Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1013 postów 31732 komentarze

Tylko prawda

Husky - Zoologiczny antykomunista , mając do wyboru AK i NSZ wybrałbym NSZ przy całym szacunku do AK. UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony.

Luiz Inacio Lula da Silva wychodzi z więzienia

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Po półtora roku za kratami lewicowy były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva został zwolniony z więzienia. W 2018 r.został aresztowany pod zarzutem korupcji i prania brudnych pieniędzy.

 

Lula wychodzi z więzienia

Lewicowy były prezydent Brazylii Lula da Silva opuścił więzienie w piątek.

 

Sąd Najwyższy Brazylii orzekł niecały dzień wcześniej, że daną osobę można uwięzić dopiero po wyczerpaniu wszystkich apelacji.

Wychodząc z więzienia, w którym przetrzymywano go przez 19 miesięcy , Lula uniosł wyzywająco pięść , ku okrzykom tłumu zwolenników swojej Partii Robotniczej, którzy machali czerwonymi flagami i trzymali sztandary „Free Lula”

.„Nie sądziłem, że dzisiaj będę mógł rozmawiać z mężczyznami i kobietami, którzy przez 580 dni krzyczeli dzień dobry, dzień dobry lub dobranoc, bez względu na to, czy padał deszcz, czy 40 stopniowy upał ” - powiedział zgromadzonym tłumom, odnoszące się do swoich zwolenników, którzy na niego czekali pod brama więzienia.

 

 

Jego uwolnienie może spolaryzować kraj, który w zeszłym roku wybrał prawicowego prezydenta Jaira Bolsonaro w powszechnym głosowaniu, które według Luli w piątek zostało „okradzione” z Partii Robotniczej, która rządziła krajem od 2002 do 2016 roku.

W swoim pierwszym przemówieniu do zwolenników spoza więzienia w południowym mieście Kurytyby Lula poprzysiągł walczyć o udowodnienie swojej niewinności, oskarżając „zgniłą” policję, prokuratorów i sędziów o „pracę nad kryminalizacją lewicy”. W sobotę wezwał do wiecu w związku zawodowym metalowców na obrzeżach Sao Paulo, gdzie wiele lat temu rozpoczynał swoja karierę polityczną, obiecując, że nadal będzie kontynuował krajową politykę lewicy.

Przeciwnicy, którzy potępili jego zwolnienie jako dowód bezkarności i odstępstwa w brazylijskiej walce z korupcją polityczną, również wezwali do protestów w weekend.

Lula została aresztowany w 2018 roku po tym, jak został uznany za winnym przyjmowania łapówek od firm inżynieryjnych w zamian za zamówienia publiczne. Podtrzymuję on jednak swoją niewinność i powiedział, że sprawa przeciwko niemu była motywowana politycznie. Lula i jego zwolennicy skrytykowali również fakt, że Sergio Moro, były sędzia federalny, który nadzorował aferę Car Wash i skazał Lulę, przyjął zaproszenie na stanowisko ministra sprawiedliwości prezydenta Bolsonaro, wieloletniego wroga Luli i kluczowego rywala zeszłorocznych wyborach.

Sędzia Moro powiedział w oświadczeniu w piątek, że decyzja najwyższego sądu musi być uszanowana, a prawodawcy mogą teraz zmienić konstytucję, aby wprowadzić obowiązek więzienia po pierwszym nieudanej apelacji. Chociaż uwolnienie Luli z pewnością zelektryzuje brazylijską politykę, może nie zmienić równowagi sił na tyle, aby poważnie zakłócić rządowy program reform gospodarczych. Od wyborów w 2018 r. Lewicowa opozycja w Kongresie nie ma wystarczającej liczby głosów, aby zablokować porządek obrad. I nie zapominajmy, że Lula pomimo uwolnienia, nie został uniewinniony, więc nie może być kandydatem na żaden urząd, a tym samym nie jest alternatywą dla zdobycia władzy politycznej w najbliższym czasie.Nie jest jeszcze jasne, jaką to niby rolę polityczną Lula może podjąć teraz, kiedy jest prawdopodobnie czasowo wolny.

 

Warto więc przypomnieć że Lula został uznany winnym korupcji i prania pieniędzy oraz udział w skandalu „Car Wash”, szeroko zakrojonej aferze korupcyjnej, która ujawniła powszechne przekupstwo wśród elit Brazylii. Lula, która sprawował urząd prezydencki w latach 2003–2010, został skazany na 12 lat więzienia. Nadal ma szansę odwołać się od wyroku

 

KOMENTARZE

  • Portalowa lewico.....
    Czyżby portalową lewica nie radowała się z faktu uwolnienia da Silvy

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ULUBIENI AUTORZY

więcej