Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
977 postów 30634 komentarze

Tylko prawda

Husky - Zoologiczny antykomunista , mając do wyboru AK i NSZ wybrałbym NSZ przy całym szacunku do AK. UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony.

Bunt rosyjskich najemników

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Walczą w Syrii, na Ukrainie i w Afryce. Ich straty idą w tysiące.Działają w Kongu, Sudanie, Libii, na Madagaskarze, w Angoli, Gwinei Bissau, Mozambiku, Zimbabwe i Republice Środkowoafrykańskiej.

 Przedstawiciel Ogólnorosyjskiego Stowarzyszenia Oficerów twierdzi, że wszystkie działające w Rosji prywatne firmy wojskowe, z tzw. Grupą Wagnera na czele to zwykłe zbrojne bandy, a ich przełożonych i patronów trzeba nazwać po imieniu – to ludzie kierujący zorganizowanymi grupami przestępczymi.

 

              
 
 
 
Stała się rzecz niesłychana, dziwna, niespotykana, a w Polsce prawie niezauważona. Otóż rosyjscy oficerowie wsparli starania najemników, nazywanymi psami wojny i wystąpili do międzynarodowego prokuratora działającego przy sądzie w Hadze z wnioskiem o rozpoczęcie oficjalnego, międzynarodowego śledztwa przeciw organizatorom i patronom rosyjskich prywatnych firm wojskowych, z których najlepiej znana jest tzw. Grupa Wagnera. A nie jest ona wcale jedyną.Przy czym nie mamy do czynienia ze zwykłą frustracją kilku byłych najemników, że ich pracodawcy przestali o nich pamiętać, lecz z wystąpieniem właściwie całego środowiska weteranów.
 
 
Weterani, których nie ma

Pod koniec ubiegłego tygodnia odbyło się zgromadzenie 357 delegatów, reprezentujących 18 organizacji aktywnych w 52 regionach Rosji, zrzeszających rosyjskich weteranów. Wystąpili oni pod hasłem: „Prywatne firmy wojskowe – zguba armii” oraz z szyldem „Nas tu nie ma”. To parafraza formułki używanej przez rosyjskich propagandystów typu rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który w ten sposób zwykł odpowiadać na pytania dziennikarzy o obecność rosyjskich najemników w różnych krajach świata.

Jak informują organizatorzy protestu tylko w ciągu ostatnich trzech lat do organizacji weteranów napłynęły tysiące skarg od rosyjskich żołnierzy i oficerów, którzy zdecydowali się podpisać kontrakty z prywatnymi armiami. Walczyli nie tylko w Syrii i na Ukrainie, ale również w Libii, w obu państwach sudańskich: w Sudanie Północnym i Południowym, w Republice Środkowoafrykańskiej, w Gabonie, w Jemenie i w innych krajach, w których toczą się wojny domowe.

 
             
Rosyjscy żołnierze w czasie otwarcia drogi między Homs i Hamą w czerwcu 2018 roku. Ale oprócz żołnierzy w Syrii są też aktywni rosyjscy najemnicy. Fot. Reuters/Omar Sanadiki
 
 
Przy czym, jak donoszą rosyjskie media, skarżący się informują, że straty, jakie ich oddziały poniosły na frontach, do których Moskwa się nie przyznaje można liczyć w setki, a nawet tysiące. Co ich tak rozwścieczyło, że postanowili szukać sprawiedliwości w Hadze? Otóż, formalnie najemnicy nie są weteranami, nie dostają od państwa pomocy ani finansowej, ani żadnej innej. Nie mają specjalnych uprawnień, nie korzystają też z bezpłatnej pomocy medycznej i rehabilitacyjnej. Jednym słowem w oficjalnej nomenklaturze ich po prostu nie ma.

Jeszcze w ubiegłym roku zwrócili się do przedstawicieli administracji Władimira Putina, domagając się uchwalenia specjalnej ustawy legalizującej działalność prywatnych firm wojskowych, ale dostali odpowiedź, że przyjęcie takich regulacji byłoby „niekonstytucyjne”.

Rosyjscy najemnicy argumentują jednak, że prywatne armie w rodzaju Grupy Wagnera i powiązane z nimi firmy, takie jak Lobaye Invest w Republice Środkowoafrykańskiej oraz Euro Polis w Syrii to właśnie dzięki aktywności najemników otrzymują lukratywne koncesje wydobywcze (ropa naftowa, złoto, metale rzadkie). Oficjalnie wspiera to rosyjska dyplomacja, a umowy mają charakter porozumień międzypaństwowych. Zatem, zdaniem najemników, ponieważ walczą oni w interesie Rosji, winni mieć normalne – to znaczy takie same – prawa, jak weterani formacji wojskowych.

Co zrobić z prywatnymi armiami

Co ciekawe, inicjatywę poparł Siergiej Kriwienko, jeden z członków powołanej przez Putina Rady ds. Praw Człowieka. Stwierdził, że inicjatywa jest cenna, prywatne firmy rekrutujące najemników powinny zostać zalegalizowane w Rosji, a Rada na najbliższym posiedzeniu zajmie się sprawą i niewykluczone, że ją poprze.

Przedstawiciel Ogólnorosyjskiego Stowarzyszenia Oficerów, organizacji, która poparła protest najemników i która formalnie wystąpiła do sądu w Hadze, Jewgienij Szabajew przyznał w rozmowie z dziennikarką Radia Swoboda, że o potrzebie zalegalizowania prywatnych armii rozmawiają z władzami już wiele lat, a prezydent Putin w 2011 roku obiecał prawne uregulowanie statusu „żołnierzy” podpisujących kontrakt z takimi organizacjami.

Dodał przy tym, że z formalnego punktu widzenia one w Rosji nie istnieją; nawet jeśli są to zarejestrowane firmy, to działalność prowadzą poza granicami kraju, a w Rosji „na papierze” prowadzą zupełnie inną – często niewinną – aktywność.
Przy czym, jego zdaniem, gotowy już projekt ustawy odłożono ad acta, głównie z powodów ekonomicznych, bo środki, które należałoby wyasygnować na pomoc dla wdów i sierot, rehabilitację najemników, zasiłki, lekarzy etc. są na tyle znaczące, że na Kremlu postanowiono zaoszczędzić.

Szabajew ujawnił też inną interesującą rzecz. Otóż, jego zdaniem istnieją dwie możliwości rozwiązania problemu – albo zalegalizuje się działalność firm podobnych do Grupy Wagnera i ich właściciele będą musieli ponosić wszystkie koszty związane z zagranicznymi akcjami, albo państwo zacznie zwalczać te organizacje, prowadzenie przez nie werbunku, szkolenia i posyłania najemników do walki. Innej drogi nie ma. Czyli innymi słowy albo walczący po stronie „prywatnych armii” zostaną objęci tymi samymi prawami co inni rosyjscy weterani (wywodzący się zresztą z wielu, nie tylko wojskowych formacji), albo taka działalność zostanie ukrócona.

Zbrojne bandy i „kucharz Kremla”

Armata, którą zdecydowali się wytoczyć rosyjscy oficerowie jest zaiste dużego kalibru. Ich przedstawiciel mówi, że to dlatego zażądali międzynarodowego dochodzenia w Hadze, gdyż chcą przedstawić dokumenty, relacje, zeznania świadków i inne dowody na to, że państwo rosyjskie eksportuje najemników i czerpie z ich działalności korzyści.
Szabajew dodał też, że jego zdaniem wszystkie działające w Rosji prywatne firmy wojskowe, z tzw. Grupą Wagnera to w świetle prawa zwykłe zbrojne bandy, a ich przełożonych i patronów trzeba nazwać po imieniu – to ludzie kierujący zorganizowanymi grupami przestępczymi.

Wystąpienie to, jak na rosyjskie realia dość zadziwiające, jest bezpośrednim uderzeniem w pozycję Jewgenija Prigożina, znanego restauratora, przyjaciela Putina, twórcę fabryki trolli Olgino oraz patrona Grupy Wagnera.

Od kilkunastu dni w rosyjskich mediach trwa istny festiwal artykułów na temat „kucharza Kremla”. Rosjanie mogli przeczytać o jego biznesowych początkach, o tym, jak zastraszaniem, przekupstwem, prowokacjami i eliminowaniem (nieraz i fizycznym) konkurentów zaczął budować swe biznesowe i polityczne imperium.

Autorzy postów w popularnych w Rosji kanałach informacyjnych na platformie Telegram piszą wprost, że trwa już nie rywalizacja, ale bezpardonowa walka o pieniądze i wpływy między kierownictwem rosyjskiej armii a Prigożinem i jego stronnikami.

              

Jewgenij Prigożin (z lewej) to znany restaurator, przyjaciel Władimira Putina (w środku), twórca fabryki trolli Olgino oraz patron Grupy Wagnera. Fot. Reuters/Misha Japaridze

 

Czarę goryczy miało przelać ponoć zaproszenie restauratora do rozmów z przebywającym niedawno w Moskwie libijskim „mocnym człowiekiem” feldmarszałkiem Chalifą Haftarem. Oficjalnie rozmowy prowadzili minister obrony Siergiej Szojgu i szef rosyjskiego Sztabu Generalnego Walerij Gierasimow, a Prigożin odpowiadał tylko za obiad i część artystyczną wieczoru, jednak faktycznie uczestniczył ponoć w rozmowach na równych prawach z rosyjskim ministrem obrony. I to miało doprowadzić tego ostatniego do białej gorączki.

Za duży apetyt na afrykańskie koncesje

Również dlatego, że apetyty ambitnego restauratora z Petersburga rosną i zdają się nie mieć końca. Jak ostatnio napisał Bloomberg zbudował on sobie przyczółki w co najmniej 10 krajach Afryki, w których są obecni jego ludzie z prywatnych firm wojskowych, ale również nowy rosyjski towar eksportowy – doradcy polityczni, którzy pomagają miejscowym elitom utrzymać zdobytą władzę.Zdaniem dziennikarzy amerykańskiej agencji ludzie Prigożyna działają w Kongu, Sudanie, Libii, na Madagaskarze, w Angoli, Gwinei Bissau, Mozambiku, Zimbabwe i Republice Środkowoafrykańskiej. I we wszystkich tych krajach Prigożin zabiega o koncesje wydobywcze. Nie po to, aby samemu je wykorzystywać, ale aby nimi handlować, sprzedawać rosyjskim wielkim firmom, a przy okazji budować swą polityczną sieć.

Jest to o tyle ważne, że latem przyszłego roku w Moskwie odbędzie się szczyt Rosja – Afryka, do którego Putin (będzie gościł na nim ponad 50 liderów krajów afrykańskich) przywiązuje ponoć bardzo duże znaczenie.

Wracając jednak do kwestii Libii trzeba przypomnieć, że miesiąc temu brytyjski tabloid „The Sun” powołując się na źródła w wywiadzie, napisał, że Rosjanie „po cichu” już budują swe bazy wojskowe w Tobruku i Bengazi. Ponoć w Libii też są już ludzie z kontrolowanej przez Prigożina Grupy Wagnera. Moskwa, zdaniem przywoływanych przez media zachodnich ekspertów, jest zainteresowana zbudowaniem w Libii bazy morskiej, inaczej rzecz nazywając – punktu zaopatrzenia dla rosyjskich okrętów floty bałtyckiej płynącej do bazy w syryjskim Tartus. Wcześniej chcieli bazy morskiej w Czarnogórze, ale kilka lat temu Waszyngton skutecznie ich działania zablokował.

O tym, że teraz wytyczają nowe szlaki może świadczyć niedawna kurtuazyjna wizyta rosyjskich okrętów wojennych w Hiszpanii (w Polsce chyba niedostrzeżona) i zaostrzające się stanowisko nowego socjalistycznego rządu Hiszpanii w sprawie statusu Gibraltaru.

Silny człowiek Moskwy

Pozycja feldmarszałka Haftara (sam sobie nadał ten tytuł) rośnie, o czym świadczyć może zakończona fiaskiem niedawna konferencja w Palermo, w trakcie której część jej uczestników prowadziła poufne rozmowy z delegacją Haftara, ignorując oficjalną delegację libijskiego rządu. Sam feldmarszałek, który za młodu studiował w Moskwie, jeszcze w ubiegłym roku powiedział, że zakończenie libijskiej wojny domowej będzie możliwe tylko, jeśli Rosja, a jeszcze lepiej Władimir Putin, wejdą do gry.
Rosyjska dyplomacja właśnie zaczęła lansować koncepcję przywrócenia federacyjnego statusu Libii, bo tak ten kraj funkcjonował przed przewrotem Muammara Kaddafiego. Jeśli ten plan się powiedzie, to co najmniej jedna prowincja (z trzech) przypadnie silnemu człowiekowi Moskwy. Tak się składa, że 90 proc. libijskich zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego znajdują się na terenach kontrolowanych przez ugrupowanie Haftara.

Jest zatem o co się bić i o co rywalizować. Wyeliminowanie z gry rosyjskich prywatnych firm wojskowych w rodzaju Grupy Wagnera znacznie osłabiłoby atuty, jakimi dysponuje ich patron, a wówczas wszystkie karty mogliby rozdawać wojskowi.

– Marek Budzisz

 

https://tygodnik.tvp.pl/40087204/walcza-w-syrii-na-ukrainie-i-w-afryce-ich-straty-ida-w-tysiace-bunt-rosyjskich-najemnikow

 

 

 

KOMENTARZE

 • Wojna idzie
  Szykuj karmę dla psa
 • @zbig71 14:26:10
  Nie mam teściowej
  8-)))))
 • Tylko "prawda" niestety wybiórcza do wyrzygania.
  Najemnicy i prywatne firmy "ochroniarskie" to nie jest wymysł Rosji.
  Tzw zachód od dziesiątek lat o ile nie setek wykorzystuje najemników w swoich brudnych wojnach na całym świecie.
  Najemnicy pozwalają globalnym bandytom robić to czego zabrania prawo międzynarodowe.
  Z tego też względu najemnikom państwo nie może gwarantować praw socjalnych czy emerytur.... za pracę jako najemnik.. chyba że najemnik jest zatrudniony w CIA czy innym Mossadzie.

  Najemnicy to skuteczne narzędzie praktycznie cała okupacja Iraku była realizowana przez amerykańskich najemników z Black Water... że niezliczonych zbrodniach i bezkarności tych najemników nie wspomnę.
  Najemnicy zachodni dokonywali niezliczonych przewrotów wojskowych na całym świecie.

  Rosja prowadzi strategię równoważenia siły militarnej globalnych bandytów...ta strategi wymaga posiadania przez Rosję "kompatybilnych" równoważących zdolności bojowych.

  Jak zrównoważyć siła najemników tzw zachodu wykorzystywanych na szeroką skalę w wojnach proxy (czyli pod fałszywą flagą) ?
  Nie ma innej opcji jak tylko stworzyć siłę kompatybilną i podobnie zainstalowaną prawnie (prywatny "kontraktor" czyli nie przedstawicie danego kraju).

  Dzięki temu Rosja może chronić przed globalnymi bandytami obiekty, kraje w sposób bardziej dyskretny... i w innym kontekście prawa międzynarodowego.
  Rosja tylko skopiował tę "broń" od tzw zachodu.

  Pytanie brzmi jak są wykorzystywani najemnicy zachodu a jak najemnicy Rosyjscy.
  Najemnicy zachodu to wiemy z licznych przykładów dokonują podbojów w interesie zachodu (liczne przewroty wojskowe na całym świecie)

  Ruscy najemnicy raczej odwrotnie chronią wiele słabych krajów przed takim "zachodnim" scenariuszem.
  W Syrii ruscy kontraktorzy walczyli z terrorystami z nikim innym.
  inna sprawa że ci terroryści byli w istocie najemnikami bezpośrednio Arabii Saudyjskiej (płatnik) ale w istocie byli najemnikami globalnej mafii żydowskiej czyli tzw zachodu.

  Ja widzę zasadnicze różnice...między jednymi i drugimi..
  O zbrodniach najemników zachodu jest głośno a o zbrodniach najemników rosyjskich cisza... penie brak zbrodni przecież mass media globalnej mafii żydowskiej tylko czekają na pretekst by oszkalować ruskich...

  Haski nie czeka na pretekst szkaluje programowo ... bezzasadnie...
  Prawda Haskiego jak widać to prawda" wybiórcza" czyli g..no prawda.
 • @Oscar 14:40:46
  zabijałem tylko komunistów…

  http://www.nowastrategia.org.pl/wp-content/uploads/2013/11/gun_ganowicz.jpg

  http://antykomunista.neon24.pl/post/143614,zabijalem-tylko-komunistow
 • @Oscar 14:40:46
  Już Krzyżacy mieli najemników, najemnych rycerzy z całej Europy, więc to nic nowego.
 • @Oscar 14:40:46
  Czemu nie było o JP2. kK i solidaruchach?
 • @Husky 14:45:29
  Oglądałem film z tym zdegenerowanym człowiekiem.
  Jedno go tłumaczy to to że jako m~bardzo młody chłopak przeszedł gehennę Powstania Warszawskiego... morze zbrodni, krwi .. to go pewnie zdegenerowało... na tle skrajnego prymitywizmu umysłowego co widać wyraźnie na zdjęciu Haskiego (te oczka intelektualisty).

  On jako najemnik wszystkich na których miał zlecenie od "płatnika".
  To były wojny wyzwoleńcze spod kolonializmu... płatnikiem byli byli kolonizatorzy... a ludźmi którzy nie chcieli dalej żyć w kolonialnej niewoli
  (i kolonialnym wyzysku) byli zwykli mieszkańcy tych kolonii.
  Ci ludzie mieli w oczywisty sposób poparcie od Rosji (ZSRR) bo Rosja zwalczał kolonializm na świecie ..(na tym tle trwała zimna wojna)

  Ten Polski najemnik mordował wszystkich którzy byli przeciw utrzymywaniu kolonializmu... i to dla niego byli "komuniści".

  Ilu ludzi zamordował .. sam twierdzi że organizował masakry praktycznie bezbronnych ludzi...
  Opowiadał że raz złapali jakiegoś "czarownika" który okazał się być absolwentem medycyny w Pradze...opowiadał jak "czarownik" się miotał i bał ...ale nie powiedział jak go zamordowali .. bo to nie ulega wątpliwości
  ... zamordowali lekarza ..."tambylca" .. po studiach w Pradze...

  Takich "komunistów" mordował ten wielbiciel kolonizacji, wyzysku, grabieży kolonialnej...

  Zwykły bandzior mordujący za pieniądze a zlecenia dostawał od zachodnich kolonizatorów byłych handlarzy niewolnikami, globalnych grabieżców... czyli od "zachodnich demokracji".
  Ot jeszcze jeden bandyta przeklęty...który uciekł z Polski by mordować w byłych koloniach.
 • @zbig71 15:29:52
  ... temat o najemnikach...
  a solidaruchy to tylko sługusy zdrajcy własnego Narodu pracujący dla wrogów Narodu Polskiego (globalna mafia żydowska, Banderowcy, islamiści...a PO dodatkowo dla Niemców).

  Najemnicy to zwykle jacyś obcokrajowcy .. a zdrajcy to zwykle przedstawiciele zdradzanego Narodu.

  Solidaruchy oraz KK z JPII na czele to nie najemnicy to ...sami wiecie..
  Tak samo jak Kukliński...
 • @Oscar 16:50:07
  a te rosyjskie najemniki to kto
  kogo morduja
 • @Husky 17:36:00
  Pisałem przecież... ruskie najemniki bronią ludność przed kolonizatorami, globalnymi bandytami w Syrii np walczą z terrorystami którzy są najemnikami globalnej mafii żydowskiej.
  W Syrii Wagnerowcy doznali największych strat ze strony amerykańskiego lotnictwa... które ich mordowało przez wiele godzin...i tylko dlatego że chcieli zająć SYRYJSKIE polan naftowe dla Syrii.
  Teraz te pola są okupowane przez proamerykańskich Kurdów a ropa rabowana na potęgę.
 • @Oscar 18:21:20
  Wiem,wiem to spoko bandyci
  Wiem bo widziałem to w Rosyjskiej TV.
  Miast karabinów mają białe róże i z okrzykiem niech żyje Kraj Rad, demokracja,konstytucja, buszują po całym świecie
  Takie tam tylko zielone ludziki
 • @Oscar 14:40:46
  cyt.:"Ja widzę zasadnicze różnice...między jednymi i drugimi.."

  Ależ Oskarze !
  Prywatne armie zostały utworzone w celach ochrony "oliparchów", gdyż sądny dzień się zbliża. Na narodowe (krajowe) armie utworzone z eksploatowanych narodów nie mogliby liczyć z wiadomych względów. Wysyłają ich na razie to tu to tam aby zarabiali na siebie i nabywali doświadcznia i tracili empatię. Ten sam schemat stosuje się zarówno w USA jak i Rosji.
 • @Nibiru 19:23:19
  Zgoda. Tyle,że Husky widzi tylko to co mu wygodnie i co chce widzieć. Cechuje go zupełny brak obiektywizmu -czyli działa na zlecenie. W takim wypadku nie ma prawa do moralnych ocen.
 • @zadziwiony 20:58:03
  No to sorry
  Ale i tak zostane tym kim jestem
 • @zadziwiony 20:58:03
  cyt.: "Cechuje go zupełny brak obiektywizmu -czyli działa na zlecenie."

  Czyli też najemnik - pies wojny. Ostatnio przewerbował się do Pana Opary (a może nawet kupił portal) i o mało nie został szefem Repsola i Ruszkiewicza. Ale tamci woleli "pójść w świat" niż takiego przełożonego, na którym dotychczas wieszali psy.
 • @Nibiru 21:33:50
  (a może nawet kupił portal)
  nie potwierdzam ale........
  i nie zaprzeczam
  8-)))))))))))))))))))))))
 • @Husky 21:55:46
  cyt.: "nie potwierdzam ale........i nie zaprzeczam"

  Przyznaj się, że skorzystałeś z okazji i kupiłeś NEON na wyprzedaży Black Friday za "psie pieniądze" :-)
 • @Nibiru 22:31:00
  od jakiej to sumy zaczynamy liczyć te "psie pieniądze"
  8-)))))))
  No dobra , na dziś.........
  Zaprzeczam
  ale też że nie aspiruję do zostania właścicielem czy nawet osobą funkcyjną na portalu
  Wystarczy?
 • @Husky 22:36:20
  cyt.: "ale też że nie aspiruję do zostania właścicielem czy nawet osobą funkcyjną na portalu, Wystarczy?"

  Nie wystarczy :-).
  Jeśli zostaniesz przez "siły wyższe" wyznaczony na słupa, to nim, czy chcesz czy nie, to zostaniesz. Dadzą Ci te "psie pieniądze" (wg. mnie jakieś 10 tys. dolarów australijskich) do łapy na przeniesienie prawa własności NEONOWYCH włości i będziesz neo-nowym "watchdog", a nie "underdog".
 • @Nibiru 22:55:09
  Taka sumę to ja gdybym poszperał dobrze w skarpetkach to i bym pewnie znalazł
  8-))))

OSTATNIE POSTY

więcej
 • SPOŁECZEŃSTWO

  Twierdza Auschwitz

  Gdzie znajduje sie najbardziej strzeżona twierdza w Polsce? 2 stycznia 2020 r. zaczną obowiązywać nowy regulamin zwiedzania oraz rezerwacji w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau. Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie imiennych kart wstępu. czytaj więcej

 • POLITYKA - ŚWIAT

  ... i świat musi patrzeć

  Podczas wtorkowej wizyty w Londynie prezydent USA Donald Trump powiedział, że Iran „zabija teraz setki protestujących ludzi" Dodał: „To okropne i świat musi na to patrzeć”. czytaj więcej

 • POLITYKA - ŚWIAT

  Jeśli nie NATO to kto?

  NATO zostało założone w 1949 roku w celu zbiorowej obrony swoich członków, łącząc bezpieczeństwo USA z europejskimi sojusznikami przeciwko Związkowi Radzieckiemu. Sojusz był świadkiem końca komunizmu, pokonując blok sowiecki bez jednego strzału. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej