Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1018 postów 31834 komentarze

Tylko prawda

Husky - Zoologiczny antykomunista , mając do wyboru AK i NSZ wybrałbym NSZ przy całym szacunku do AK. UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony.

Medialne ogony merdają swymi psami

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Znakomity artykuł, jak zawsze zresztą. A wyjce będą wyły, aż miło posłuchać.Jak zwykle w sedno.Tylko jak panie Ziemkiewicz można rozmawiać z ludźmi kompletnie oszalałymi z "miłości" do PiS Jak rozmawiać z tymi dzbanami

 

Nobel dla Ziemkiewicza za sam tytuł.
Cały tydzień, bez lektury felietonu tego znakomitego autora byłby w jakiś sposób stracony.
Teraz już tylko słychać nie śpiew czy rżenie wałachów przed bitwą, ale jazgot i lżenie, przecwelowanych pegazów o sile trzech chabet metafizycznych

 

            

Rozmawiałem kiedyś z Władysławem Frasyniukiem - wiem, że brzmi to nieprawdopodobnie, ale, naprawdę, sięgam pamięcią takich czasów, kiedy z ludźmi dziś już kompletnie oszalałymi z nienawiści do PiS dało się normalnie rozmawiać. Frasyniuk był wtedy przewodniczącym chylącej się ku upadkowi Unii Wolności i utyskiwał, że na wszystkich spotkaniach z wyborcami tłumaczyć się musi z "Gazety Wyborczej". Bo dla ludzi - tych życzliwych mu, popierających, zamierzających na jego partię głosować - linią programową i ideologią Unii Wolności było to, co napisała wspomniana gazeta, a nie to, co sobie przegłosowali w dokumentach programowych czy zadeklarowali w innych mediach jej politycy, z przewodniczącym na czele.

Pamiętam, że wówczas odnotowałem to w pamięci zaledwie jako śmiesznostkę. Błąd. Zetknąłem się już wtedy, u zarania, z tendencją, która teraz, po latach, dominuje. Dominuje nie od dziś, ale emocjonalne paroksyzmy po śmierci śp. Pawła Adamowicza są tej dominacji szczególnie jaskrawym przykładem.


To przecież nie Grzegorz Schetyna narzucił opozycji narrację w tej sprawie, ani nie żaden z jej polityków. To Jarosław Kurski, wieczny p.o. redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", już w kilka godzin po ataku, gdy lekarze walczyli jeszcze o życie prezydenta Gdańska, rozplakatował w internecie swą odezwę: "nazwijmy rzeczy po imieniu: doszło do politycznej zbrodni, do wyrachowanej i zaplanowanej próby zabójstwa polityka wybranego w powszechnych wyborach...". I tego się trzyma i on, i cały obóz: "wyrachowana, zaplanowana zbrodnia polityczna", Narutowicz, i tak dalej. Tomasz Lis, który tym razem dał się ubiec w przedstawieniu oczekiwanej narracji radykalnemu targetowi, o który rywalizuje z "Wyborczą" jego "Newsweek" i cały koncern medialny RASP, mógł tylko zgrzytać zębami - za to z kolei ubiegł konkurentów w medialnym zagospodarowaniu wdowy.

Pominę kłamliwość tej narracji, bo chyba szkoda czasu na przypominanie po raz kolejny przeczących jej faktów. Ale spróbujmy sobie wyobrazić, że Grzegorz Schetyna z jakiegoś powodu - powiedzmy, uświadomiwszy sobie, gdzie nas wszystkich ta licytacja nienawiści prowadzi - postanowiłby się jej przeciwstawić i publicznie swych harcowników powściągnąć. Przecież natychmiast któryś z rywali wyskoczyłby z oskarżeniem, że lider PO "pęka", że kapituluje przed zbrodniczym reżimem, mającym "krew na rękach". Jedni oskarżyliby go, że się zestarzał, inni, że może jest z Kaczyńskim jakoś dogadany, wszystkie te głosy zyskałyby natychmiast potężne nagłośnienie i wsparcie ze strony mediów...

Silny przywódca może by to przetrwał. Ale dzisiaj nie ma już silnych przywódców, takich, którzy umieliby, jak Dmowski, gdy po powstaniu Ententy uznał, że wbrew całej wcześniejszej historii, musimy szukać porozumienia z Rosją, pójść pod prąd nastrojów własnego obozu i postąpić tak, jak uważają za słuszne, nawet za cenę masowych odejść dotychczasowych zwolenników. Dzisiaj przywódca to nie wizjoner, który widzi cel i do tego celu prowadzi ludzi - ale ktoś, kogo ludzie pędzą przed sobą, w kierunku przez nich samych wybranym pod wpływem niekoniecznie racjonalnych odruchów czy instynktów. Z daleka może się wydawać, że biegnący na przedzie jest przewodnikiem stada - w istocie gdyby spróbował skręcić, nie mówiąc już o zatrzymaniu się, stado go rozdepcze i w mig zapomni, że w ogóle kiedyś istniał, a miejsce na czele natychmiast zajmie kto inny.

Wtedy, przed laty, zdominowanie nieboszczki UW przez patronującą gazetę wydało mi się przypadkiem jednostkowym, nieznaczącym - ot, pomyślałem, kolejne marzenie Michnika spełnia się jako własna karykatura, przecież zawsze chciał być takim nadpolitykiem, no i został, tyle że nad formacją zupełnie marginalną. Może miałem trochę racji, ale tylko trochę. Michnik chciał ową funkcję "metapolityka" (wtedy to było modne słowo) wywieść ze swej przewagi intelektualnej. Chciał być przy Mazowieckim czy Kwaśniewskim mentorem, mistrzem, kimś w tym rodzaju, jak Merlin przy Królu Arturze albo Gandalf przy Elrondzie i Aragornie.

W istocie stało się inaczej - acz proces jest do bólu logiczny i należało go przewidzieć. Skoro polityka odeszła od sporu o idee, programy i dające się racjonalnie argumentować meritum, a skupiła na zarządzaniu emocjami, no to kierowniczą rolę automatycznie przejmują ci, którzy zarządzają emocjami bezpośrednio i najskuteczniej. W końcu, skoro to oni panują nad histeryzowaniem elektoratu, i czerpią z tego zyski, bo konsument w amoku to najlepszy możliwy klient - czemu mają słuchać polityków?

PiS doświadczył tego w czasach "przed przejechaniem zakonnicy", po tragedii w Smoleńsku, gdy cały ten splot emocji "oplutej Antygony" - szok, ból, oburzenie i poczucie upokorzenia ruskim "śledztwem", pogardą Tuska i jego sitwy, agresją poszczutego przez peowskie media bydła szczającego na znicze i ryczącego do modlących się staruszek "pokaż cycki!" - zagospodarowała "Gazeta Polska" i działający z nią w sojuszu Macierewicz. Ostatecznie Jarosław Kaczyński zdołał wprawdzie nad nimi zapanować: dziś emocje smoleńskie są pod kontrolą, Macierewicz został zmarginalizowany i wciąż czeka na swoją chwilę, a grupa medialna "Gazety Polskiej" podupada, wypychana z zajmowanych pozycji, z błogosławieństwem partii, przez braci Karnowskich. Wszystko to dlatego, że ten rodzaj przywództwa, jaki sprawuje nad swym obozem "Jaro", jako brat świętego męczennika i sam męczennik, od 30 lat opluwany i niszczony przez salon za to, że mówi prawdę i ma rację - nieporównywalny jest z przywództwem jakiegokolwiek innego polityka.

Schetyna, próbując skopiować zachowanie PiS w opozycji, nie wziął chyba pod uwagę tej specyfiki. I dlatego emocje w jego obozie wymknęły się spod kontroli. To nie smędzenie Schetyny na kolejnych konwencjach PO jest dla "leminga" wskazaniem, co ma uważać i jak myśleć, i nawet nie w miarę wyważone, bo kierowane do masowego widza antypisowskie seanse TVN, ale histerycznie mocny przekaz "Wyborczej" i "Newsweeka", za którymi kłębią się różne "oko-pressy", kasprzaki czy szubartowicze, licytujący się, kto podjudzi "target" mocniej i kto bardziej skutecznie żgnie go w czułe miejsca. Sądzę, że Tusk, który kiedyś sobie z salonami radził dość dobrze i skutecznie trzymał je na łańcuchu, też, jeśli wróci, sobie z tym nie poradzi.

Nikt na tym zyskać nie może. Opozycja także nie. Bo licytacja w radykalizmie między antypisowskimi mediami nie tylko warunkuje zwolenników opozycji, ale też określa jej wizerunek na zewnątrz.

Jeden przykład, z poprzedniego tygodnia. Rząd ogłosił, że przyzna specjalne emerytury matkom, które wychowały czworo albo więcej dzieci. W odpowiedzi na tę inicjatywę - jak na każdą inną zresztą, która wychodzi ze strony rządu - prenumeratorzy "Wyborczej", bo tylko oni mają prawo umieszczania komentarzy na forum swojej gazety-przewodniczki - wylali nie tylko na rząd i na PiS, ale także na owe matki, cysterny słownej gnojówki. A redaktorzy gazety, wiedząc doskonale, co napędza im zasięgi, zrobili o tym hejcie czołówkowy materiał, eksponując z dumą fakt, że "na cztery tysiące komentarzy tylko jeden chwalił pomysł rządu, i to w sposób wyważony". W leadzie tego materiału użyła gazeta z lubością najobrzydliwszych stwierdzeń, jakie udało się jej znaleźć na forum: "będą płacić kobietom za rozkładanie nóg... wracamy do średniowiecza".

Nie będę marnował czasu i miejsca na wykazywanie, jak głupie i nikczemne są takie komentarze, i jakiego zbydlęcenia redakcji trzeba, by coś podobnego eksponowała jako "głos ludu". Ograniczmy się do stwierdzenia, że po tej publikacji PO może sobie całą konwencję, na której próbowała przekonywać kobiety, że jest po ich stronie, wsadzić w... powiedzmy, w buty.

"Gazeta" oczywiście wie, co robi. Zna swój target i musi mu podbijać bębenek. Problem w tym, że ten target trzyma przy niej i przy PO potworna pogarda i nienawiść do "tej drugiej Polski, ciemnej, zawistnej, z którą nie chcę mieć nic wspólnego", jak to deklarował nasz oskarowy reżyser od "Idy" i "Zimnej wojny". I ta pogarda oraz nienawiść wymagają nieustającego artykułowania - inaczej target zasili swą kasą inne media.

PO ma problem z "500+" i innymi popularnymi w społeczeństwie programami PiS. Z jednej strony, dla swojego żelaznego, "liberalnego" elektoratu miota na nie gromy, że PiS tym rozdawnictwem rujnuje budżet i zrobi "drugą Grecję" - z drugiej, licząc na poszerzenie wyborczej bazy, obiecuje, że jak ją tylko wybierzemy, to rozda "pińć" razy tyle.

"Target" antypisowskich mediów nie ma zrozumienia dla tych szpagatów. Przy takich okazjach, jak wspomniana wyżej, artykułuje jasno swoje najgłębsze przekonanie. Nie chodzi o stabilność budżetową czy "drugą Grecję", chodzi o to, że "im", tej drugiej, gorszej Polsce, te pieniądze się po prostu nie należą. Bo tamta Polska to hołota, ciemnota, dno, w ogóle nie powinni żyć, a skoro żyją - niech siedzą pokornie gdzieś tam na swojej wiosze, bo robią nam, oświeconym, obciach przed światem.

Chcąc nie chcąc, ścigające się o łaski targetu media muszą iść w tę narrację - a ścigający się o łaski mediów politycy opozycji, ze Schetyną na czele, muszą to przesłanie co najmniej milcząco aprobować. Prawdopodobnie zdając sobie sprawę, że zabija ono jakąkolwiek ich szansę na powrót do znaczenia, ale nie znajdując żadnego sposobu ani żadnej siły, by się mu przeciwstawić.


https://fakty.interia.pl/opinie/ziemkiewicz/news-medialne-ogony-merdaja-swymi-psami,nId,2808291

KOMENTARZE

 • Dzień bez wklejki
  dniem straconym...

  Do autora mam stosunek ambiwalentny. Jest dobry i często przekonywujacy. Ale on żyje z pisania.
  Wolę Hamingwaya :) Ten przynajmniej nie pisał o polityce.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:56:09
  Towarzysz Hemingway?
  Znakomity pisarz
  Znakomity żeglarz
  Znakomity żołnierz
  Znakomity......szpieg
  pzdr.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:56:09
  //Dzień bez wklejki
  dniem straconym...//

  To tylko rezerwacja czołowego miejsca na prawym pasku i by admini czytać tasiemca nie musieli
  8-))))
 • @Husky 21:01:16
  A czyj szpieg?
  No chyba nie CCCP?...
  Nie załamuj mnie... :(
 • @Husky 21:01:16
  https://paczaizm.pl/content/wp-content/uploads/tato-rozwazam-kariere-w-zorganizowanej-grupie-przestepczej-w-kosciele-czy-w-pis.jpg
 • @Husky 21:01:16
  Akurat szpiedzy i agenci wywiadów są bardzo interesującymi autorami. Np: Władymir Volkoff. Albo Orwell, też pisał jak Hemingway o wojnie w Hiszpanii w 1936 roku. Ten napisał ,,Komu bije dzwon,, i tym samym siał propagandę lewicową, a Orwell napisał ,,W hołdzie Katalonii,, i wyciągnął bardzo słuszne wnioski z tej strasznej wojny. Obaj mieli wielki talent literacki.
 • Ziemkiewicz
  Jest już coraz bardziej nudny. Od ponad 20lat pisze o tym jaki to zły jest ,,salon,,. Może by zmienił temat?
 • @zbig71 21:20:33
  Ale pióro ma niezłe
  Zazdraszczam
  pzdr.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 21:13:29
  No tak tu piszo

  https://www.rp.pl/Literatura/170509489-Byly-agent-CIA-Hemingway-byl-sowieckim-szpiegiem.html
 • @Husky 21:22:46
  To postaraj się iść jego śladem i zacznij pisać, choćby tutaj. Bo wklejki są jeszcze niniejsze niż wypociny Ziemistego.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:56:09
  Ziemkiewicza dobrze karmi Pan PIS - to i ma siłę dobrze szczekać
  Hemingway - Ziemkiewicz to ta sama gmina.
 • @zbig71 21:18:23
  Severski też
  8-))))
  No literat je tera
 • @zbig71 21:31:19
  Ja nie tej klasy bloger co sprzedawca kitu
  Ale pomyślimy
  Pomyślimy
  8-)))))
 • @Husky 21:37:12
  Poszę, nie myl znów pojęć, ty blogerem nie jesteś, bo bloger to publikuje własne teksty. Ty jesteś wklejaczem kitu przygotowanego przez działy PiS PR.

  Myśl, myśl o napisaniu własnego tekstu, od dawna cię o to proszę.
 • @Zawisza Niebieski 22:02:45
  Ty tak na serio to piszesz
 • @Husky 22:10:22
  Ja też cię usilnie od dawna proszę...
  Pisku! Chcę przeczytać coś twojego!
  No nie daj się prosić... Plisss...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:38:27
  ok.
  zmobilizowywuje sie
  Give me one day
  8-)))))))
  Pozdrawiam
  Dobranoc
 • @Husky 22:43:15
  Ok.
  Ale pamiętaj że na sobotę /niedzielę obiecales notkę (6 pkt :)

OSTATNIE POSTY

więcej
 • MEDIA

  Kto chcę psa uderzyć, ten kij zawsze znajdzie.

  Do ostatnie chwili zastanawiałem się czy jest sens jeszcze cokolwiek napisać skoro tak jak już wczoraj, tak i dziś widać że wyrok zapadł.Został zatwierdzony czytaj więcej

 • POLITYKA - ŚWIAT

  Brexit Day

  Zapamiętajmy to: Nigel Farage mówiący o Brexit był wyśmiewany przez wiele lat. Tymczasem przez ponad 20 lat antyunijnej kampanii przekonał do siebie miliony Brytyjczyków. Potrzeba solidnej narracji, która pozwoli przekonać miliony Polaków na Polexit czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  Bosak "atakuje" Turskiego

  Czas mija, młodzi ludzie nie rozumieją co znaczy, że ktoś był prominentną postacią w PZPR. Chyba czas zacząć mówić i pisać wprost, że byli to ludzie którzy kolaborowali z okupantem sowieckim przeciwko wolnej Polsce. Tacy czerwoni volksdeutsche czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY

więcej