Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
986 postów 30831 komentarzy

Tylko prawda

Husky - Zoologiczny antykomunista , mając do wyboru AK i NSZ wybrałbym NSZ przy całym szacunku do AK. UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony.

Kreowanie opinii publicznej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Powiedzmy sobie szczerze. Mało kto wierzył w odzyskanie przez PiS władzy w 2015 r. Dla środowisk politycznych i agenturalnych zdobycie urzędu Prezydenta RP oraz większości w Parlamencie RP było niemałym zaskoczeniem.


Zbliżają się wybory. Jest to nie tylko najważniejszy okres dla polityków, programów i kampanii. To także kulminacyjna faza działań agentury wpływu, dla której jest to ostateczny test sprawdzający. Niebawem okaże się czy (i na ile) wszystkie mniej czy bardziej subtelne i wyrafinowane działania, skrzętnie planowane i wykonywane przez lata będą mogły teraz dać wymierny efekt. Czy zwróci się wieloletnia inwestycja?

                 

Eksperyment Ascha - jesteśmy stadnymi konformistami

My, ludzie, co do zasady jesteśmy konformistami. Wyłącznie nieliczne jednostki, posiadają odpowiednią własną bazę wszechstronnej wiedzy i tym samym są w stanie posiadać własne przemyślenia i wnioski. Są w stanie właściwie wykorzystywać alarmujące zjawisko dysonansu poznawczego. Układać samodzielnie puzzle. Reszta? Reszta działa i myśli stadnie i większości podporządkowuje swoje opinie czy działania. Ogląda puzzle ułożone przez innych. Choćby te obrazki były fałszywe, wnioski niedorzeczne czy działania w sposób oczywisty dla nich zgubne (vide lemingi).

Bycie w mniejszości nie daje poczucia bezpieczeństwa. Dyskomfort braku akceptacji i uznania środowiska jest czynnikiem na tyle istotnym, że nie wychodzimy przed szereg ze swoimi niepopularnymi, "dziwnymi" poglądami czy teoriami i hipotezami. Nawet jeśli je mamy. Któż chce być świrem, szurem czy (z angielska) freak'iem? Niektórzy dla świętego spokoju dostosowują się do większości, ale zdecydowana większość bezrefleksyjnie przyjmuje i akceptuje opinie, działania i cele większości. Dysonans poznawczy nie jest uczuciem przyjemnym dla naszego umysłu - unikamy go, ponieważ daje poczucie zagrożenia. Daje nam do zrozumienia, że nie możemy bezpiecznie spać - że zagadka dla umysłu nie jest rozwiązana. Większość idzie na łatwiznę i unika dysonansu poznawczego... Pomija go i unika jak podszeptów szatana.

Koronnym dowodem na taką naszą naturę jest eksperyment Solomona Ascha (link is external). Naukowiec w prostym eksperymencie udowodnił, że ludzie są w stanie podawać oczywiście błędne rozwiązania dla zadań, tylko dlatego że sugerują się wcześniejszymi wyborami kilku innych ludzi. Np. podają błędnie jako najdłuższy odcinek (z kilku zaproponowanych) niewłaściwy, tylko dlatego że kilka innych osób wskazało na ten inny. Robią to często pomimo oczywistego dysonansu poznawczego i wyraźnych sygnałów trafiających w jednoznaczny i prosty sposób przez zmysły do mózgu.

Zastanówmy się więc. Skoro przy tak prostych zadaniach - takich jak wskazanie najdłuższego odcinka - bazujących na zero-jedynkowej percepcji, ocenie i najprostszej logice - jesteśmy w stanie ulegać dezinformacyjnej opinii większości, to w jakim stopniu będziemy elastyczni w przypadku podawania rozwiązań dla bardziej skomplikowanych i abstrakcyjnych zadań - których wynikiem nie jest zero czy jeden ale cały zbiór wyników, skomplikowana funkcja, będąca naszą opinią, poglądem czy wyborem?

Odpowiedź jest oczywista - jesteśmy narażeni na zgubne opinie większości w o wiele większym stopniu, ponieważ nasz pogląd zawiera zawsze pewną tolerancję błędu, niepewności, z racji o wiele większego stopnia skomplikowania operacji logicznych które musimy wykonać. Często bazujemy dodatkowo na intuicji, moralności, etyce - to powoduje że wynik nie jest tak pewny i zawsze nasze poglądy czy opinie mogą ewoluować.

Opinia publiczna

Jak już wyżej pośrednio wykazałem - opinia publiczna nie jest w istocie rzeczy wynikiem naszej zbiorowej inteligencji, wiedzy czy logiki. Opinia publiczna u ludzi - nie jest, tak jak w przypadku wielordzeniowego mikroprocesora - wynikiem pracy i synergii poszczególnych rdzeni. Nie jest wspólnym wysiłkiem. Wystarczy że odpowiednia mniejszość, obdarzona odpowiednim autorytetem, narzuci opinię reszcie. Opinia publiczna zbiorowości jest więc wyłącznie wynikiem jej wykreowania, kształtowania. Nie bez przyczyny więc mówi się o "kształtowaniu" czy "kreowaniu" opinii publicznej.

Oczywiście im większym autorytetem obdarzone jest dane medium, autor opinii - publicysta czy dziennikarz - tym bardziej bezkrytycznie (bezpiecznie - bez narażenia na kompromitację) przyjmuje i powtarza się jego opinie. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym bezrefleksyjnemu przyjęciu opinii jest stworzenie pozorów pluralizmu, w ramach którego wiele mediów narzuca tę samą ocenę czy opinie. Dla poszczególnych grup docelowych oczywiście dostosowuje się język, sposób podania, ale efekt ma być ten sam. Kreuje się efekt sztucznego tłumu. Kieszonkowcy pozorują tłum i tłok aby ukraść portfel - media pozorują tłok i tłum - pluralizm - aby ukraść zaufanie.

Klasycznym przykładem takiego fałszywego pluralizmu w polskich mediach były lata dziewięćdziesiąte i początek tego wieku. Pluralizm mediów, pluralizm poglądów - te hasła były do znudzenia powtarzane jako atut młodej demokracji, usypiały naszą czujność. Jednocześnie te wszystkie, różne media przemycały te same wnioski, opinie - tak jakby nie było innej możliwości. Sytuacja zmieniła się dopiero po aferze Rywina, kiedy to mainstream stał się na tyle skompromitowany, że zaczęły pączkować (głównie w internecie) ośrodki kształtowania opinii odmiennych od opinii mainstreamu. Ośrodki oddolne, dla których głównym celem nie była manipulacja, ale walka z tą manipulacją. Ludzie uświadomili sobie, że niepopularne wnioski, które zaczęli wyciągać, są w bardzo dużym stopniu zbieżne z oceną i opiniami innych ludzi, ukształtowanymi zupełnie niezależnie. Był to moment powstawania społeczeństwa informacyjnego i jego ramach polskiej politycznej blogosfery

Blogosfera - media pro publico bono

Przyznam że uczestniczyłem i doświadczałem tego zjawiska na własnej skórze. Byłem jednym z współorganizatorów takich środowisk. Byłem jednym z wielu zmęczonych cenzurą mainstreamu, kasowaniem komentarzy na onecie czy wp. Chowaniem i kasowaniem postów, banowaniem kont na salon24. Tak powstały blog-media i dalej Niepoprawni! W zderzeniu z kłamliwym mainstreamem poznanie innego człowieka, który ma bardzo podobne przemyślenia i wnioski było eureką! Uczestniczenie pro publico bono w szerszej wspólnocie takich ludzi dawało niezłego kopa energetycznego i niesamowite nadzieje na zmianę otaczającego świata. Człowiek upewniał się, że nie jest osamotniony ze swoimi "dziwnymi" przemyśleniami i teoriami.

Druga połowa pierwszej dekady tego wieku była złotym czasem dla blogosfery politycznej. Udało się w dużej mierze odmienić opinię publiczną. Blogerzy działający pro publico bono zdobyli autorytet czytelników i stali się nawet modnym źródłem wiedzy czy opinii. Oczywiście niebagatelnym czynnikiem ułatwiającym całą przemianę było stosowanie przez stare ośrodki propagandy stale tych samych technik, które wraz z postępem stawały się prymitywne i co tu dużo mówić - przestarzałe. Nie bez znaczenia dla powszechnego przebudzenia ludzi były też tragiczne wydarzenia z kwietnia 2010 r. i lata późniejsze. Po kilku latach działania blogosfery czytelnicy blogów politycznych zostali biznesowo zagospodarowani przez powstające i rosnące w siłę prawicowe media elektroniczne, działające już nie tyle na bazie misji, co wpisane w założenia biznesowe - posiadające swoich politycznych i biznesowych mocodawców i sponsorów. Niemniej niemożliwe okazało się możliwe - opinia publiczna została mocno przebiegunowana i prawicy udało się przejąć władzę w Polsce.

Restauracja i próba odzyskania władzy

Powiedzmy sobie szczerze. Mało kto wierzył w odzyskanie przez PiS władzy w 2015 r. Dla środowisk politycznych i agenturalnych zdobycie urzędu Prezydenta RP oraz większości w Parlamencie RP było niemałym zaskoczeniem. Środowiska tracące wpływy ocknęły się i zdały sobie sprawę, przed jak wielkim zagrożeniem (swoich wpływów, interesów i miliardów) stoją. Zmobilizowano ogromne środki i narzędzia aby pokrzyżować plany PiS i oczywiście odzyskać władzę - restaurować stary stan. Suwerenny rząd polski stał się nie tylko niewygodny dla dotychczasowych zdrajców i złodziei, ale także dla obcych państw i mocarstw. Desperacką walkę tych zjednoczonych sił z polskim rządem obserwujemy przez ostatnie lata, do dziś.

Nie mam także żadnych wątpliwości że w ramcha wszystkich działań na front medialny, a w szczególności do mediów społecznościowych i elektronicznych zostały oddelegowane zastępy agentów wpływu. Niepoprawni z pewnością nie są wyjątkiem, tym bardziej że są bardzo wyjątkowym medium kształtowania opinii publicznej o sporym zasięgu. O ile w dawnych latach agenci byli lokowani w celach infiltracyjnych, zdobycia informacji oraz w celach skłócenia środowisk, pokrzyżowania planów i w ramach takich taktycznych zadań harmonogramy i plany nie były wieloletnie i jakoś specjalnie skomplikowane, to z pewnością w ostatnich latach w szczególności zaplanowano inne działania strategiczne, z dłuższymi harmonogramami. Są to działania wieloletnie obliczone na długoletnie wywieranie wpływu na jednostki oraz całą grupę. A pamiętajmy - władza się naturalnie zużywa, co pomaga wytykać jej potknięcia i błędy.

Agenci (odzyskania) wpływu

Strategia agentury działającej w mediach elektronicznych, mającej zadanie ewolucję poglądów danego środowiska jest dość prosta ale wymaga dużego zaangażowania i cierpliwości oraz agentów o dość wysokich kompetencjach społecznych oraz dużej wiedzy. W skrócie - celem działania jest subtelne stymulowanie ewolucji poglądów jednostek lub całych grup. Ma to wyglądać na całkowicie naturalny proces i skłonić inne jednostki do podobnej, powolnej przemiany, która w innych warunkach by się nie odbyła. Kroki milowe harmonogramu wyglądają następująco:

* ulokowanie się i zdobycie zaufania - to moment w którym agent lokuje się w środowisku, zjednuje zaufanie i sympatię, często także poprzez nawiązanie luźniejszych stosunków towarzyskich. W tej fazie agent wpływu musi wykazywać poglądy i opinie w dużym stopniu zbieżne (a czasami bardziej radykalne) od środowiska które infiltruje. Posiadanie bardziej radykalnych poglądów przyda się w późniejszych fazach. Im dłużej trwa ta faza, tym lepiej dla powodzenia całości planu. Ten czas to przynajmniej 70% czasu operacji.
ewolucja poglądów, zastrzeżenia, wątpliwości - agent wykorzystuje wszelkie zdarzenia i sytuacje, które mogą być pośrednio lub bezpośrednio wyłomem dla opinii i poglądów danego środowiska. Niech za przykład posłuży wykorzystywanie zjawiska pedofilii w Kościele w celu zasiania poważnych wątpliwości wśród wiernych, co do podstaw etycznych całego środowiska kapłańskiego. W ramach tego wykorzystuje się inne techniki manipulacyjne - zmieniające właściwe proporcje, wykrzywiające faktyczny obraz zjawiska. Często wskazana jest właśnie radykalizacja poglądów lub wielkie przywiązanie do podstawowych wartości, na bazie których istnieją dane środowiska, opinie i poglądy. Oczywiście próbuje wykorzystać się efekt tłumu, powszechności takich przemyśleń.
"przelanie czary goryczy" - jest oczywiste, że nie można tkwić długo w środkowej "wątpiącej" fazie. Zasiane wątpliwości muszą dać w efekcie albo zmianę poglądów (np. radykalizacja), albo być podstawą do odmiennego interpretowania rzeczywistości (np. do tej pory obdarzany zaufaniem autorytet lub grupa zostaje atakowana przez pryzmat jakiegoś jego/jej potknięcia czy niekonsekwencji). Oczywiście o ile ostatnia faza jest połączona z równoległymi wrogimi działaniami, polegającymi na stworzeniu tzw. "trzeciej siły", "nowych autorytetów", tym łatwiej przeprowadzić tę ostatnią fazę.
Wybory - ostatnia faza

W demokracji cykl wyznaczający harmonogramy poszczególnych faz działania agentury, dezinformacji jest zbieżny z kalendarzem wyborczym. Działania muszą być tak zaplanowane, aby ostateczna faza i efekt przypadał na kampanię wyborczą. To właśnie wtedy następuje "przelanie czary goryczy", wtedy pojawiają się nowe siły polityczne. Wtedy także budzą się tak zwane śpiochy, czyli agenci, których zadaniem nie jest stymulacja zmiany poglądów ale robienie sztucznego tłoku.

Oczywiście im bardziej świadome, mądre i niezależne jest dane środowisko, tym trudniej jest prowadzić takie działania. Im bardziej świadome i światłe osoby, które kreują opinię publiczną, tym trudniej jest je zmanipulować.
Ja wierzę że Niepoprawni są środowiskiem wyjątkowym, w którym wyjątkowo trudno jest prowadzić takie operacje, a ich skutki mogą być jedynie mizerne w stosunku do Blogerów czy większości Komentatorów. Nieco mocniej tego rodzaju działania mogą oddziaływać na czytelników, ale w celu ustrzeżenia ich powstał między innymi niniejszy artykuł. Apeluję jednocześnie do innych Blogerów, Komentatorów aby być uczulonym na takie działania, a w szczególności je asertywnie piętnować.

 

https://niepoprawni.pl/blog/gawrion/kreowanie-opinii-publicznej

 

KOMENTARZE

 • Swietny materiał
  Daję 5
 • @Wrzodak Z. 20:21:08
  Prosiłem nie wal tyle zioła wieczorem na,starośc szkodzi i zmiany są nieodwracalne !
 • @Wrzodak Z. 20:21:08
  Wiecznie już były pośle
  Czy ty jesteś "starym blogerem" i zaliczasz się do kasty nietykalnych ...trolli?
  To dla mnie ważne pytanie
 • @Tezeusz 20:26:40
  Proszę go nie krytykować.Tak nie wolno.Można się bardzo narazić.
  To nie po linii programowej portalu czy regulaminie
  Kasta

  8-))))))

  ps.
  Pamiętaj Tezeuszu
  // Zaszkodzić za to może tutejszą trollownia... wypowiedzi i komentarze są tak przesiąknięte chamstwem, że samo ich czytanie jest niebywałe przykre//.
 • @Husky 20:37:24
  Mnie to wisi i powiewa
 • @Tezeusz 20:43:33
  Skupmy się na merytorycznej dyskusji, bo wpis jest na czasie.
  Toczy się walka pokoleń o naszą przyszłość.
  Walka trzeciego pokolenia Żołnierzy Niezłomnych z trzecim pokoleniem
  spadku po przemarszu (w te i nazad) sowieckich żołdaków przez Polskę
  I to jest dziś ważne.
  A te trollowanie "starych blogerow" najzwyczajnie należy olewać
  Tak myślę

  8-))))))))
  pozdrawiam
 • @Husky 20:58:20
  Wygrywa zdecydowanie kierunek Żołnierzy Wyklętych..Komuchy na wymarciu że starości a młodzi to pedalstwo też na wykończeniu HIV
 • @Tezeusz 19:39:05
  Czytałem rencenzję filmu "POLITYKA" Patryka Vegi na WP i Onecie i obie recenzje nie zostawiły suchej nitki na filmie.
  A tak lemingi odgrażali się że film zmiecie PIS
 • @Tezeusz 20:43:33
  Schetyna zastanawiał się czy premierem chce zrobić kobietę, czy też mężczyznę.
  Miał dysonans. Wahał się. Burza mózgów, bo parytety i marketing. Wystarczyło wskazać Janka Grabca, albo Katarzynę Lubnauer i miałby dwa w jednym.

  Gamoń.
 • @Husky 21:15:51
  Im zostało już tylko albo SBctwo albo pedalstwo.Śmiech i pogarda
 • @Tezeusz 21:28:36
  Jak na razie najlepszym spin doctorem PIS-u jest... Rafau Czaskoski.
  Potrafi zamienić gówno w punkty procentowe.

  8-)))))
 • PiSku...
  Przywlekasz na NEon śmieci tego gamonia Gavrylenki? Chodowcy trolli?
  Fuj...
  Gavrylenko (sowiecki żydek używający w Polsce ksywkę "Gawrion") to wyjątkowo ohydna postać. Okradł kolegów, z którymi miałem dobry kontakt. Zwykły złodziej i opiekun żydowskich trolli. Jak któregoś stąd wykopałem to zaraz biegł do Gavrylenki i pluł na NEon. Zdecyduj się gdzie chcesz pisać :))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 21:53:20
  // Zdecyduj się gdzie chcesz pisać :))//

  Piszę wszędzie gdzie sam uważam za stosowne i tam gdzie mnie chcą
  Co ciekawe,zdaje się że sporo tutejszych blogerow/ek piszę i tu i tam.
  No chyba że mnie się tylko tak wydaje.
  Ale nawet admin Zawisza tam piszę i komentuje częściej niż tu

  https://niepoprawni.pl/blog/zawisza-niebieski/obrona-westerplatte-historia-prawdziwa

  Prawda to?


  Czy też dostanie "ultimatum"

  8-)))))))
 • @Husky 22:07:31
  Zawisza? A czemu? Nikogo nie obraża tylko niesie kaganek oświaty na q...dołek Gavrylenki. Medal powinien dostać :)
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:17:42
  Niezłe bagno sieroty smoleńskie tu próbują robić .Salut .
 • @Husky
  Dałem 5* . Tylko proszę , uspokój się .Salut . :)))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:17:42
  I cieszy mnie to że piszę
  Tam piszę i komentuje też Pani Astra i nic w tym nie widzę złego
  Tylko dlaczego to ja mam się określać z miejscem pisania
  Tak z pamięci to tam piszę ok,10-12 tutejszych blogerow i blogerek
  Jest z tym jakiś problem

  8-))))
 • @Repsol 22:25:25
  Dziekuje
 • @Husky 22:32:41
  Te zdjęcia satelitarne z USA , które Pasionek zgubił już znależliście czy też dalej amba jak z sojusznikami w sprawie Gibraltarskiej ?. Tylko pytam . Salut .
 • @Repsol 22:39:07
  Jutro do niego zadzwonie zapytam i dam znac
  8-)))))
 • @Husky 22:42:33
  No to zobaczymy jacy słowni jesteście . Salut .:)
 • @Husky 22:27:46
  Ok. Pisz gdzie chcesz, co mi do tego?

  Ale słyszałem, że zrobiłeś ze mnie "worek treningowy", tak przynajmniej zeznał jakiś twój funfel z londynka.
  To prawda?? Zrobiłeś ze mnie "worek treningowy" czy ten palant co to napisał jest zwykłym idiotą od Gavrylenki?
 • @Husky 22:07:31
  Piszesz wszędzie gdzie sam uważasz za stosowne i gdzie ciebie chcą ? Czy ktoś kto otrzymuje za napisany artykuł ocenę 2,może mieć wrażenie ,że ktoś chce go na Neonie czytać ?
 • @Jwu 23:41:06
  Oj tam... Nie marudź!
  Pielegnowałem zawsze tego trolla bo jego głupawe wrzutki nabijały licznik. Taki troll domowy :)
  On głównie realizuje się u nijakiego Gavrylenki na niedorobiony.pl
 • @Husky 22:27:46
  Nie boisz się PiSku? Gavrylenko, jak przystaje turańskiemu watażce, batoży co jakiś czas swoje raby. Zobacz jak poobijany wrócił twój koleś zabiedzony, cały w banderowskich siniakach. Ta wschodnia, chazarska swołocz już tak ma...
  Tutaj trolle też nie będą mieć lekko... Słyszałem, że Admini dostali licence to kill...:)))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 05:33:26
  Poniedziałek:

  Zobacz co piszą na Niedojebanych
  Zobacz co piszą na Ścierwo neonówce

  Wtorek:

  Gawrion to złodziej
  Opara to złodziej

  Środa:

  Kaminski to gnida
  Ruszkiewicz to wsza

  Czwartek:

  Niepoprawni.pl to żydzi
  Neon24.pl to sowieckie onuce

  Piątek:

  My to jesteśmy Polacy
  To my naprawdę jesteśmy Polacy

  Sobota:

  Ten ma garbaty nos
  A ten kwadratowe uszy

  Niedziela;

  Przychodzi leśniczy i mówi:

  Idźcie wy wszyscy qrwa do psychiatry dopóki nie jest zbyt późno


  To by było na tyle

  8-))))))

  Miłego dnia oraz .......nowych wieści z frontu walki
 • @Husky 06:54:18
  Czemu piszą o mnie tylko w środę?
  Codziennie mają pisać!
  O Kamynskym nie muszą, sam będzie się produkował bo zostanie mu tylko Gavrylenko i banda zabiedzonych trolli. A tak chciał "naprawiać" NEon... Nawet "żelazny list" szlag trafił... :)))

  Miłego dnia również :)
 • @Husky 06:54:18
  A czemu nie wrócą na neonek twoje zabiedzone funfle? Przecież amnestię zrobiłem. Poszaleli by sobie, Joszko mógłby powymieniać serdeczności z Panią Astrą. Tylko nie mów, że się wstydzą, trolle wstydu nie mają, zwłaszcza anonimowe.
 • @Husky
  Oto Innowacyjna Gospodarka PO-PSL ...Miliony na portale o homo-podrózach, internet dla bezdomnych z 55 mln zł, "Koci Facebook" i wirtualny "Striptiz” ! Tak oto nieRząd PO-PSL szastał unijnymi funduszami. Takich nieudaczników świat nie widział! Tylko widzieli własne KORYTO.
 • @kula Lis 68 12:08:11
  Wyniki sondażu preferencji wyborczych
  IBRiS_PL
  na Forum Ekonomiczne 2019

  @pisorgpl
  43,4%
  @KObywatelska
  21,2%
  @__Lewica
  14,1%
  @nowePSL
  5,7%
  @KONFEDERACJA_
  4,8%
 • @kula Lis 68 12:08:11
  Żadne filmy Sekielskich,Vegi czy histerie Jandy,Stuhrów i Ostaszewskiej nic nie dadzą
  Tu trzeba prawdziwego poświęcenia i martyrologii
  Już czas by Michnik,Olejnik i Lis i inni "dziennikarze z dyplomem" wskoczyli do Wisły i trzymając się za ręce,pluskając się w gównach,recytowali w agonalnych mękach ..........
  Konstytucję!

  8-))))))
 • @Tezeusz 21:28:36
  W drugiej części genialnego filmu, genialnego reżysera Patryka Vegi będzie postać Emi, zagra ją Magdalena Cielecka. Wątek oczyszczalni ścieków będzie zbędny, bo każde dzieło tego twórcy to jedno wielkie gówno.

  8-)))))
 • @Jwu 23:41:06
  Pod którym z twoich wartościowych wpisów mogę dać 5*
  Tak tylko pytam
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 07:47:55
  Jarku
  Zasada jest prosta
  Szanuj innych,a sam bedziesz szanowany
  Dobranoc
 • Ogólnie i za namową Husky-ego
  Mój komentarz pod tym tekstem na Niepoprawnych:
  ----------------

  No niestety nie mogłem wcześniej przeczytać tego interesującego tekstu.

  Krótko dwie sprawy.

  Pierwsza. Agenci różnej maści i pożyteczni idioci. Okres kampanijny rządzi się swoimi prawami. Niestety jest wtedy zbyt dużo emocji, ale faktycznie ludzie wolą emocje niż merytoryczną dyskusję, bo po prostu nie mają wystarczającej wiedzy, żeby tą merytorykę zrozumieć a emocje rozumieją wszyscy i nieraz - niestety - stadnie. A'propos tej merytoryki: Ilu Polaków zrozumiałoby akademickie rozważania na jakiś temat a ilu by zrozumiało prosty przekaz typu: słuchaj tylko to jest dobre... I na tym bazują ci różni agenci.Warto też zauważyć, że nieraz pod jednym nickiem kryje się wiele osób zaprzęgniętych do pracy, stąd nieraz zaskakująco odmienny poziom ich komentarzy czy wniosków. Kiedyś to mnie też spotkało, gdy "antysemicko" ścigał mnie niejaki Henryk_P, pod którym kryło się całe grono osób.Obecne wybory są wyjątkowe i ważące tyle, co przyszłość Polski, więc walka na emocje będzie zażarta. PiS też nie może skupiać się w niej tylko na merytorycznym przekazie... też musi wzbudzać pozytywne dla siebie emocje.

  Druga. Blogosfera. Czy jest jeszcze miejsce dla niezależnej blogosfery politycznej? Piszesz w sumie smutno, że nie... choć ja uważam inaczej, bo już jest tak, że często niegdyś niezależna myśl staje się mainstreamowa i przestaje być niezależna. Dotycz\y to też elektronicznych mediów "prawicowych", które miałyby przejąć biznesowo czytelników forów prawicowych. Ci duzi już stali się tym prawicowym mainstreamem więc dla nas dalej pozostaje myśl niezależna.

  Pozdrawiam serdecznie

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej