotykał właśnie na takich spotkaniach, to oni generalnie całą tą jego przeszłość znają. I on ma w związku z tym wobec nich takie przekonanie. Że oni wiedzą i trzeba używać takich niejasnych do końca słów, bo trzeba się z nimi porozumieć, bo oni wszytko mogą, bo jak nie to nie wiadomo co z nim zrobią, może go zabiją. On o tym zresztą właśnie w ten sposób mówi mówił na antenie Telewizji Republika prof. Sławomir Cenckiewicz.

  Cytaty za telewizjarepublika.pl

OSTATNIE POSTY

więcej
 • MEDIA

  Kto chcę psa uderzyć, ten kij zawsze znajdzie.

  Do ostatnie chwili zastanawiałem się czy jest sens jeszcze cokolwiek napisać skoro tak jak już wczoraj, tak i dziś widać że wyrok zapadł.Został zatwierdzony czytaj więcej

 • POLITYKA - ŚWIAT

  Brexit Day

  Zapamiętajmy to: Nigel Farage mówiący o Brexit był wyśmiewany przez wiele lat. Tymczasem przez ponad 20 lat antyunijnej kampanii przekonał do siebie miliony Brytyjczyków. Potrzeba solidnej narracji, która pozwoli przekonać miliony Polaków na Polexit czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  Bosak "atakuje" Turskiego

  Czas mija, młodzi ludzie nie rozumieją co znaczy, że ktoś był prominentną postacią w PZPR. Chyba czas zacząć mówić i pisać wprost, że byli to ludzie którzy kolaborowali z okupantem sowieckim przeciwko wolnej Polsce. Tacy czerwoni volksdeutsche czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY

więcej