Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1018 postów 31689 komentarzy

Tylko prawda

Husky - Zoologiczny antykomunista , mając do wyboru AK i NSZ wybrałbym NSZ przy całym szacunku do AK. UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony.

Jeśli nie NATO to kto?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

NATO zostało założone w 1949 roku w celu zbiorowej obrony swoich członków, łącząc bezpieczeństwo USA z europejskimi sojusznikami przeciwko Związkowi Radzieckiemu. Sojusz był świadkiem końca komunizmu, pokonując blok sowiecki bez jednego strzału.

NATO jest rzeczywiście największym sojuszem, jaki świat kiedykolwiek widział

 

Przed szczytem w tym tygodniu w Wielkiej Brytanii Prezydent USA Donald Trump uważa, że ​​europejscy członkowie NATO powinni wydać więcej na sojusz, niż tylko polegać na Stanach Zjednoczonych.Prawie 70% całkowitych wydatków na sojusz NATO ponoszą USA. Ale USA to globalne supermocarstwo, którego zobowiązania wojskowe znajdują się daleko poza Europą.Pod względem produktu krajowego brutto (PKB) (całkowitej wartości wyprodukowanych towarów i usług), według szacunków NATO, w 2019 r. USA wydały około 3,4% na obronę, podczas gdy średnia w europejskich krajach NATO i Kanadzie wyniosła 1,55%.W rzeczywistości rok 2019 to piąty rok, w którym odnotowano wzrost wydatków członków NATO innych niż Stany Zjednoczone. Największe wzrosty odnotowano w krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz w Turcji.

 

 Donald Trump:

"Jeśli spojrzycie na fakt , ile wydajemy na NATO i ile płacą kraje w Europie, to kto naprawdę czerpie z tego więcej korzyści?"

Co jeszcze robią Stany Zjednoczone dla NATO?
USA wciąż mają dziesiątki tysięcy czynnie zatrudnionych pracowników w Europie, w tym w Turcji. Niemcy są obecnie gospodarzem zdecydowanie największej liczby sił USA w Europie, a następnie Włochy, Wielka Brytania.Polska i Hiszpania. Warto dodać, że część personelu amerykańskiego z siedzibą w Europie wspiera operacje spoza NATO, a liczba żołnierzy amerykańskich zmienia się w miarę rotacji sił w Europie i poza nią.Siły amerykańskie mają również znaczącą obecność na Bliskim Wschodzie i w Zatoce Perskiej, chociaż dokładne liczby nie zawsze są ujawniane, a niektóre rozmieszczenia są jedynie tymczasowe. W Afganistanie USA ma obecnie około 13 000 żołnierzy biorących udział w operacjach antyterrorystycznych oraz z misją dowodzoną przez NATO, która wspiera afgańskie siły bezpieczeństwa

Jednym z kluczowych elementów zaangażowania USA w Europie jest system obrony przeciwrakietowej prowadzony przez członków NATO. Został zaprojektowany, aby chronić przed potencjalnymi atakami rakiet balistycznych dalekiego zasięgu spoza kontynentu, szczególnie na Bliskim Wschodzie.

Obejmuje sprzęt i personel Stanów Zjednoczonych na lądowych obiektach rakietowych w Rumunii i na budowie w Polsce, z obsługiwanym przez USA systemem radarowym obsługiwanym przez Turcję. Pociski przechwytujące są również przewożone na pokładzie amerykańskich okrętów wojennych na Morzu Śródziemnym.

Nowa zimna wojna?

Ekspansja NATO liczącego dziś 29 członków zbliżyła granice NATO do 1000 mil (1600 km) bliżej Moskwy.

Kraje niegdyś okupowane przez Armię Czerwoną i włączone do Związku Radzieckiego, takie jak trzy republiki bałtyckie lub dawni sojusznicy Układu Warszawskiego, tacy jak Polska, są teraz mocno na orbicie NATO, a prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi to się nie podoba.

Rosją cofa się na wszelkie możliwe sposoby, wzmacniając swój arsenał nuklearny i dążąc do odnowienia swoich wpływów za granicą. Przykładem może być kontrowersyjna, ale skuteczna kampania wspierająca reżim Assada w Syrii.

W Europie Rosja jest krytykowana za cyberataki; operację informacyjne mające na celu wywieranie wpływu na wybory; nawet polityczne zabójstwo po ataku radiologicznym i chemicznym - pierwszy w Londynie, drugi w Salisbury w południowej Anglii. Ten ostatni atak w Salisbury - którego Moskwą stanowczo zaprzecza - spowodował masowe wydalenie rosyjskich dyplomatów i oficerów wywiadu z krajów NATO. Wielu mówiło o nowej zimnej wojnie. Ale ten różni się bardzo od lat 50. i 60. XX wieku.

Władza i wpływy Rosji są dzis tylko cieniem władzy byłego Związku Radzieckiego. Jest to rodzaj konfliktu cieni prowadzonego poniżej progu walki, w którym analitycy nazywają „szarą strefę”, w której ciężko jest przypisać winę za natrętne działania, takie jak cyberataki lub włamania do komputerów.


 

Rosją nadal będzie dla NATO prawdziwym utrapieniem przez następne dziesięć lub dwadzieścia lat,ale nie powinny być dla nas strategicznie ważnym wyzwaniem, chyba że im na to pozwolimy.

Ale świat zmienił się dramatycznie od czasu założenia NATO. Zupełnie różni się od świata lat 90., w którym sojusz wygrał w zimnej wojnie.Przywódcy NATO muszą wrócić do strategii, do wielkich przemyśleń na temat tego, dokąd powinien zmierzać sojusz. Jak poradzi sobie z rosyjskim zagrożeniem? Czy musi przemyśleć swoją nową strategię? Czy NATO powinno mieć wspólne podejście do wschodzących Chin? Jakie powinny być priorytety NATO w świecie XXI wieku?

 Opracowane na podstawie:

https://www.bbc.co.uk/news/world-europe-50604857

https://www.bbc.co.uk/news/world-europe-18023383

 

 

KOMENTARZE

 • Jeśli nie NATO to kto?
  Odpowiadam autorowi i żydom , Polska Krajem Neutralnym !!! Polska która dąży do pokoju w Europie Pax Europa !

  Europa jako Unia gospodarcza od Lizbony do Władywostoku ! Unia wolnych europejskich krajów [ bez jarzma żydowskiego ]

  TO JEST JEDYNA STRATEGIA DLA EUROPY I ŚWIATA !


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • No
  Dobra, tylko podaj źródło. Skąd masz ten tekst?
 • @zbig71 10:48:21
  To Ty tak świetnie znasz j.angielski że tak się spieszysz
  Poczekaj, niech sobie przypomnę skąd to mam
  8-))))
 • @Husky 10:55:54
  Pisałem ci kiedyś, że u mnie z anglikiem słabo. Natomiast chodzi mi o to, czy te bzdury pisał Polak? Jeśli angol to w takim razie normalka, jeśli autorem tych bredni
  okazał się Polak to tragedia. Pomyśleć, że 20lat temu mimo wszystko byłem bardziej za NATO, a zdecydowanie NIE dla UE, to dziś jestem bardziej za UE niż za NATO.
 • @zbig71 11:04:28
  Ten mądry i prawdziwy tekst przetłumaczył Polak wstawiając w nim cześć swoich własnych opinii
  Mam nadzieje że to satysfakcjonująca odpowiedź

  8-))))))
 • NATO miało (?) sens w 49'
  Po rozwiązaniu Układu Warszawskiego sojusz stracił deklarowaną rację bytu i stał się bezwolnymi narzędziem imperialnej polityki USA a właściwie koncernów zbrojeniowych i wielkich korporacji, które de facto są właścicielami USA.
  Wojna przeciwko Jugosławii, bez mandatu ONZ, inwazja na Afganistan, także bez aprobaty ONZ czy zniszczenie Libii to tylko niektóre z przykładów, że NATO z sojuszu "obronnego" stało się agresorem. Ciągle rozszerzanie liczby członków, przesuwanie baz coraz bliżej Rosji, mimo solennych obietnic, że "NATO nie przesunie się nawet o cal" jest czynnikiem destabilizującym i może skończyć się katastrofą planetarną.
  Poza tym NATO to narzędzie USA do wysysania pieniędzy europejskich podatników na zakup amerykańskiego złomu, który nikomu nie jest potrzebny.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:18:29
  Z dzisiejszej perspektywy czasowej widać gołym okiem że rozwiązanie Układu Warszawskiego było wielkim błędem
  Dlaczego?
  Uzasadniać nie muszę.
  Widać że na Kremlu mieli (i nadal mają) żydki wiele do powiedzenia, stąd też taka wtedy zapadła decyzja
  I komu to przeszkadzało
 • @Husky 11:11:24
  Czyli jakiś durny polaczek przyłożył rękę do tych kłamstw. Oczywiście brednie ze Skripalami w tle. Tak, Rosja jest agresorem!! ! Zobaczcie, jak zbliżyła się do baz NATO!!!!
 • @zbig71 11:40:19
  NATO graniczy z kim chce
  Tylko tyle
  Być może lada chwila i Macedonia wejdzie w skład sojuszu, a inni czekają cierpliwie w kolejce
 • @Husky 11:33:34
  Rozwiązanie UW nie było błędem tylko logiczną konsekwencją zmian geopolitycznych. Zaraz potem powinno zostać rozwiązane NATO ale uSSrael zawsze kłamał, kłamie i będzie kłamać.
  Okazuje się, że sowieci byli bardziej słowni i wyszli sami, ropokradow trzeba przepędzać siłą. Ale co zrobić jak obecnie rządzi partia zdrajców i sprzedawczyków?
 • @zbig71 11:40:19
  BBC to bardzo wiarygodne medium, o ataku na WTC wiedzieli 20 minut przed samym atakiem :))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:53:54
  No właśnie.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:53:54
  Fejk który sama BBC setki razy dementowała
  Ale dla lemingów to ..
 • @Husky 12:00:21
  Jasne :) A co mieli zrobić?
  Nawet jeśli to fejk to nie zmienia faktu, że BBC przynajmniej od 40 lat jest medium o wiarygodności sowieckiej Prawdy.
 • "Jeśli nie NATO to kto?"
  -------------
  To całe NATO mówi nam tylko tyle, że wszystkimi krajami członkowskimi - wywija jedna i ta sama mroczna siła. Podobnie było z Układem Warszawskim. Kto wie czy nie doczekamy się wskrzeszenia jakiejś karykatury tego Układu Warszawskiego - bo to daje czarciemu pomiotowi wiele dodatkowych możliwości.
 • Autor
  Jest Polską Racją Stanu być w strukturach NATO.
  Mając w pamięci to w jaki sposób na przestrzeni wieków potraktowali nas sąsiedzi czyli Niemcy i Rosjanie, to do powtórek z historii dopuścić nam nie wolno.
  Pisanie o Polsce jako potencjalnym kraju neutrealnym to nie dowcip to groteska
 • Jeśli nie NATO to kto?
  Obronny Układ Warszawski.
  Przecież to proste jak konstrukcja cepa.
 • @Jozio z Londynu 13:38:16
  To akurat ma sens. Skoro jesteśmy słabi, to neutralność, przy naszym położeniu geograficznym, jest jak najbardziej sensowna. I robienie interesów z każdym.Przy naszym położeniu geograficznym, powinniśmy dążyć do deeskalacji napięcia w regionie.
  A co do sąsiadów, to z Niemcami bywalo różnie. Najczęściej wojowaliśmy z różnymi państwami niemeickimi. A co do Rosji, to spór polsko-rosyjski został już rozstrzygnięty. Obecnie nie mamy żadnych faktycznie sprzecznych interesów. Żadnych.
 • @Wican 13:51:35
  Przykład zwrotu wraku samolotu też nie jest sprzecznym interesem
  To trwa już 10 lat
  Czy nie jest to najdłuższe śledztwo (rosjan) w historii nowożytnej Europy
  Interesy są tu zbieżne?
 • @Jozio z Londynu 13:59:42
  Rosjanie swoje śledztwo zakończyli 8 lat temu.
  A że my go ciągle prowadzimy, to wrak jest tam gdzie jest.
  Wystarczy go zakończyć i natychmiast całe morze relikwii zaleje ten biedny kraj...
 • @Wican 13:51:35
  Największe obecnie zagrożenie dla Polski to Niemcy i Ukraina.
 • Wewnątrz NATO jest więcej konfliktów niż poza sojuszem.
  NATO nikogo nie broni, jest tylko narzędziem kontroli amerykańskiej nad Europą. Państwa NATO muszą się zaopatrywać w amerykańską broń,
  co daje dochód dla USA, bo wszystko inne produkują Chiny i reszta Azji.

  Jeżeli nie NATO, to co?
  Strefa neutralna począwszy od Finlandii, Szwecja, Polska, Czechy,Węgry, Austria.itd. To jest to Trójmorze. Czesi manifestowali przeciwko NATO, nie pozwolili na przejazd amerykańskich czołgów. "Tanks? No, thanks!"

  Finlandia szczęśliwie smokcze rosyjski gaz, a na poszturchiwania aby weszła do NATO mówi...że może w 2025 roku.
 • @SZS 14:24:52
  Siergiej Andriejew, rosyjski ambasador w Warszawie, oświadczył w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że wrak Tupolewa nie wróci do Polski
  „dopóki oba kraje nie uzgodnią,
  jakie były przyczyny katastrofy smoleńskiej”.

  Dyplomata podkreślił również, że szczątki rządowej maszyny muszą pozostać w Rosji do zakończenia działań procesowych.

  Czy dalej uzgadniaja ?

  wiecej tu:

  Niebieski jak pizza
  https://niepoprawni.pl/blog/humpty-dumpty/niebieski-jak-pizza
 • @Husky 11:48:24
  Czy oni, te kraje czekają w Takiej KOlejce jak ta ?

  https://d3n32ilufxuvd1.cloudfront.net/51791c00c0acf160f1000004/1538921/upload-39501ab1-64a6-4478-b426-b17d22736c9e.jpg
 • @provincjał 15:32:08
  I pytanko za milion, czy powierzyłbyś tym ludziom kierowanie i obsługę miejskich szaletów ?
 • @Anna-PK 15:15:50
  Mam kompletnie inne zdanie, co nie świadczy że komukolwiek kibicuję.
  Polska była ,jest i zawsze będzie w cywilizacji łacińskiej nie turańskiej
  Przykre i prawdziwe, a przynależność do NATO jest naszym moralnym obowiązkiem wobec tego co się dzieje na wschód o Bugu
  Niech Bóg ma w opiece Polskę i naszych sojuszników z zachodu
 • @Husky 15:41:39
  "Mam kompletnie inne zdanie, co nie świadczy że komukolwiek kibicuję.
  Polska była ,jest i zawsze będzie w cywilizacji łacińskiej nie turańskiej
  Przykre i prawdziwe, a przynależność do NATO jest naszym moralnym obowiązkiem wobec tego co się dzieje na wschód o Bugu
  Niech Bóg ma w opiece Polskę i naszych sojuszników z zachodu"

  Ten tekst nie ma żadnej konkretnej zawartości, tylko jakieś mgliste insynuacje.
  Ameryka nie jest cywilizacją łacińską, chyba, że chodzi o Amerykę Łacińską. A jaki jest moralny polski obowiązek i względem kogo? A co się dzieje na wschód od Bugu, to nie jest polski interes. Polskę powinno interesować ewentualnie to, co się dzieje na zachód od Odry.
 • @Husky 15:41:39
  A co się dzieje na wschód od Bugu?
 • @zbig71 16:02:43
  Z Ukrainy ropokrady zrobili UPAdline. Ale dostali prztyczka w nos i stracili Krym i Donbas.
 • @Husky 15:41:39
  "Przynależność do NATO jest naszym moralnym obowiązkiem"
  Łomatko... Sam to wymyśliłeś czy wyczytałeś u tow.Targalskiego?
 • @Husky 15:30:52
  Być może.
  Ale to nie Andriejew decyduje o powrocie tego złomu do Polski.
  „dopóki oba kraje nie uzgodnią,"
  Wszystko w naszych rękach.
 • @Jozio z Londynu 13:59:42
  A komu mieli zwracać? Wariatom od Macierewicza? Nieuk Binienda miał to "badać"? Wg tego jełopa to drzewo mokre łatwiej się lamie niż suche.A w jego raporciku było więcej takich "kwiatków", świadczących o wyjątkowym dyletanctwie. Zreszt,ą Binienda okazał się tchórzem, bo gdy chciała go przesłuchać prokuratura to zwiał. A byłby przesłuchiwany na terenie ambasady USA. Ale co innego zeznać przed prokuratorem, a co innego opowiadać bajki frajerom z PiSu.
  Gdyby w Polsce była prawdziwa komisja ekspertów, któa by z góry niczego nie zakładała (od zakładania to były służby, a nie eskperci a tym bardziej "eksperci" od Antoniego) to pewnie wrak by oddali.
  A swoją drogą, to dlaczego Malezję wykluczono ze śledztwa, tyczącego zestrzelenia samolotu malezyjskiego?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 14:48:44
  Ukraina? Bez jaj. Ukraińców sie przekupi a potem wystrzela. Chyba, że myślisz o prawdziwych władcach tamtej krainy U?
  Wgmnie, Niemcy również nie stanowią zagrożenia i gdybyśmy mieli porządnych asertywnych dyplomatów, to moglibyśmy mieć z nimi relacje partnerskie. Oni mają swoje problemy. Czym nas zaleją? Turkami i Murzynami?
  Polecam pewien rap, ktory wykonują sympatycy tureckiego klubu bokserskiego/gangu łobuzów Osmanen Germania (Osmańskie Niemcy). Mają rap po niemiecku pt. "Przejmiemy ten kraj". I generalnie dosyć pozytywnie nastawieni do Polaków
 • @Husky 15:41:39
  Jakie obowiązki? Liczą się interesy. A NATO to żadna cywilizacja łacińska
 • @Wican 19:21:45
  Uff... Trochę mnie uspokoiłeś :)))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:25:13
  Niemcy nie są w stanie doliczyć się nawet Dzikich. I podskórnie się buntuję rpzeciw władzom. Ale powoli. Ze Szwabii grupa Niemców od kilku lat przyjeżdża na Marsz Patriotów do Wrocławia 11.11. Kibice z NRD, którzy kiedyś nosili swastyki i byli antypolscy, teraz zmienili zapatrywania. Dynamo Berlin nawet ziomków se znalazło w Szczecinie.
  Awładza niemiecka? Są wciąż po jankeską okupacją, a wg mnie, każdy kolejny ich lider, będzie głupszy niż Merkel, nie mówiąc o politykach typu Kohla.Ale najpierw powinniśmy pogonić zdrajców i sprzedawczyków we własnym państwie. Od POPiSu po Biedroniopodobnych.
  Ja uważam, ze najlepszy byłby układ z Rosja, ale skoro jesteśmy w UE, to należy dążyć do partnerskich interesów z Niemcami (są podzieleni jak przed Bismarckiem) w myśl zasady: "przy fortunie radziwiłłowskiej (znaczy niemieckiej) i nasza wyrosnąć może. Niemcy potrzebują w miarę zamożnej Polski, bo są nastawieni na eksport
 • @Wican 19:22:59
  Być w NATO to nasz moralny obowiązek !!!!!!
  Od 1949 roku Sojusz oparty jest na wartościach demokratycznych i mamy moralny obowiązek wspierać te wartości, zwłaszcza w odniesieniu do narodów, które zdecydowały się podążać drogą prawdziwej demokratyzacji.
  Sojusz musi inwestować w umacnianie demokracji.Stąd i my zwiększamy nakłady na naszą armie

  My Polacy podobnie jak w przeszłości, będziemy stawać wobec nowych wyzwań......... toczyć bitwy i wygrywać.Nie możemy nie dostrzegać narastającego antypolskiego tonu wystąpień rosyjskich pseudo-władz

  Jest jedna tylko rzecz w życiu każdego Polaka, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest wolność i honor oraz BÓG.
  AMEN
 • @Husky 19:35:22
  Bzdura. Honor jest sprawą prywatną a nien narodową. Teraz sam zaprezentowałeś cywilizację turańską albo żydowską. W naszej, indywidualnizm jest ważny. A moim honorem jest chronić moich bliskich.
  A tec co gadał o bezcennym honorze, to niczym tchórzliwa myszka spierdzielił. A to był pułkownik, czyli oficer. Ale sanacja dna oficerskie lansowała. Tchórzy i kretynów.
 • @Husky 19:35:22
  pomieszałeś propagandę stalinowską z sanacyjną i wyszła ci zgrabna propaganda III RP, chylę czoła :)
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:25:13
  Oni mogą się wydać groźni, bo jesteśmy słabi. "Ale nic nie trwa wiecznie, oprócz gór i rzek"- jak śpiewał swoją pieśń jeden z wodzów Czejenów, gdy ludobójcy mordowali mu plemię razem z kobietami i dziećmi. A wodzowi wycięli wątrobę albo żołądek. Resztówka Czejenów uciekła do swoich wcześniejszych wrogów Teton Dakotów (ci nawet jakieś wojenki z Amerykanami powygrywali [wojna Czerwonej Chmury a potem Nieposkromionego Konia], ale oszukali ich przy traktatach.
  I wkrótce wspólnymi siłami odnieśli ostatnie duże zwycięstwo nad Jankesami pod Little Bighorn. Zginęli wszyscy Biali łącznie z psychopatycznym megalomanem, któy nimi dowodził Custerem. I prawdopodobnie CUstera zabil akurat Czejen Dwa Księżyce.
  Co potem zrobili Jankesi? W zasadzce zdradziecko zamordowali Nieposkromionego Konia (dokladnie imię to w zasadzie Jego Koń Jest Nieposkromiony), a nie miał on jeszcze 30 lat.
  Ostatnim wielkim wodzem Dakotów był Siedzący Byk. Został zastrzelony za udział w Tańcu Ducha. Ludobójcze, nietolerancyjne imperium
  Potem rozgromiono resztówkę wolnych Dakotów, a był to już rok 1890. To była masaka pod Wounded Knee. Indianie bez broni, kobiety i dzieci i regularne wojksko dziarskich Jankesów.
 • Do żydowskiego prowokatora @Husky 19:35:22
  Piszesz pan że [ MY POLACY ] ? o jakich Polakach piszesz ? tych co to codziennie występują w żydowskich mass-mediach ? czy o Polakach Słowian ciężko pracujących na żydowskich pasożytów ?

  Ja ci powiem Husky ! wy żydzi nie posiadacie żadnego Honoru ! a od naszego Polsko Słowiańskiego HONORU to się odwalcie !

  MY Słowianie a wy żydzi to dwa różne światy ! a co do toczenia bitew o których to piszesz to wy żydzi codziennie w TV toczycie wasze żydowskie bitwy !!! które to bitwy nie wychodzą z TV !

  Słowianie ! wyzwolenie nasze przyjdzie z Rosji ! a żydostwo w popłochu będzie wiało z Polski bo kto zostanie to ciężko pożałuje !!!

  POLSKA KRAJEM NEUTRALNYM Polska bez żydów to Polska bezpieczna


  Ireneusz Tadeusz Slowianin Lach .
 • @ele 20:57:08
  Shalom!!!
 • @Drab61 19:46:40
  Dzieki
 • @Jwu 22:08:16
  Ktos kiedyś powiedział, że jeżeli będzie się działać powoli i metodycznie, to i konklawe nakłoni się do ludożerstwa.
  Wielu Polaków ma dość tej rusofobii. Tylko często są zbyt głupi, aby rozumieć rzeczywistość i potrafiĄ lubić Rosjan, a jednocześnie głosują na PiSiorów
 • A. W sumie nikt chyba klarownie nie odpowiedział na pytanie
  zawarte w tytule.
  A można odpowiedź ująć w dwóch słowach: wolność i niepodległość
 • @Wican 15:00:15
  "A można odpowiedź ująć w dwóch słowach: wolność i niepodległość"


  Czyli współczesna wersja wspólnoty, którą dawniej był Kościół lub solidarne plemię.

  Niestety te dwa pojęcia czym jest wolność, i czym jest niepodległość, które dobrze służyły XIX-wiecznym narodowym burżuazjom, wiek XX mógł rozwijać lub kompromitować, zaś w wieku XXI gdy globalna integracja oraz informatyczny system kontroli się pogłębia stają się trudniejsze do zdefiniowania oraz do pogodzenia ze sobą.

  Pełna niepodległość i niezależność narodowa, czego przykłądem jest koreańska doktryna dżucze, ma swoją wysoką cenę w skrajnym ograniczeniu wolności, jest chyba łatwiejsza do zrealizowania.

  Problemem jest definicja wspólnoty. Jak rozwinąć wspólnotę aby była solidarna i jej członkowie byli wolni? Oraz jak taka wspólnota ma się współgrać z innymi społeczeństwami?

  Sam slogan "wolność i niepodległość" nie wystarczy, tęgie umysły łamią sobie nad tym głowę jak to wdrożyć, już od pokoleń.

  Co Pan myśli o narodowym syndykaliźmie? Albo o myślicielach takich jak Michels, Pareto, Sorel i Mosca?

OSTATNIE POSTY

więcej
 • MEDIA

  Kto chcę psa uderzyć, ten kij zawsze znajdzie.

  Do ostatnie chwili zastanawiałem się czy jest sens jeszcze cokolwiek napisać skoro tak jak już wczoraj, tak i dziś widać że wyrok zapadł.Został zatwierdzony czytaj więcej

 • POLITYKA - ŚWIAT

  Brexit Day

  Zapamiętajmy to: Nigel Farage mówiący o Brexit był wyśmiewany przez wiele lat. Tymczasem przez ponad 20 lat antyunijnej kampanii przekonał do siebie miliony Brytyjczyków. Potrzeba solidnej narracji, która pozwoli przekonać miliony Polaków na Polexit czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  Bosak "atakuje" Turskiego

  Czas mija, młodzi ludzie nie rozumieją co znaczy, że ktoś był prominentną postacią w PZPR. Chyba czas zacząć mówić i pisać wprost, że byli to ludzie którzy kolaborowali z okupantem sowieckim przeciwko wolnej Polsce. Tacy czerwoni volksdeutsche czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY

więcej