Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1018 postów 31834 komentarze

Tylko prawda

Husky - Zoologiczny antykomunista , mając do wyboru AK i NSZ wybrałbym NSZ przy całym szacunku do AK. UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony.

98 lat temu urodził się Karol Wojtyła; papież Jan Paweł II

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

98 lat temu Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, arcybiskup metropolita krakowski, kardynał; 16 października 1978 r. wybrany na papieża, przyjął imię Jana Pawła II (1978-2005); beatyfikowany w 2011 r., kanonizowany 27 kwietnia 2014 r.

 

 Małżeństwo Karol i Emilia Wojtyłowie z synem Edmundem wynajęli mieszkanie w gmachu obecnego muzeum w 1919 i mieszkali tam do 1938. 18 maja 1920 w sypialni przyszedł na świat Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II. W tym domu zmarła też 13 kwietnia 1929 Emilia Wojtyła, matka papieża.

Karol Wojtyła (junior) mieszkał tam przez cały okres nauki, aż do uzyskania matury w tutejszym Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity.

 

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Od śmierci matki w 1929 wychowywał go ojciec - emerytowany oficer. Karol, nazywany Lolkiem, był najlepszym uczniem w mieście, sportowcem i aktorem amatorem. Po przenosinach do Krakowa rozpoczął studia na polonistyce na Uniwersytecie Jagiellońskim; przerwał je wybuch wojny.

 

                  

 

Był aktorem tajnego Teatru Rapsodycznego, pracował jako robotnik w kamieniołomie i fabryce chemicznej. W latach 1942-45 jako seminarzysta uczestniczył w tajnych kompletach Wydziału Teologicznego UJ. 1 listopada 1946 r. otrzymał święcenia kapłańskie od arcybiskupa Adama Sapiehy. Studiował teologię w Rzymie, a po powrocie do kraju został wikariuszem w Niegowici i w Krakowie, potem prefektem i duszpasterzem akademickim. W 1948 r. otrzymał stopień doktora, w 1953 r. habilitował się.

W 1954 r., po zlikwidowaniu Wydziału Teologicznego UJ, rozpoczął wykłady z etyki filozoficznej na KUL-u. Dużo publikował w tym czasie. Zadebiutował w 1949 r. na łamach "Tygodnika Powszechnego" tekstem o francuskich księżach-robotnikach. Opublikował m.in. "Miłość i odpowiedzialność?", "Osobę i czyn", dramaty "Brat naszego Boga", "Przed sklepem jubilera", a także wiersze - pod pseudonimem Andrzej Jawień, gdyż kardynał Sapieha uznał, że księdzu nie przystoi pisać wierszy pod swoim nazwiskiem. W 1958 r. Karol Wojtyła został krakowskim biskupem pomocniczym, a w 1964 - arcybiskupem.

Uczestniczył w soborze watykańskim II (1962-65). W 1967 r. otrzymał nominację kardynalską, ale nadal zachowywał się niekonwencjonalnie: jeździł na nartach, pływał kajakiem, wakacje spędzał ze świeckimi. W drugiej połowie lat 70. zbliżył się do środowisk opozycyjnych. We wrześniu 1978 r. umarł Jan Paweł I.

16 października 1978 r. Karol Wojtyła został wybrany na papieża (po raz pierwszy od 456 lat nie został nim Włoch). Przybrał imię Jan Paweł II i wbrew zwyczajowi przemówił do tłumu na placu św. Piotra "w naszym języku włoskim". Podczas inauguracji pontyfikatu wygłosił przesłanie: "Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!". W marcu 1979 r. Jan Paweł II ogłosił "Redemptor hominis" (o Chrystusie - Odkupicielu człowieka), pierwszą w dziejach encyklikę poświęconą chrześcijańskiej antropologii. W czerwcu tego samego roku odbył pierwszą podróż do Polski, gdzie - jak pisał George Weigel w "Świadku nadziei" - "wywołuje rewolucję świadomości, która ostatecznie bez użycia przemocy powoduje upadek imperium sowieckiego w środkowowschodniej Europie".

13 maja 1981 r. Papież został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę - niemal cudem uniknął śmierci, co później skomentował: "Czyjaś ręka strzelała, ale Inna Ręka prowadziła kulę".W 1983 r. Papież odwiedził zamachowca w więzieniu. W sierpniu 1985 r. Jan Paweł II przemówił do 80 tys. młodych muzułmanów w Casablance, w kwietniu 1986 r. jako pierwszy w historii zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego odwiedził synagogę w Rzymie. Z jego inicjatywy w Asyżu odbył się w 1986 r. Światowy Dzień Modlitw o Pokój, w którym uczestniczyli przedstawiciele niemal wszystkich religii świata. Papież próbował w ten sposób zbliżyć też do siebie chrześcijan różnych wyznań - ogłosił list z okazji 500. rocznicy urodzin Marcina Lutra (1983), spotkał się z patriarchą Konstatynopola, złożył wizytę w katedrze Canterbury i w rzymskim zborze ewangelickim.

W 1991 r. Papież apelował o pokój w Zatoce Perskiej, a potem na Bałkanach. Przemawiając w 1995 r. w siedzibie ONZ, bronił uniwersalności praw człowieka i wzywał Narody Zjednoczone, by podjęły "ryzyko solidarności, a tym samym ryzyko pokoju". W 1994 r. ukazała się książka "Przekroczyć próg nadziei", światowy bestseller przetłumaczony na 40 języków.

W 1998 r. powstała trzynasta encyklika Jana Pawła II - "Fides et ratio" (Wiara i rozum). W latach 1997-99 Papież odbył kolejne historyczne pielgrzymki - do Sarajewa, na Kubę i do Rumunii, gdzie spotkał się z patriarchą Teoktystem. Podczas Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 Papież dokonał rachunku sumienia Kościoła i prosił Boga o wybaczenie jego win; odbył też podróż do Ziemi Świętej - Jordanii, Betlejem, Jerozolimy (historyczna wizyta w Instytucie Pamięci Narodowej Yad Vashem i modlitwa przy Ścianie Płaczu). Rok 2001 przyniósł kolejną ważną wizytę - w Grecji i Syrii, a także na Ukrainie.

Ważnym wydarzeniem 2002 roku były dla Papieża niewątpliwie XVII Światowe Dni Młodzieży oraz późniejsze pielgrzymki do Gwatemali i Meksyku.

Trudno jest podsumować przeszło dwudziestoletni pontyfikat Jana Pawła II i wskazać w nim najważniejsze wydarzenia. To przede wszystkim wielki człowiek obdarzony dużym poczuciem humoru, kapłan, wielbiciel Tatr, pielgrzym, myśliciel, filozof, poeta. Zbiór wierszy Karola Wojtyły jest jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem w historii literatury. Zgromadzona w nim została twórczość studenta, robotnika, seminarzysty, księdza, arcybiskupa, kardynała, a także papieża Jana Pawła II. Dzieła te mają wartość nie tylko literacką, ale są wydarzeniem natury duchowej. Jan Paweł II stał się symbolem Papieża-Polaka, którego wzoru i następcy długo trzeba by szukać.

Zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie.

Źródła :
dzieje.pl
wikipedia
wPolityce.pl

KOMENTARZE

 • Tylko kardynał Wyszyński był polskim WIELKIM PATRIOTĄ !
  Reszta purpuratów to ozdobniki reżimów PRL i żydo-polski zwanej III .

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @Autor
  Co pozwoliło Polakom zachować tożsamość przez okres zaborów? Idę na skróty: triada - "Bóg, Honor, Ojczyzna", jako spoiwo.
  Do tego należy dodać kilka postaci ponadludzkiej miary i wyciętych na użytek "Małego Polaka" w szczerym kruszcu. W jakim stopniu odpowiadających realnym postaciom je utożsamiających - inna sprawa. Nie mniej krzepiących narodowe ego i psyche.
  Żyjemy, czy kto chce, czy nie chce, w realiach "świata w zupełnie innym stylu". W "końcu historii", obowiązującej dekonstrukcji, relatywizmu, globalizmu, militaryzacji, syjonizmu, "głębokiej władzy" i czego tam jeszcze...
  Z zadanymi -rzeczywistymi lub fikcyjnymi, narzuconymi lub własnymi (często tak sądzimy) przekonaniami, światopoglądem - dekalogiem człowieka i niekoniecznie bogo-ojczyźnianego Polaka.
  Tego "świata" nie interesuje przetrwanie naszej wspólnej arki -Polski z naszym często problematycznym (bo urojonym) zbiorowym duchowym i narodowym dobytkiem. Ale nam zrobaczonym Polakom 21 wieku, wielkie mity są nadal nieodzowne dla przetrwania. Papież- Polak, to jeden z nich. I wtedy nieważne - jakie Jego matka mogła nosić "de domo" - nazwisko!
 • Muzeum w Wadowicach
  Muzeum domu rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, to najcenniejsze muzeum w Polsce.
  Z łóżka sypialni rodziców Karola widać przez okno zegar słoneczny na ścianie Kościoła parafialnego z napisem:
  CZAS UCIEKA WIECZNOŚĆ CZEKA.
  To początek transcendencji.
 • @ele 08:31:56
  https://pbs.twimg.com/media/DddeTqMXUAE9AkS.jpg
 • Decyduje to co posiadamy
  Tożsamość w pierwszej kolejności zachowaliśmy dzięki realnej własności (majątki ziemskie oraz uwłaszczeni przez zaborców chłopi). Dopiero na tej bazie można było pielęgnować to co wyraża się hasłem" Bóg, Honor, Ojczyzna".
  Jeżeli zaś chodzi o JP 2, to nie rozumiem po co nam kolejny mit, skoro możemy już niczego nie posiadać na własność (vide 447).
 • Święte onuce ?
  16 maja w notce pod tytułem "Szaty papieży i sprzedajni dostojnicy Kościoła Katolickiego" czcigodny RAM pisał : Cyt. "Znalazło się na niej (wystawie) 40 egzemplarzy strojów liturgicznych używanych przez papieży, w tych będących relikwiami np. buty św. Jana Pawła II" kon. cyt.
  No cóż w tej sytuacji powiedzieć. Skoro niektórzy katolicy rzeczywiście zaliczają buty JPII do relikwii, to należy sobie zadać pytanie czy inne przedmioty codziennego użytku papieża też są relikwiami ? Bo skoro buty, to może skarpetki też, albo onuce (nie wiem co nosił), szczoteczka do zębów, sztuczna szczęka, prześcieradło na którym leżał, paznokcie które mu Glemp obcinał, itd, itp.
  Dziwne to wszystko. Nie pamiętam, żeby Jezus w swoich naukach zalecał fetyszyzowanie i uświęcanie czyichś butów, skarpetek , chusteczek do nosa itp, ale może coś przeoczyłem.
  Pamiętam natomiast doskonale że ten najwspanialszy z najwspanialszych Polaków św. Jan Paweł II uparcie namawiał do wstąpienia RP w szeregi zdemoralizowanego EU, choć mając najlepszy po Izraelu wywiad na świecie, doskonale wiedział co nas czeka po wstąpieniu. Rozsprzedanie, demontaż państwa, depopulacja i demoralizacja.
  Wybitny człowiek. Nie na darmo za swoje zasługi (?)został wyniesiony na ołtarze.

  TzW
 • @tańczący z widłami 12:08:32
  Wybitny człowiek.
  Wybitny Polak
  Nie na darmo za swoje zasługi został wyniesiony na ołtarze.
  Nie na darmo
 • @1abezmetki 09:35:25
  Ksiądz Katolicki co ja mówię - Biskup Pieronek mówi, że Prezydent Lech Kaczyński jest pochowany w złym miejscu.

  Bydle w sutannie mówi o Człowieku, który był wzorem Ojca, Męża i Urzędnika Państwowego i muchy nie skrzywdził.
 • @Husky 14:49:00
  A co takiego konkretnego ten wybitny człowiek i wybitny Polak zrobił dla Polski ?
  Czy mogę prosić o jakieś fakty ?
  Bo to, że był wybitny, to fakt niepodważalny, ale co my z tego mamy, co konkretnie zrobił dla Polski?
 • @tańczący z widłami 15:17:28
  Widzisz
  jednym z przykładów jest to że piszesz w j.polskim a nie cyrylicą

  cdn.
 • @Husky 15:01:04
  Lech Kaczyński nie tylko był wzorem ojca, męża i urzędnika państwowego, ale był też zajadłym żydofilem i co prawda muchy by nie skrzywdził ale Polaków już tak, choćby traktatem lizbońskim.
  Może "muchi" były mu bliższe od narodu polskiego ?
  A to, że jest pochowany w złym miejscu to fakt oczywisty.
  Jego godny brat Jarosław powinien Lecha czym prędzej przenieść na kirkut i pochować gdzieś pomiędzy Geremkiem i ojcem Kwaśniewskiego.
 • @tańczący z widłami 15:17:28
  Ojciec Święty był i jest dla mnie nie tylko wybitnym Polakiem, wspaniałym człowiekiem i mądrą głową Kościoła o ogólnoświatowym autorytecie.

  A to zdjęcie wytłumaczy ci co zrobił/li

  Dwaj przyjaciele, którzy zmienili historię nie tylko Polski

  http://i.iplsc.com/symboliczne-zdjecie-prezydent-ronald-reagan-i-papiez-jan-paw/0003516H7AVHVWXX-C116-F4.jpg
 • @Husky 15:41:00
  Masz rację, to zdjęcie dużo mi tłumaczy. Widzę dwóch aktorów. Jeden niedoszły a drugi były.
  Co prawda w różnych grali teatrach i różne przypisano im role, ale z pewnością obu łączy jedno : zamiłowanie do teatru i sceny.........sceny światowej.
 • @tańczący z widłami 15:50:21
  i ograli wszystkich
 • @Husky 17:02:36
  A niektórych tak otumanili, że ...
 • @provincjał 19:00:36
  Bezapelacyjnie, największy z Polaków w historii.
  Żeby wiedzieć jak wielkimi człowiekiem był, wystarczy zobaczyć kto był na jego pogrzebie.

  https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/AiDktkpTURBXy9hNmM1NGIzNjlkNGU3ZGEyODM0OGUyZjAxZTI0NjBiNy5qcGeSlQLNA8AAwsOVAgDNA8DCww
 • @Husky 15:41:00
  "Dwaj przyjaciele, którzy zmienili historię nie tylko Polski"

  Wielka szkoda tylko, że nie na lepsze.
 • @Husky 19:05:42
  No więc właśnie, nic ci nie daje do myślenia, że opłakiwała go cała światowa rządząca mafia kryminalistów, która doprowadziła świat do wojen, ruiny gospodarczej i moralnego upadku?
 • @Lotna 17:54:11
  Same asy

  Z Polski
  Aleksander Kwaśniewski
  Jolanta Kwaśniewska
  Lech Wałęsa
  Danuta Wałęsa
  Marek Belka
  Włodzimierz Cimoszewicz
  Longin Pastusiak
  Hanna Suchocka
  Tadeusz Mazowiecki
  Wiesław Chrzanowski

  Z USA
  George W. Bush
  Laura Bush
  Condoleezza Rice
  George H. W. Bush
  Bill Clinton

  Z Wielkiej Brytanii
  Prince Charles, The Prince of Wales
  Tony Blair
  Cherie Blair
  Michael Howard
  Charles Kennedy

  https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_dignitaries_at_the_funeral_of_Pope_John_Paul_II

  Wywołujący wojny, którym na sercu leży depopulacja, likwidacja chrześcijan, demoralizacja, globalizacja i jeden rząd światowy. Niejeden pedofil i satanista też by się wśród nich znalazł.
 • @Lotna 18:06:03
  Same asy..........


  A z Syrii
  Bashar al-Assad
  Asma al-Assad

  z Turcji
  Recep Tayyip Erdoğan
  Mehmet Aydin

  z Rosji
  Mikhail Fradkov

  z Iranu

  Mohammad Khatami


  itd.itd.itd.

  Niejeden pedofil i satanista też by się wśród nich znalazł.
 • @Husky 19:05:42
  Cyt :"Żeby wiedzieć jak wielkimi człowiekiem był, wystarczy zobaczyć kto był na jego pogrzebie." kon cyt.
  Masz racje, wielki mistrz wymagał godnego pochówku, loża nie zapomina o swoich.

OSTATNIE POSTY

więcej
 • MEDIA

  Kto chcę psa uderzyć, ten kij zawsze znajdzie.

  Do ostatnie chwili zastanawiałem się czy jest sens jeszcze cokolwiek napisać skoro tak jak już wczoraj, tak i dziś widać że wyrok zapadł.Został zatwierdzony czytaj więcej

 • POLITYKA - ŚWIAT

  Brexit Day

  Zapamiętajmy to: Nigel Farage mówiący o Brexit był wyśmiewany przez wiele lat. Tymczasem przez ponad 20 lat antyunijnej kampanii przekonał do siebie miliony Brytyjczyków. Potrzeba solidnej narracji, która pozwoli przekonać miliony Polaków na Polexit czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  Bosak "atakuje" Turskiego

  Czas mija, młodzi ludzie nie rozumieją co znaczy, że ktoś był prominentną postacią w PZPR. Chyba czas zacząć mówić i pisać wprost, że byli to ludzie którzy kolaborowali z okupantem sowieckim przeciwko wolnej Polsce. Tacy czerwoni volksdeutsche czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY

więcej