Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1013 postów 31734 komentarze

Tylko prawda

Husky - Zoologiczny antykomunista , mając do wyboru AK i NSZ wybrałbym NSZ przy całym szacunku do AK. UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony.

Hanka Bielicka - wielka dama sceny

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Pamiętamy ... 104 lata temu (9 listopada 1915) urodziła się Hanka Bielicka - wielka dama sceny. Wyjątkowo elokwentna polska aktorka i artystka kabaretowa... bo Pani Hanka miała "gadane"

Jeszcze Polska nie zginęła, póki się śmiejemy

"Jak byłam mała, to, pamiętam, ciągle powtarzałam: Jestem Anna Weronika, co nogami klawo fika. Taka byłam głupiutka od dziecka."

Bo tak naprawdę Jej nazwisko to Anna Weronika Bielicka .Urodziła się w Kononowce w guberni połtawskiej, w czasie ucieczki rodziców przed ofensywą państw centralnych. Po I wojnie światowej, w wieku 2,5 lat, zamieszkała w Łomży, gdzie skończyła gimnazjum żeńskie im. Marii Konopnickiej. Mieszkała w Łomży przez prawie cały okres dwudziestolecia międzywojennego, a przez całe życie była silnie związana z miastem i jego środowiskiem kulturalnym. Aktorka przez wiele dziesięcioleci skutecznie skrywała się za kolorowymi kapeluszami i scenicznym wizerunkiem Dziuni Pietrusińskiej, trajkoczącej jak karabin maszynowy. Potrafiła połączyć otwartość wobec dziennikarzy, z którymi chętnie rozmawiała, z rygorystyczną ochroną swojej prywatności. Pytania o życie osobiste zbywała żartem, zresztą nieczęsto pozwalała rozmówcom dojść do słowa. Zwykle słuchali kolejnego monologu, do którego musieli tylko dorobić pytania.

Im dalej posuwam się w bawieniu ludzi, tym bardziej jestem zamknięta i osamotniona z wyboru. Szczęśliwa, gdy się wszystkie drzwi zamykają i tylko ptaki ćwierkają za oknem.- mówiła w wywiadzie dla prasy

Zdzisław Gozdawa i Wacław Stępień z Teatru Syrena w Warszawie nazwali jej charakterystyczny głos „najpiękniejszą chrypką świata”– aktorka była dzięki niemu łatwo rozpoznawalna nie tylko przez publiczność estrady, ale także przez słuchaczy radiowych. Hanka Bielicka wygłaszała monologi z ogromnym temperamentem, witalnością, sympatią dla publiczności, posługiwała się przy tym śmiechem i uśmiechem. W czasie występów używała gwary warszawskiej, nawiązując do przedwojennego stylu życia Warszawy. Preferowała żart obyczajowy, unikając polityki. Nieodłącznym rekwizytem na scenie i elementem jej stroju był kapelusz, najczęściej staromodny z ogromnym rondem, mimo zmieniających się trendów politycznych i trendów mody.

Ja mam mniej lat niż kapeluszy, bo lata lecą, a kapelusze wychodzą z mody... ale kapelusze nie przysparzają zmarszczek. - H.Bielicka

W swoich występach kabaretowych nie stroniła od politycznych żartów.O sp.A.Lepperzy mówiła: Lepper to demagog, i to taki w stylu Szeli. Zresztą przez te parę lat mocno się wyrobił. Uuuuuu... Gdyby kształcono go od dziecka, byłby potężny jak Witos. Wyrabia się na naszą zgubę.
 

Ostatni raz Hanka Bielicka pojawiła się w programie Szymona Majewskiego 6 marca 2006 r. Żartowała,„Dzisiejszy wieczór będzie pod nazwą: Bawcie się dzieci, nim babcia odleci.”

......  ale powiedziała Szymonowi po cichu, że to jej ostatnie pożegnanie. Zaledwie trzy dni później trafiła do szpitala z tętniakiem aorty. Lekarze byli jednak bezradni.

Zmarła 9 marca 2006 roku, dzień później Sejm uczcił minutą ciszy pamięć artystki.

 

 

Źródła;
https://pl.wikiquote.org/wiki/Hanka_Bielicka
https://en.wikipedia.org/wiki/Hanka_Bielicka

 

KOMENTARZE

 • Brawo !
  Jakie to urocze, że przypominasz nam tytanów sceny teatralnej i filmowej okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
  5*
 • Sam
  To napisałeś?
 • @zbig71 21:50:20
  Nie wszystko
 • @SZS 21:35:04
  Gdy do tego dodamy że zmarła w czasie rządów PIS-u to.....

  8-))))))
 • @Husky 22:05:48
  No właśnie. Nawet śp. Bielicką PiS ma na sumieniu.
 • @
  Pamiętamy

  31 lat temu (11 listopada 1988) zmarł Jan Himilsbach - kamieniarz z zawodu, aktor, literat i wspaniały gawędziarz z zamiłowania. Jeden z najbardziej charakterystycznych i barwnych postaci polskiego filmu..
 • @
  13.11.2017
  W Warszawie zmarła Alina Janowska, aktorka filmowa, teatralna, estradowa i telewizyjna, znana z ról m. in. w „Zakazanych piosenkach”, „Ostatnim etapie”, „Skarbie”, „Ślepym torze”, „Samsonie”, „Dzięciole”, „Dulskich”, „Rozmowach kontrolowanych” i serialu „Wojna domowa”.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej