Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
986 postów 30831 komentarzy

Tylko prawda

Husky - Zoologiczny antykomunista , mając do wyboru AK i NSZ wybrałbym NSZ przy całym szacunku do AK. UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony.

Dlaczego w Afganistanie nadal trwa wojna?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Prezydent USA Donald Trump gwałtownie odwołał rozmowy pokojowe z afgańskimi talibami, tak jak by to wyglądało, że Talibowie i Waszyngton byli na granicy porozumienia. Co nie jest prawdą

Ale dlaczego USA toczą wojnę w Afganistanie i dlaczego trwa ona tak długo?

11 września 2001 r. W atakach w Ameryce zginęło prawie 3000 osób. Osama Bin Laden, szef islamistycznej grupy terrorystycznej Al-Kaidy, szybko został zidentyfikowany jako odpowiedzialny za ten atak. Talibowie, radykalni islamiści, którzy rządzili Afganistanem i chronili Bin Ladena, odmówili wydania go. W miesiąc po 11 września USA rozpoczęły naloty na Afganistan.

Gdy inne kraje przystąpiły do ​​wojny, talibowie zostali szybko usunięci z władzy. Ale na dziś nie tylko nie zniknęli - ale ich wpływy na losy Afganistanu są coraz większe.
Od tamtego czasu czyli od 2001r USA i ich sojusznicy walczą o to, by powstrzymać upadek rządu Afganistanu i zakończyć śmiertelne (samobójcze często) ataki talibów

„Nie poprosiliśmy się o tę misję, ale ją wypełnimy” - powiedział prezydent USA George W. Bush, kiedy ogłosił pierwsze naloty na Afganistan 7 października 2001 r. Ataki były odpowiedzią na ataki z 11 września, które zginęło 2977 osób w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Pensylwanii.

Powiedział, że misją „jest zakłócenie wykorzystania Afganistanu jako terrorystycznej bazy operacjnej i zaatakowanie zdolności wojskowych reżimu talibskiego”.

Pierwszymi celami były obiekty wojskowe należące do skrajnej grupy talibskiej, która rządziła krajem. Uderzono także w obozy szkoleniowe dla al-Kaidy, grupy terrorystycznej prowadzonej przez samego Osamę Bin Ladena.

Ale po 18 latach ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, że misja USA została spełniona - talibowie mogą ponownie odegrać rolę w rządzeniu Afganistanem, jeśli rozmowy pokojowe w końcu się powiodą.

Talibowie po raz pierwszy przejęli kontrolę nad stolicą Kabul w 1996 roku i rządzili większością kraju w okresie dwóch lat. Przestrzegali radykalnej formy islamu i wymierzali kary, takie jak publiczne egzekucję. W ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia przez USA i ich sojuszników międzynarodowych i afgańskich reżim talibów upadł, a jego bojownicy schowali się w Pakistanie.

Nowy rząd wspierany przez USA przejął władzę w 2004 r., Ale talibowie nadal cieszyli się dużym poparciem na obszarach wokół granicy pakistańskiej i zarabiali setki milionów dolarów rocznie na handlu narkotykami i podatkach. Gdy talibowie przeprowadzali coraz więcej ataków samobójczych, siły międzynarodowe współpracujące z wojskami afgańskimi walczyły, aby przeciwdziałać zagrożeniu, jakie stanowiła grupa ponownie zasilona potężną kwota pieniędzy.

W 2014 r., Pod koniec najkrwawszego roku w Afganistanie od 2001 r., Siły międzynarodowe NATO - obawiając się pozostać w Afganistanie na czas nieokreślony - zakończyły misję bojową, pozostawiając armii afgańskiej walkę z talibami.Ale to dało to tylko "paliwo" talibom, gdyż zajęli znaczną część terytorium kraju ,detonowali bomby przeciwko celom rządowym i cywilnym. W ubiegłym roku wyliczono, że talibowie byli i są aktywni w 70% powierzchni Afganistanu

Skąd pochodzą talibowie?
Afganistan był w stanie niemal ciągłej wojny przez 20 lat,nim USA ten kraj w 2001r zaatakowały.

W 1979 r., Rok po zamachu stanu, armia rosyjska zaatakowała Afganistan, aby wesprzeć tamtejszy rząd komunistyczny. Walczyli z ruchem oporu - znanym jako mudżahedini - który był wspierany między innymi przez USA, Pakistan, Chiny i Arabię ​​Saudyjską.Bilans tej okrutnej wojny to ponad 19 tyś ofiar śmiertelnych.Straty Rosjan do dziś są ściśle utajnione

 

W 1989 r. Wojska rosyjskie wycofały się, ale wojna domowa trwała. W chaosie, który nastąpił, talibowie (co oznacza „studenci” w języku paszto) wskoczyli do lokalnej władzy.
Po raz pierwszy rządy talibów zyskały na znaczeniu w strefie przygranicznej północnego Pakistanu i południowo-zachodniego Afganistanu w 1994 r. Obiecały walkę z korupcją i poprawę bezpieczeństwa, a w tym czasie wielu Afgańczyków było zmęczonych ekscesami i walkami mudżahedinów podczas wojny domowej .

Uważa się, że talibowie po raz pierwszy pojawili się w szkołach religijnych, głównie finansowanych przez Arabię ​​Saudyjską, która głosiła twardą formę islamu. Egzekwowali własną surową wersję szariatu lub prawa islamskiego i wprowadzili brutalne kary. Mężczyźni musieli zapuszczać brody, a kobiety musiały nosić wszechstronną burkę.
Talibowie zakazali telewizji, muzyki i kina oraz wyrazili dezaprobatę dla edukacji dziewcząt. A ponieważ talibowie udzielili schronienia bojownikom z grupy al-Kaidy, uczyniono ich bezpośrednim celem ataku sił amerykańskich, afgańskich i międzynarodowych po 11 września

Dlaczego wojna trwa tak długo?
Jest wiele powodów. Ale obejmują one kombinację zaciętego oporu talibów, ograniczeń sił afgańskich i rządów oraz niechęci innych krajów do dłuższego utrzymywania swoich wojsk w Afganistanie.

Czasami w ciągu ostatnich 18 lat Talibowie byli w udanym kontrataku. Pod koniec 2009 r. Prezydent USA Barack Obama ogłosił „wzrost liczby żołnierzy”, w wyniku którego liczba amerykańskich żołnierzy w Afganistanie przekroczyła 100 000.

Wzrost ten pomógł wypędzić talibów z części południowego Afganistanu, ale nigdy nie miało to trwać latami. W rezultacie talibowie mogli się przegrupować. Kiedy siły międzynarodowe wycofały się z walki, siły afgańskie pozostawione same sobie były łatwo przytłaczane atakami talibów. Co gorsza, rząd Afganistanu, który jest pełen podziału plemiennego.

Istnieje pięć głównych powodów, dla których wojna wciąż trwa:

brak jasności politycznej od czasu inwazji oraz pytania dotyczące skuteczności strategii USA w ciągu ostatnich 18 lat;
fakt, że każda że stron próbuje przełamać to, co stało się impasem - i że talibowie próbują zmaksymalizować swoją siłę nacisku podczas negocjacji pokojowych
wzrost przemocy że strony bojowników Państwa Islamskiego w Afganistanie - ostatnio stali za niektórymi z najbardziej krwawych ataków
Istnieje także niejasna rola sąsiada Afganistanu, Pakistanu.

Nie ma wątpliwości, że talibowie mają swoje korzenie w Pakistanie i że mogli się tam przegrupować podczas inwazji USA. Ale Pakistan odmówił USA pomocy lub ich ochrony - nawet tak, że Stany Zjednoczone ostro zażądały, by Pakistan zrobił więcej,by skutecznie walczyć z bojownikami.

Jak Talibom udało się zachować tak silną pozycję?
Grupa ta mogła zarabiać nawet 1,5 miliarda dolarów rocznie, co oznacza ogromny wzrost, nawet w ciągu ostatniej dekady. Niektóre z nich są wpływem z handlu narkotykami - Afganistan jest największym producentem opium na świecie, a pola upraw maku największe są na obszarach zamieszkałych przez talibów

Ile kosztowała już ta wojna?
Niezwykle drogo

Trudno powiedzieć, ile żołnierzy afgańskich zginęło - liczby nie są już publikowane. Ale w styczniu 2019 r. Prezydent Afganistanu Ashraf Ghani powiedział, że tylko od 2014 r. Zabito 45 000 członków sił bezpieczeństwa. Prawie 3500 członków międzynarodowych sił koalicyjnych zginęło od inwazji w 2001 r., W tym ponad 2300 amerykańskich. Liczby dotyczące afgańskich cywilów są trudniejsze do oszacowania. W raporcie ONZ z lutego 2019 r. Stwierdzono, że zginęło ponad 32 000 cywilów. Watson Institute na Uniwersytecie Brown twierdzi, że zginęło 42 000 bojowników opozycji.

Ten sam instytut twierdzi, że konflikty w Iraku, Syrii, Afganistanie i Pakistanie kosztują 5,9 bln USD od 2001 roku.

USA nadal prowadzą naloty na talibów za akceptacją D.Trumpa. Ale jednoczesnie zależy mu na zmniejszeniu liczby żołnierzy przed kolejnymi wyborami w listopadzie 2020 r. Talibowie kontrolują teraz znacznie więcej terytorium niż wtedy, gdy wojska międzynarodowe opuściły Afganistan w 2014 roku.

Wielu w Waszyngtonie i gdzie indziej obawia się, że całkowite wycofanie wojsk amerykańskich pozostawiłoby próżnię, którą mogłyby wypełnić grupy bojowników próbujące zaplanować ataki na Zachodzie.


 

Tymczasem naród afgański nadal ponosi ciężar długiego i krwawego konfliktu.

 

 ps.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tekstu tylko za zgodą autora tłumaczenia !!!!!!!

I apologise in advance for the quality of the translated text

https://www.bbc.co.uk/news/world-asia-49192495

Przepraszam za amatorskie i siermiężne tłumaczenie tekstu,ale ja nie jestem dyplomowanym tłumaczem,jak też nie tłumaczę tekstów odpłatnie dla międzynarodowych korporacji czy firm
8-))))

 

KOMENTARZE

 • Sam naPISałeś ten POst ?
  Czy to wklejka bez adresu ?
 • Kto Ci
  To napisał?
  Talibowie handlują narkotykami? I co, chłopcy z DIA o niczym nie wiedzą?
 • @provincjal 09 15:55:51
  To kopia wpisu blogera @provincjal 09 zamieszczonego na Sputniku.
  Sorry za plagiat
  8-))))
 • @Husky 16:12:31
  Materiał ciekawy, ale jak się bawisz w KRADZIEŻ cudzych tekstów, to *1, kundlu.
  A już wyglądało, że się poprawiłeś po latach...
 • @laurentp 16:22:06
  Czyj to tekst?
  Znam go?
 • @Husky 16:12:31
  Ty jednak jesteś taaaki maluci, znowu chciałeś "błysnąć", aby parę szekli przygarnąć a tu doopa !
 • @provincjal 09 17:06:00
  my boss he pays me earlier
 • Opium
  "Dlaczego w Afganistanie nadal trwa wojna?"

  Możliwe, że ważną rolę odgrywa produkcja opium (i pochodnej heroiny). Ocenia się, że wartość końcowa (sprzedaż indywidualnym konsumentom) osiąga ok 79 miliardów dolarów, chociaż mały ułamek z tego dostaje się farmerom. Patrz link poniżej:

  https://www.globalresearch.ca/the-spoils-of-war-afghanistan-s-multibillion-dollar-heroin-trade/91
 • Husky
  konkretne pytanie, liczę na odpowiedź.
  Jaki samolot uderzył w trzecią wieżę, bo przecież ona także się zawaliła.
  I drugie pytanie.
  Czy czwarty samolot nie wpadł czasami na Ciebie, bo coraz durniejsze teorie głosisz.
  I Informacja dla Ciebie,
  Za rządów Talibów w Afganistanie praktycznie w ogóle nie było produkcji narkotyków. To amerykanie rozpoczęli ich produkcję na masową skalę9przypomocy tambylców oczywiście) i szmugiel wojskowymi kanałami na cały świat.
 • @zadziwiony 17:35:50
  "Za rządów Talibów w Afganistanie praktycznie w ogóle nie było produkcji narkotyków."

  Jednak w powyższym artykule, BBC stara się wywołać wrażenie, że Talibowie są odpowiedzialni za to.
 • @zadziwiony 17:35:50
  //Jaki samolot uderzył w trzecią wieżę, bo przecież ona także się zawaliła.//

  MIG-19
  Widziałem na filmie jak mi mignął przed oczyma
  8-))))
 • @Husky 17:48:02
  "MIG-19
  Widziałem na filmie jak mi mignął przed oczyma"

  Wina Putina. Albo trzeba się udać do okulisty lub neurologa.
 • @Pedant 17:41:36
  No bo przecież talibowie i Putin, to największe na świecie zło.
 • @Husky 17:48:02
  Po kiego licha takie bzdety piszesz. Ośmieszasz się i udowadniasz, że robisz jako agent wpływu i dezinformacji i to niestety nie w zbożnym celu.
  Coś Ci powiem. Twoje dzieci i wnuki będą cierpiały za Twe niecne uczynki. We wszechświecie nic nie ginie, tylko zmienia postać i wraca w przyszłości do potomnych. Nie od parady w biblii napisano, że kara boska do czwartego pokolenia moc swą posiada. A tą karę swoim potomnym niegodziwościami jakie czynisz zapewniasz.
 • @zadziwiony 18:46:36
  Prawdziwy mężczyzna nigdy nie wie ile tych dzieci naprawdę ma.Ile tego pelęta się po świecie Ja też już nie liczę.

  8-)))))))
  Ale teraz tak na serio to nie wiem o co ci chodzi z tą manipulacją
 • @Husky 19:23:56
  Człowieku, jest mnóstwo opracowań dowodzących fałszywości oskarżeń Afgańczyków o zamach na WCT. A Ty w od nowa rozpowszechniasz fałszywą wersję historii, wybielając Twoich faworytów.
 • @Husky poza tematem, jak ty możesz w tym Londynie żyć?
  https://nczas.com/wp-content/uploads/2019/09/londonistan_nczas.jpg
  To Pakistan? Iran? Nie to Londyn! Muzułmanie zalewają stolicę Anglii. Czy to jeszcze europejskie miasto? [VIDEO] Centrum miasta, a po nim przechadzają się ciemnoskórzy mężczyźni i kobiety w hidżabach z gromadkami dzieci u boków. Są ich tysiące! Nie jest to jednak stolica Iranu, Pakistanu czy Syrii to Londyn… To nagranie pokazuje jak Europa zmienia się na naszych oczach. Czy nasz kontynent to przetrwa?
  Wielka Brytania umiera na naszych oczach. Teraz Londyn ma coraz bardziej islamski wygląd, z setkami sądów szariackich działającymi w stolicy i meczetami pojawiającymi się w nowych miastach. To wygląda jak istna inwazja.

  „Londyn jest bardziej islamski niż wiele krajów muzułmańskich łącznie”, twierdzi islamski kaznodzieja Maulana Syed Raza Rizvi. „W Londynie pojawiło się 423 nowych meczetów, a są one bardziej zatłoczone niż wiele kościołów.” – mówił w październiku 2018 roku!

  Pokazując te szokujące dane, 423 nowe meczety, przy jednoczesnym zamykaniu od roku 2001 ponad 500 kościołów, widzimy, że Wielka Brytania jaką znamy przestaje istnieć.

  Na nagraniu widzimy tłumy muzułmanów, śpiewających po arabsku i tylko infrastruktura zdradza nam, że dzieje się to w europejskim państwie. Widzimy tysiące muzułmanów, kobiety w burkach idące w szeregu niczym w wojsku i mężczyzn z brodami i tradycyjnymi strojami.
  Poniżej nagranie.

  https://twitter.com/i/status/1172945249729228800
  Źródło: Twitter: Mag/saudigazette.com.sa

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej