Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1018 postów 31834 komentarze

Tylko prawda

Husky - Zoologiczny antykomunista , mając do wyboru AK i NSZ wybrałbym NSZ przy całym szacunku do AK. UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony.

Bomba, która zmieniła świat

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Druga wojna światowa była najbardziej niszczycielskim globalnym konfliktem w historii. Zaczęło się, gdy Niemcy rozpętały okrutne ataki w całej Europie - ale rozprzestrzeniły się na Związek Radziecki, Chiny, Japonię i Stany Zjednoczone.

 

74 lata temu w dniu 6 sierpnia 1945 roku, na krótko przed zakończeniem drugiej wojny światowej, Amerykanie zrzucili pierwszą bombę atomową na Hiroszimę. Trzy dni później, 8 sierpnia nastąpił drugi i ostatni w historii jądrowy atak - na Nagasaki.


 

 Przed odliczaniem
Jest 26 lipca 1945 r. Od czterech lat Ameryka prowadzi wojnę z Japonią. Prezydent Truman wydaje wrogowi ostateczne ultimatum: poddajcie się bezwarunkowo lub stawicie czoła „szybkiemu i całkowitemu zniszczeniu”.

Truman chce szybko zakończyć konflikt. Ma do dyspozycji nową potężną broń, stworzoną przez największe naukowe umysły narodu. Ale dzień później Japonia odpowiada: odmawia bezwarunkowego poddania się.

00:00 4 sierpnia
Pokój odpraw, wyspa Tinian
W bazie amerykańskiej armii na wyspie pośrodku Oceanu Spokojnego grupa młodych mężczyzn czeka na ściśle tajną odprawę misji.

Trenują od dziewięciu miesięcy, nieświadomi szczegółów swojego zadania. Teraz ich lider, pułkownik Paul Tibbets, zwraca się do nich wraz z ekspertem od balistyki. Mówi się, że zrzucą bombę z użyciem siły wybuchowej 20 000 ton TNT na japońskie miasto. Zniszczy wszystko w promieniu trzech mil od punktu uderzenia. Później Tibbets zauważył, że jego załoga „nie jest w stanie wyobrazić sobie żadnej bomby o tak wybuchowej sile”. W tym momencie on też nie mógł.

08.32 5 sierpnia
Siedziba główna, wyspa Tinian
Załogi czekają na rozkaz

Ponieważ ponad 100 000 Amerykanów straciło życie podczas wojny na Pacyfiku, prezydent Truman obawiał się, że inwazja na Japonię doprowadzi do dalszego rozlewu krwi. Teraz tym ludziom, wielu z nich niewiele po dwudziestce, powierzono broń tak potężną, że Ameryka wierzy, że niemal natychmiast zakończy wojnę. Los tysięcy Japończyków i Amerykanów spoczywa w rękach tej bardzo młodej załogi.

08.47 5 sierpnia
Siedzibą główna, wyspa Tinian
Nadchodzi dzisiejszy raport pogodowy: chmury nad Japonią powinny zniknąć w ciągu najbliższych 24 godzin.

Dla generała Farrella, człowieka odpowiedzialnego za rozpoczęcie misji, są to wiadomości, na które czekał. Są to idealne warunki do zrzucenia bomby, nazywanej „Little Boy”. Farrell przekazuję raport do Waszyngtonu: bomba zostanie zrzucona 6 sierpnia. Szacowany czas startu 02.45. Tymczasem prezydent Truman jest na pokładzie USS Augusta, amerykańskim krążowniku marynarki wojennej na Atlantyku. Po autoryzacji użycia bomby w dowolnym momencie po 3 sierpnia wszystko, co może zrobić, to czekać na wieści.

14,31 sierpnia 5
Biuro Planowania, Wyspa Tinian
Będą wylatywać wczesnym rankiem, ale załoga nadal nie wie, które z trzech miast będą ich celem: Hiroszima, Kokura lub Nagasaki.

Tibbets i bombardier Tom Ferebee rozmawiali o logistyce. Ferebee doradził, że jeśli zostanie wybrana Hiroszima, most w kształcie litery T w środku miasta będzie skutecznym celem. Później tego samego dnia Tibbets otrzymuje opakowanie zawierające 12 tabletek cyjanku. Jeśli misja się nie powiedzie, a oni staną przed przesłuchaniem, powiedziano mu, że pigułka zabija człowieka bezboleśnie i szybko. Tibbets nie mówi swoim ludziom o pigułkach, żeby ich nie stresować.

15.00 5 sierpnia
Hiroszima, Japonia
1560 mil na północ od Tinian znajduje się japońskie miasto Hiroszima. Jest gęsto zaludnione miasto i jest jednym z głównych składów armii japońskiej.

Amerykanie poddali japońskie miasta brutalnej kampanii bombardowań ogniowych. Uważa się, że prawie 100 000 osób zginęło w Tokio, a około 900 000 cywilów zostało zabitych w całej Japonii. Ale Hiroszima nie była celem. Chociaż samoloty B-29 latają nad miastem, nigdy nie zrzucają tam bomb. Japońscy cywile tak przyzwyczaili się do samolotów, że nadali B-29 pseudonim. Mieszkańcy Hiroszimy nie wiedzą, że ich miasto zostało oszczędzone w celu przetestowania nowej broni.

14.00 5 sierpnia
Hangar, wyspa Tinian
Przygotowania przebiegają dobrze. Little Boy jest ostrożnie przenoszony z wieszaka do komory bombowej. Ale kapitan Parsons, ekspert w dziedzinie balistyki atomowej, jest zaniepokojony.

Dwa samoloty B-29 eksplodowały podczas startu w ciągu ostatnich 24 godzin. Jeśli B-29 z małym chłopcem eksploduje, konsekwencje mogą być katastrofalne. Podejmuje radykalną decyzję - zarówno on, jak i jego kolega, porucznik Morris Jeppson, uzbroją bombę w powietrzu. To wyczyn, którego nie próbowano wykonać poza laboratorium. Parsons spędza popołudnie ćwicząc w 40 stopniowym upale, dopóki jego ręce nie zaczną krwawić.

20.06 5 sierpnia
Hiroszima, Japonia
Dla mieszkańców Hiroszimy dzień dobiega końca.

Osoby dojeżdżające do pracy wróciły z pracy do domu, nastolatki odrabiają lekcje, a rodzice kładą dzieci do łóżka. Jutro wiele z tych dzieci będzie pomagało w czyszczeniu "pasów ognia" w środku miasta, w pobliżu mostu w kształcie litery T. Jest to środek zapobiegawczy na wypadek, gdyby Hiroszima został zaatakowany przez bombę ogniową. Mimo wyczerpującej pracy prognoza pogody na jutro przewiduje jasny, słoneczny dzień.

00:02 6 sierpnia
Pokój odpraw, wyspa Tinian
Dowódcy i piloci spędzili ostatnie godziny na opalaniu, radiu i grach w softball. Teraz zbierają się na ostatnią odprawę.

Siły uderzeniowe będą się składać z trzech samolotów: Enola Gay, który będzie nosił bombę, The Great Artiste i - jak później nazwano - Niezbędne Zło. Trzy samoloty meteorologiczne wystartują o godzinę wcześniej i na podstawie raportów pogodowych Tibbets zdecyduje, które miasto zaatakować. Lot potrwa dwanaście godzin. Kapelan odmawia modlitwy za załogi, zanim mężczyźni zejdą w milczeniu. Jedzą obfite śniadanie z naleśników, jajek i kiełbasek, wszyscy zdają sobie sprawę, że to może być ich ostatnie.

02.45 6 sierpnia
Pas startowy, wyspa Tinian
Przed wejściem na pokład załoga skąpana w świetle pokładowym pozuję do zdjęć. Mówi się, że wkrótce będą bardziej znani niż Clark Gable.

Wkrótce po starcie załoga przystąpiła rutynowego lotu. Ponieważ w ciągu ostatnich 48 godzin niewiele spali, niektórzy członkowie załogi wykorzystują ten czas na odpoczynek. Generał Farrell informuje Pentagon, że samolot jest na trasie. Tymczasem w swojej kabinie USS Augusta prezydent Truman przegląda akta z nazwami miast, na które ma spaść zrzucona bomba Na razie miasto docelowe nie jest znane.

06.27 6 sierpnia
Kokpit, Enola Gay
Enola Gay się zbliża: bomba jest teraz 300 mil od wybrzeża Japonii. Siła uderzenia nie została przechwycona przez żaden japoński samolot.

Parsons ukończył różne etapy uzbrajania bomby, a teraz jego kolega, specjalista od broni Morris Jeppson, musi dokończyć zadanie. Chociaż Jeppson nie jest ekspertem, już wie nie ma nic lepszego niż uzbrojenie bomby atomowej na wysokości 5000 stóp. Jeppson działa w przestrzeni nieco szerszej niż stopa. Kilka minut później jego praca jest zakończona - Little Boy jest uzbrojony. Ale nawet teraz nikt na pokładzie Enola Gay nie zna ostatecznego miejsca przeznaczenia.

07.31 6 sierpnia
Hiroszima, Japonia
Samolot meteorologiczny dociera do Hiroszimy. Niebo nad miastem jest czyste.

Na ziemi przez 22 minuty rozlega się żółty alarm. Wielu cywilów ignoruje to, nie niepokojony znajomym widokiem jednego samolotu B-29 lecącego nad miastem. Samolot pogodowy wysyła zakodowaną wiadomość do Enoli Gay, informując, że Hiroszima ma być głównym celem. Tibbets powiadamia swoją załogę , a samolot rozpoczyna ostateczne wejście na 31 000 stóp. Wcześniej strzelec ogonowy i zapalony fotograf Bób Caronprzeniósł się na tył samolotu. Jest gotowy zrobić zdjęcie dla potomności

08.15 6 sierpnia
Hiroszima, Japonia
Bomba zostaje uwolniona.
Podczas detonacji temperatura w punkcie wybuchu bomby osiąga kilka milionów stopni.

 

Fala nuklearną rozdziera miasto w ciągu kilku sekund, niszcząc 60 000 budynków. Szacuje się, że prawie 100 000 mężczyzn, kobiet i dzieci zostaje zabitych przez intensywne ciepło, podmuch i promieniowanie. Załoga Enola Gay obserwuję wznoszącą się chmurę grzybów, miasto na dole przekształciło się teraz w ognisty armagedon. Pentagon otrzymuje zakodowaną wiadomość: „Sukces we wszystkich aspektach. Widoczne efekty większe niż test Trinity. Celuj w Hiroszimę. ”

10.50 6 sierpnia
Biały Dom, Waszyngton

Reporterzy siedzą w pokoju odpraw. Poinformowano ich, że na Japonię zrzucono bombę o siłę wybuchowej 20 000 ton TNT.

Wiadomości zostaną wkrótce nadane w krajowym radiu, a następnego ranka opublikowane na pierwszych stronach amerykańskich gazet. Little Boy jest okrzyknięty „bombą, która zmieniła świat”. Ludzie, którzy opracowali bombę atomową i stworzyli misję, w końcu znają ściśle tajną misję, nad którą pracowali.

15 sierpnia (JST)
Japonia
Nieznajomy głos słychać z japońskich radiotelefonów. Po raz pierwszy cesarz Hirohito przemawia do swoich ludzi.

Mówi klasycznym japońskim, co utrudnia niektórym obywatelom pełne zrozumienie tego, co mówi. Po zrzuceniu drugiej bomby atomowej na miasto Nagasaki nakazał Japonii poddanie się. Pomimo dwóch niszczycielskich ataków na kraj wiele osób jest zszokowanych - Imperium Japońskie utrzymuje, że bardziej szlachetne byłoby znoszenie anihilacji niż poddanie się wrogowi. 14 sierpnia japoński minister wojny podjął próbę samobójczą i zmarł następnego dnia.


14 sierpnia (EST)
Stany Zjednoczone
W miastach w Stanach Zjednoczonych tysiące Amerykanów wychodzą na ulice, aby świętować. Japonia w końcu się poddała.

Załoga Enola Gay została okrzyknięta bohaterem: byli owacyjnie witani podczas parady zwycięstwa, pojawiali się na okładkach magazynów, a później opowiadali historię o swoich doświadczeniach w programach telewizyjnych. Podobnie jak prezydent Truman, wielu członków załogi kontynuowało swoje działania po 6 sierpnia, doprowadzając wojnę do szybkiego zakończenia i zapobiegając dalszej śmierci. Chociaż nie ma ostatecznych danych liczbowych, szacuje się, że 200 000 ludzi zginęło w wyniku zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki.

 

 ps.

gdyby taka bomba spadla na Warszawe

 

  ps.

Wybór tekstów, tłumaczenie i opracowanie: Husky
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych artykułów (z podaniem nick'a autora tłumaczeń i wskazaniem adresu tekstu źródłowego) jest dozwolone wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych.
8-))))))

Miłego dnia wszystkim życzę

 

KOMENTARZE

 • SMUTNE!
  I POMYŚLEĆ, ŻE BOMBY ZRZUCONE NA HIROSZIMĘ I NAGASAKI TO RAPTEM UDERZENIE SKRZYDEŁ KOMARA W PORÓWNANIU DO "CAR BOMBY" ZRZUCONEJ PRZEZ ZWIĄZEK RADZIECKI 30 października 1961!

  Gdyby car bomba wybuchła nad Warszawą...

  To było prawie 60 lat temu... Zatem jaką panowie władcy dysponują siłą rażenia w dzisiejszych czasach? Ilu ludzi mogą zabić leżąc spokojnie w swoich łóżkach? Ile istnień pozbawić życia?

  Wychodzisz do pracy i w pewnej chwili nad swoją głową widzisz kolosalny błysk... I zapewne już nic nie czujesz...


  http://m.neon24.pl/5d0312bdbb52447105f3675bbab195cb,0,0.png

OSTATNIE POSTY

więcej
 • MEDIA

  Kto chcę psa uderzyć, ten kij zawsze znajdzie.

  Do ostatnie chwili zastanawiałem się czy jest sens jeszcze cokolwiek napisać skoro tak jak już wczoraj, tak i dziś widać że wyrok zapadł.Został zatwierdzony czytaj więcej

 • POLITYKA - ŚWIAT

  Brexit Day

  Zapamiętajmy to: Nigel Farage mówiący o Brexit był wyśmiewany przez wiele lat. Tymczasem przez ponad 20 lat antyunijnej kampanii przekonał do siebie miliony Brytyjczyków. Potrzeba solidnej narracji, która pozwoli przekonać miliony Polaków na Polexit czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  Bosak "atakuje" Turskiego

  Czas mija, młodzi ludzie nie rozumieją co znaczy, że ktoś był prominentną postacią w PZPR. Chyba czas zacząć mówić i pisać wprost, że byli to ludzie którzy kolaborowali z okupantem sowieckim przeciwko wolnej Polsce. Tacy czerwoni volksdeutsche czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej