Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1018 postów 31834 komentarze

Tylko prawda

Husky - Zoologiczny antykomunista , mając do wyboru AK i NSZ wybrałbym NSZ przy całym szacunku do AK. UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony.

Bez jednego wystrzału

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dziś,by "wygrać" wojnę nie potrzeba atomowych lotniskowców,niewidzialnych samolotów czy rakiet z głowicami nuklearnymi. Teraz wystarczy wydać "rozkaz"....Sankcja!!!

 

 

Sześć wykresów pokazujących, jak surowe sankcje USA dotknęły Iran 

Stany Zjednoczone przywróciły sankcje gospodarcze wobec Iranu po tym, jak prezydent Donald Trump porzucił przełomową umowę nuklearną w maju 2018 r. Trump mówi, że chce wywierać „maksymalny nacisk” na rząd w Teheranie, aby zmusić go do renegocjacji porozumienia. Ale przywódcy Iranu pozostają nieugięci Znaczny wpływ sankcji na kraj jest oczywisty, a trudności gospodarcze, przed którymi stoją Irańczycy, przyczyniły się do wywołania powszechnych protestów w listopadzie 2019 r., Które zostały brutalnie stłumione przez władze.

Gospodarka popadła w głęboką recesję
Na gospodarkę Iranu przez kilka lat poważnie wpłynęły sankcje nałożone przez społeczność międzynarodową na program nuklearny tego kraju. W 2015 r. Prezydent Hassan Rouhani zawarł porozumienie z USA i pięcioma innymi mocarstwami światowymi w celu ograniczenia irańskich działań nuklearnych w zamian za zniesienie tych sankcji.

W następnym roku, po wdrożeniu umowy, gospodarka Iranu odbiła się, a PKB wzrósł o 12,3%, według Centralnego Banku Iranu.

Ale znaczna część tego wzrostu została przypisana przemysłowi naftowemu i gazowemu, a odzysky w innych sektorach nie były tak znaczące, jak wielu Irańczyków marzyło. Wzrost spadł do 3,7% w 2017 r., Przyczyniając się do podsycenia niezadowolenia gospodarczego, które doprowadziło do największych antyrządowych protestów w Iranie od prawie dekady w grudniu.

Przywrócenie amerykańskich sankcji w 2018 r. - szczególnie tych nałożonych na energetykę, żeglugę i sektory finansowe w listopadzie - spowodowało wyschnięcie inwestycji zagranicznych i uderzenie w eksport ropy. Sankcje zakazują amerykańskim firmom handlu z Iranem, ale także z zagranicznymi firmami lub krajami, które mają do czynienia z Iranem.

W maju 2019 r. Trump zakończył zwolnienia z amerykańskich sankcji wtórnych - takich jak wykluczenie z rynków amerykańskich - dla głównych importerów irańskiej ropy i zaostrzył ograniczenia w irańskim sektorze bankowym. Powiedział, że decyzja „ma na celu wyrównanie eksportu ropy z Iranu do zera, odmawiając reżimowi głównego źródła dochodów”. W wyniku sankcji irański produkt krajowy brutto (PKB) zmniejszył się w 2018 r. O około 4,8% , a według Międzynarodowego Funduszu Walutowego przewiduje się, że w 2019 r. Zmniejszy się o kolejne 9,5% . Stopa bezrobocia wzrosła z 14,5% w 2018 r. Do 16,8% w 2019 r.

MFW przewiduje zerowy wzrost w 2020 r., Co poparłoby stwierdzenie Rouhaniego w październiku, że Iran uronił „łzę” spowodowaną sankcjami.

Eksport ropy spadł gwałtownie

Na początku 2018 roku wydobycie ropy naftowej w Iranie osiągnęło 3,8 miliona baryłek dziennie (brd), zgodnie z danymi zebranymi że źródeł wtórnych przez Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). Kraj eksportował około 2,3 mln brd. Większość ropy została kupiona przez osiem krajów lub terytoriów, które uzyskały sześciomiesięczne "wyjątki" od Stanów Zjednoczonych po wejściu w życie sankcji wobec irańskiego sektora energetycznego - Chiny, Indie, Japonię, Koreę Południową, Tajwan, Turcję, Grecję i Włochy

Warunkiem zwolnienia było to, że importerzy ograniczyli zakupy irańskiej ropy, a do kwietnia 2019 r. Eksport ropy w Iranie spadł średnio do 1 mln brd, według Bloomberga. To zmniejszyło dochody rządu o miliardy dolarów.

Dwa miesiące później prezydent Trump postanowił zezwolić na wygaśnięcie wyłączeń i oświadczył, że „zamierza sprowadzić eksport ropy z Iranu do zera”.

Według danych OPEC do października 2019 r. Produkcja ropy naftowej w Iranie spadła średnio do 2,1 mln baryłek dziennie. Bloomberg podał, że eksportowano średnio tylko 260 000 brd.

Gwałtownie spadająca sprzedaż ropy naftowej doprowadziła również do znacznego spadku zysków z wymiany walutowej Iranu. MFW szacuje, że rezerwy walut obcych w Iranie zostały zmniejszone do 86 mld USD - 20% poniżej ich poziomu w 2013 r.

Wysoki urzędnik USA, Brian Hook, powiedział w grudniu 2019 r., że Iran ma dostęp tylko do 10% tych rezerw z powodu ograniczeń w swoim sektorze finansowym, i że w rezultacie będzie miał trudności z utrzymaniem swojej waluty i zapobieganiem inflacji. Sam rząd Iranu przewiduje, że przychody z eksportu ropy zostaną zmniejszone o 70% w następnym irańskim roku podatkowym .

Wartość riala zmniejszyła się o połowę


Bonbast.com poinformował, że handlowcy oferowali 13 650 rialów dolara na początku grudnia 2019 r.

Spadek riala został przypisany problemom gospodarczym Iranu i dużemu popytowi na obcą walutę wśród zwykłych Irańczyków, którzy zauważyli, że wartość ich oszczędności uległa erozji, a ich siła nabywczą gwałtownie spadła. Rial odzyskał część swojej wartości od września 2018 r., Kiedy Centralny Bank Iranu wypuścił na rynek więcej dolarów, a władze rozprawiły się z "dystrybutorami" walut, gdy ceny osiągnęły rekordowo niski poziom 17600 riali w stosunku do 1 dolara.

Koszty życia dramatycznie wzrosły

Prezydentowi Rouhani udało się obniżyć inflację do 9% w 2017 r. Jednak MFW oszacował, że wzrósł do 30,5% w 2018 r. I prognozuje, że w 2019 r. Osiągnie 35,7%.

Bank Światowy powiedział, że inflacja w Iranie jest szczególnie wysoka w odniesieniu do artykułów spożywczych , przy czym produkty mięsne są o 116% droższe rok do roku w kwietniu 2019 r. I że ludność wiejska została nieproporcjonalnie dotknięta

Centrum statystyczne Iranu poinformowało, że 12-miesięczna stopa inflacji dla gospodarstw domowych wyniosła 42% pod koniec października 2019 r . Ceny żywności i napojów wzrosły o 61% rok do roku, a cena tytoniu wzrosła o 80%. Wzrosty cen doprowadziły do ​​długich kolejek w subsydiowanych przez rząd sklepach spożywczych, szczególnie w przypadku racjonowanego mięsa. Próbując obniżyć ceny, rząd zakazał eksportu żywego inwentarza, przyleciał z setek tysięcy krów i owiec z zagranicy

W listopadzie 2019 r. Rząd niespodziewanie ogłosił, że ogranicza dopłaty do benzyny. Powiedział, że cena benzyny wzrośnie o 50% do 15 000 rialów za litr (0,12 USD; 0,09 GBP po nieoficjalnym rynkowym kursie wymiany), a kierowcy prywatnych samochodów będą mogli kupić tylko 60 litrów każdego miesiąca, zanim cena wzrośnie do 30 000 rialek.

Rouhani powiedział, że 2,5 miliarda dolarów oszczędności pozwoli rządowi udzielić dodatkowej pomocy 18 milionom rodzin. Ale wzrost cen wywołał powszechny gniew, a setki tysięcy ludzi wyszły na ulice w całym Iranie.

Według Amnesty International w wyniku prześladowań sił bezpieczeństwa zginęło co najmniej 208 osób, a tysiące zostało rannych. Rząd odrzucił te liczby, i uważa je jako „kompletne kłamstwa”.

 

 

 

Opracowanie i tłumaczenie na podstawie:

https://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-43975498

https://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-48119109?intlink_from_url=https://www.bbc.co.uk/news/world/us_and_canada&link_location=live-reporting-story

https://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-48022130

 

KOMENTARZE

 • Brawo PiSek!
  5*
  Nawet takie ścierwomedium jak BBC potrafi napisać trochę prawdy o ropokradach i ich bandyckich metodach. Wolny świat powinien zebrać się do kupy i spuścić łomot tym zbrodniarzom.

  God bless Persia!
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 07:42:00
  Mam nadzieję że Iranowi uda się przetrwać te sankcje. Upadek Iranu byłby katastrofą dla światowego pokoju.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 07:42:00
  "Wolny świat powinien zebrać się do kupy i spuścić łomot tym zbrodniarzom."
  Да здравствует Россия !!!!
 • "Bez jednego wystrzału"
  ------------
  Już dawno świat leży z rozłożonymi nogami przed dziećmi Złego. Czasami ktoś tam wierzgnie przeciwko ościeniowi - ale jest to raczej takie rzucanie się w agonii. Jest to niepojęte i wynika z jakiegoś niewytłumaczalnego ubezwłasnowolnienia ludzi stworzonych przez Boga - a zwłaszcza białej rasy - i podejrzewam, że bez pomocy samego Piekła - nie byłoby to możliwe.
  Wniosek?
  Czy Bóg wylał do zlewu ten eksperyment - z człowiekiem na Ziemi - co to ów człowiek ma wolną wolę i swój rozum?
 • @Jwu 13:40:42
  Rzekłbym, że na środkowym Pacyfiku, ale i tego nie jestem już pewien...
 • Husky
  Ciekawe spostrzeżenia. Dlaczego sankcje nie są stosowane wobec Rosji? To by ją trochę zniechęciło do ekspansji i powrotu do mocarstwowości.
  Pozdrawiam
 • autor
  Czytam tu tych wszystkich specjalistów od polityki światowej czy BW, to sam się dziwię jak ten już dawno upadły kraj powoduje dziś upadek, czegoś, co miało być wielkim mocarstwem ,przynajmniej na Bliskim Wschodzie. Kto kim tu poniewiera.I poniewierać nadal będzie, i to nie na froncie a zza biurka
 • Autor
  i co cię tak durniu cieszy ?
 • Nie wiem czy szanowni czytelnicy zdają sprawę z tego,
  że katastrofa Iranu skutkować będzie nową ogromną wędrówką migracyjną do Europy. Umowa 6+1 jaką zawarto była po to aby tego nieszczęścia uniknąć, ale jednak Europa padnie. Nie ma ratunku znikąd, jak nie Afryka, to Bliski Wschód, albo Afganistan.
  Do Ameryki daleko, ale Europa jest blisko.
 • @Jozio z Londynu 14:01:46
  I co się Joszko podniecasz? Zbrodniarz Netanchuju koniecznie chce napaść na Iran, żeby do pierdla nie iść. Ale jak policzyli jego bandziory z IDF na Israel spadnie wtedy 10 000 rakiet dziennie.
  Jak myślisz? Co zostanie z tego rasistowskiego państewka. Wy żydki jesteście zbyt wielkimi optymistami.
 • @krzysztofjaw 13:49:32
  Na czym polega *ekspansja" Rosji?
 • @autor
  My Polacy pamiętamy początek lat 80-tych kiedy bandyci z usraela wprowadzili sankcje na polski naród.Przecież Urban powiedział,ze mimo sankcji "rząd i tak się wyżywi" a ucierpią miliony Polaków
  Myśmy jakoś przetrwali te bandyckie metody i mam nadzieją,że dzielny naród irański także pokaże bydlakom środkowy palec.

  O tym jak Irańczycy zrobili w bambuko koniokradów jakoś nie chciałeś napisać.Irański tankowiec z ropą dotarł do celu mimo wściekłego ataku ze wszystkich stron a szczególnie z usraela.Wydali nakaz zatrzymania tankowca ale kraje regionu Morza Śródziemnego olały konoikradów ciepłym moczem.

  Jak się wygrywa wojnę bez jednego strzału pokazali Rosjanie na Morzu Czarnym kiedy to amerykański okręt wojenny został ślepy i głuchy i z podkulonym ogonem czmychał ile miał sił.
 • @matterhorn 14:30:26
  A temu idiocie Reaganowi postawili nawet pomnik w Warszawie. Widziałeś podobne sqrvienie?
 • @Jwu 14:35:10
  Przejawem tej "tolerancji" byla Bereza.
 • @matterhorn 14:30:26
  Porównanie z Polską lat '80 nie jest trafne bo Polska miała wewnątrz 5 kolumnę która usilnie pracowała nad rozkładem gospodarki, w Iranie brak jest praktycznie żydostwa, a jak nawet są ich wpływ na sprawy kraju jest praktycznie zerowy, mogą jedynie podburzać do zamieszek.
 • @Drab61 14:53:00
  Akurat w Iranie żydzi mają reprezentację w parlamencie. Ale oni są antyizraelscy
 • @Drab61 14:53:00
  "w Iranie brak jest praktycznie żydostwa"

  Proszę nie zmyślać, i nie wprowdzać czytelników w błąd.
 • @Drab61 14:03:02
  Z ciebie duraku sie ciesze
  Z ciebie
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 07:42:00
  A mówiłem tym bankrutom z Juesej by więcej lotniskowców nie budowali a te pieniądze na ratowanie swojego kraju przeznaczyli.

  Ma ten Trump sposób jedno magiczne słówko sanctions i smolucho-śmierdzieli ni ma
  Został płacz i wycie do księżyca
  Przykre
 • @Husky 15:25:58
  A jak pisku oceniasz takie działania?
  Podobają ci się?
 • @Jozio z Londynu 14:01:46
  Aż przykro patrzeć jak ich ropokrady sponiewierały
  Trudno
  Samo życie

  ps.
  Ciekaw jestem do jakiej walizki by się te ich riale zmieściły gdybym im sprzedał ze 2 tys.dolców.

  8-))))))
  pzdr.
 • @krzysztofjaw 13:49:32
  Panie Krzysztofie a czym się różni mocarstwowość Rosji od mocarstwowości USA, Niemiec czy Izraela. Po pierwsze dzisiejsza Rosja to nie ZSRR (chociaż ,,nasi '' rządzący cały czas chcą nas o tym przekonać) , a po drugie to każda wasalizacja jest dla nas zła, bo suweren (mocarstwo) zawsze myśli o swoim interesie a nie zależnego państwa.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 14:43:18
  Dzięki tym dwóm wspaniałym postaciom może pisać w j.polskim i cieszyć się że mieszkasz Polsce a nie Republice Kraju Rad
  Ciężko to przyznać co?
  Ale musisz z tym faktem nadal żyć

  https://www.ziemialimanowska.pl/resources/uploads/2013/06/ile-dywizji-ma-papiez.jpg


  i dzięki temu Temu bohaterowi Polski też...

  https://ewastankiewicz.files.wordpress.com/2013/02/kuklinski_and_pope_opt.jpg
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:32:56
  a jego jak oceniasz
 • @Husky 15:45:05
  O papieżu nie będę się wypowiadał bo on ma stopień świętego a ja jestem zwykłym katolikiem więc nie wypada.

  A tych dwóch? Jeden żydowska pacynka z Holyłud a a drugi to śmierdziel-zdrajca.
  Jeszcze jakieś pytania?
 • @Husky 15:45:05
  "republice kraju rad"
  Co ty dzisiaj brałeś? Zmień dilera :)
 • Niezawisłość Iranu
  .
  @Husky 15:45:05

  znakomicie zilustorwały przypadki opisane w głównym tekście autora. Np. Polska przeminiła się na tej samej drodze z PRL w tzw. Wolną Polskę

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/06/kolonia-usa/

  "Dzięki tym dwóm wspaniałym postaciom możemy " a nawet musimy kupować broń w USA po paskarskich cenach

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/06/usmiech-sw-jana-pawla/#Usmiech

  aby móc ją zastosować w realizacji planów i celów dostawcy broni.

  Z kolei "dzięki temu Temu bohaterowi Polski", to miesliśmy się fajnie

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/hala-po/#_Kuk

  a dziś mamy się jeszcze fajniej, tyle że drugiej strony.

  " może pisać w j.polskim i cieszyć się że mieszkasz Polsce", szczególnie ten polski pozwala nam mówić:

  "Jakimiż skończonymi durniami my Polacy jesteśmy, że co cztery lata wybieramy bez szemrania tę czy inną bandę zbrodniarzy i zdrajców, aby nami zarządzała"

  Niezawisłość Iranu jest nie mniejsza, niż niezwisłość Polski, w której obok ukraińskiego, angielskiego, jidisz można mówić też po polsku.
 • jankeska propaganda
  te sankcje będą miały taki sam wpływ na byt na Presję jak miała na junte ślepowrona. Owszem spowolnią wzrost gospodarczy Iranu i tyle. Z reszta sankcje to nie jest nic nowego przez ostatnie stulecie poza rządami spolegliwych Anglosasom szachów .
 • @Husky 15:45:05
  To dlaczego nie mieszkasz w tej Polsce? Tylko stręczysz to innym?
  Reagan to aktor, a nie reżyser czy scenarzysta. Grał po prostu wyznaczoną rolę
 • @Husky 15:45:05
  Jeśli piszesz szczerze, to nie wiem, co trzeba mieć we łbie, aby pisać takie bzdury. Wojtyła został głową KK w 78, Regan prezydentem USA w 80 roku. Już dawno Polsce nie groziła ani rusyfikacja , ani wchłonięcie PRL przez ZSSR. Jasne, można było obawiać się tego w latach czterdziestych i pięćdziesiątych, ale nie pod koniec lat siedemdziesiątych. Nawet po 13 Grudnia 81 roku sowieciarze nie weszli do Polski z interwencją. Weź zimny okład na łeb.
 • @zbig71 17:58:00
  Coraz częściej podejrzewam, że Husky to szczyl, który o tamtych czasach nic nie wie.
  Mógłby chociaż poradzić się swojego guru, tow. Targalskiego, który w tamtych kręgach robi za "eksperta" od geopolityki.
 • Co nie zabije, to wzmocni
  Sankcje mogą zniszczyć państwo, lecz mogą też wzmocnić. Jeżeli państwo przetrwa sankcje, to ma szanse stać się silniejsze, wzmocnić się. I tak może być w przypadku Rosji, a także Iranu (oby).
  Za to Polska nie podpadła pod sankcje, a i tak może skończyć marnie. Chodzi o ASF, który rozlał się po kraju i który za niedługo może zabić polski eksport mięsa za granicę. Nikt w Polsce nie wiąże tego faktu, rozwleczenia choroby, z napływem pracowników ze Wschodu, głównie z Ukrainy. Wszyscy czyhają tylko na dziki...
  Nieraz nie są potrzebne sankcje, żeby zrujnować gospodarkę jakiegoś państwa, nieraz wystarczy nieudolny rząd, który własnoręcznie wysadzi gospodarkę w powietrze szkodliwą polityką. I na to zanosi się w Polsce.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 18:09:44
  Słuszne są twoje podejrzenia. Husky to małolat.
 • @krzysztofjaw 13:49:32
  Putin zadrżał. Dziś już ma gość pospane.
  Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję wzywającą Rosję do wycofania sił zbrojnych z Krymu i zaprzestania okupacji terytorium Ukrainy. Opowiedziało się za tym 63 krajów, przeciwnych było 19, a 66 wstrzymało się od głosu
  Aneksji Krymu dokonały tzw. zielone ludziki
  Zgromadzenie Ogólne potępiło wzrastającą obecność wojskową Rosji w rejonie Morza Czarnego i Morza Azowskiego, zakłócanie rejsów statków handlowych, a także budowę mostu nad Cieśniną Kerczeńską.

  Dokument odzwierciedla głębokie zaniepokojenie militaryzacją Krymu przez Federację Rosyjską. Powołując się na doniesienia o kontynuowaniu destabilizacji poprzez transfer broni na terytorium Ukrainy, apeluje, by Moskwa zaprzestała takiej działalności.

  Projekt rezolucji „Problem militaryzacji Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol na Ukrainie, a także części Morza Czarnego i Morza Azowskiego”, przedstawił stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Wołodymyr Jelczenko. Dyplomata wskazał, że Rosja od roku 2014 stopniowo militaryzuje Półwysep Krymski.

  https://www.polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2419108,Zgromadzenie-Ogolne-ONZ-wezwalo-Rosje-do-opuszczenia-Krymu-Przyjeta-rezolucja
 • @Jozio z Londynu 19:16:36
  A wiesz Joszko co Putin zrobi z tą "rezolucją"? To samo co twój Israel z ok. 200 rezolucjami.
  Krym to terytorium Rosji i żydowskie pieski w tzw ONZ mogą im naskoczyć. Pojął Joszko?
 • @Jwu 19:28:37
  Widzisz? Żydki nie potrafiły zmobilizować nawet 1/3 państw. Pewnie ci co głosowali za to mocarstwa wielkości San Escobar :)
  A wg Joszki "Putin zadrżał". Nawet się posilał. Ze śmiechu.
 • @Husky 15:45:05
  No dobra, czemu działalność Kuklińskiego zapobiegła? Tylko konkrety poproszę.
 • @zbig71 19:47:35
  Jak czemu zapobiegła? Temu, że teraz po rosyjsku nie mówisz :))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:50:59
  Twardy elektorat PiS łyka takie kity z mówieniem po rosyjsku. Inna sprawa, że dobrze mówić po rosyjsku, warto znać ten język. Jak każdy inny.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:44:40
  Putinowi dupą że śmiechu odpadła.
 • @zbig71 19:59:48
  nie ...dupą
  nie .. że śmiechu

  tylko z brudu
  pzdr

  8-))))
 • @Jwu 19:28:37
  A ile rezolucji ONZ olał Izrael?
 • @zbig71 19:59:00
  Warto czytać rosyjskie portale. Filozoficzne, teologiczne, geopolityczne, historyczne. Ale też kibicowskie i motocyklowe.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 18:09:44
  // tow. Targalskiego, który w tamtych kręgach robi za "eksperta" od geopolityki.//

  Oczywiscie ze jest ekspertem
 • @Wican 21:02:57
  Warto czytać rosyjskie portale
  Amerykańskie też
  Tu dla lemingów i innych pajaców/oszołomów na pamiątkę jak będą wklejać zdjęcie Prezydenta Dudy

  https://pbs.twimg.com/media/ELddZOAW4AASZiz?format=jpg&name=small

  https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1204534129024491521
 • @Husky 23:02:30
  Jasne, ekspertem z Tworek. Tam wielu jest takich, niektórzy nawet w stopniu Napoleona :)))
 • @zbig71 19:59:00
  Ciekawą rzeczą jest to, że taki Husky czy ten bezmajtek świetnie znają rosyjski co wielokrotnie udowodnili. Litwaki?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 07:02:16
  Bardzo możliwe. Po zachowaniach i reakcji na,, Polskość,, widać.
 • @Husky 00:01:37
  Amerykańskie są łatwo dostępne bo są powszechnie znane dla kogoś kto interesuje sie polityką. Choć w kwestiach ideowych to jest tam intelektualna nuda. W kwestiach historycznych wręcz prostactwo. Chyba, że trafi się na jakiegoś radykała, czy to paleokonserwatysta czy rasista, ewentualnie socjalista. I żadnych poważnych debat to publicznie tam nie ma.
  Kagan to nuda, ale Buchanana jeszcze można poczytać. Od Kagana (Kristola, Podhoretza) dużo ciekawsi Nozick czy nawet lewus Chomski. Ale to ludzie pokroju Kagana nadają tom i nie ma tam jakiejkolwiek równowagi a próba dyskusji i kontaktu netowego z jakimis amerykańskimi radykałami, kończy się czasem "załatwieniem" komputera.
  A neokonserwatyści to tak samo jak komuniści. Główną zasadą internacjonalizm.
  Fukuyama czy Huntington są również miałcy intelektualnie. Taki bajkopisarzx to miał etat na Yale, mimo że jego książkowe ataki na polskę, nie spełniały kryteriów historycznych. A plagiator Bauman gdzie robił karierę?
  W USA jest intelektualna nuda w tematyce historycznej, filozoficznej, geopolitycznej, ekonomicznej.
  Czasami można jeszcze ciekawie podyskutować z radykałami religijnymi.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 06:59:53
  Targalski ekspert? Buhahahahhahaha. Targalski, Żurawski vel Grajewski. Sami "fachowcy"
 • @Wican 12:14:59
  Oczywiście że tow. Targalski to ekspert, tylko, że nie od geopolityki.
  Razem z niejaką D.Kanią napisał "Resortowe dzieci". W tej materii ma z pewnością wiedzę ekspercką bo sam pochodzi ze starej, resortowej rodziny.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:27:48
  Doczytałem, ze pracuje na Uniwersytecie Warszawskim. Nie wstyd mu pracować na uczelni stworzonej przez króla Polski, ale jednocześnie cara Rosji? Obecnie wyjątkowo lewacka uczelnia.
 • @Wican 12:47:11
  Wstyd i skandal to jest, że takie indywiduum pracuje z młodzieżą...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 13:03:40
  Ale jest tylko doktorem. W tym wieku to już dawno powinien mieć habilitację. Ale pewnie za głupi. A zaczynał najpierw od pisania o maistach państwach Mezopotamii
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 13:03:40
  A swoją drogą, to studenci muszą mieć niezłą "polewkę" z tego czuba.

OSTATNIE POSTY

więcej
 • MEDIA

  Kto chcę psa uderzyć, ten kij zawsze znajdzie.

  Do ostatnie chwili zastanawiałem się czy jest sens jeszcze cokolwiek napisać skoro tak jak już wczoraj, tak i dziś widać że wyrok zapadł.Został zatwierdzony czytaj więcej

 • POLITYKA - ŚWIAT

  Brexit Day

  Zapamiętajmy to: Nigel Farage mówiący o Brexit był wyśmiewany przez wiele lat. Tymczasem przez ponad 20 lat antyunijnej kampanii przekonał do siebie miliony Brytyjczyków. Potrzeba solidnej narracji, która pozwoli przekonać miliony Polaków na Polexit czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  Bosak "atakuje" Turskiego

  Czas mija, młodzi ludzie nie rozumieją co znaczy, że ktoś był prominentną postacią w PZPR. Chyba czas zacząć mówić i pisać wprost, że byli to ludzie którzy kolaborowali z okupantem sowieckim przeciwko wolnej Polsce. Tacy czerwoni volksdeutsche czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY

więcej