Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1018 postów 31834 komentarze

Tylko prawda

Husky - Zoologiczny antykomunista , mając do wyboru AK i NSZ wybrałbym NSZ przy całym szacunku do AK. UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony.

97 lat temu urodził się Karol Wojtyła; papież Jan Paweł II

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

97 lat temu Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, arcybiskup metropolita krakowski, kardynał; 16 października 1978 r. wybrany na papieża, przyjął imię Jana Pawła II (1978-2005); beatyfikowany w 2011 r., kanonizowany 27 kwietnia 2014 r.

 

                

 

Małżeństwo Karol i Emilia Wojtyłowie z synem Edmundem wynajęli mieszkanie w gmachu obecnego muzeum w 1919 i mieszkali tam do 1938. 18 maja 1920 w sypialni przyszedł na świat Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II. W tym domu zmarła też 13 kwietnia 1929 Emilia Wojtyła, matka papieża.

Karol Wojtyła (junior) mieszkał tam przez cały okres nauki, aż do uzyskania matury w tutejszym Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity.

 

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Od śmierci matki w 1929 wychowywał go ojciec - emerytowany oficer. Karol, nazywany Lolkiem, był najlepszym uczniem w mieście, sportowcem i aktorem amatorem. Po przenosinach do Krakowa rozpoczął studia na polonistyce na Uniwersytecie Jagiellońskim; przerwał je wybuch wojny.

            

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

 

 

Był aktorem tajnego Teatru Rapsodycznego, pracował jako robotnik w kamieniołomie i fabryce chemicznej. W latach 1942-45 jako seminarzysta uczestniczył w tajnych kompletach Wydziału Teologicznego UJ. 1 listopada 1946 r. otrzymał święcenia kapłańskie od arcybiskupa Adama Sapiehy. Studiował teologię w Rzymie, a po powrocie do kraju został wikariuszem w Niegowici i w Krakowie, potem prefektem i duszpasterzem akademickim. W 1948 r. otrzymał stopień doktora, w 1953 r. habilitował się.

W 1954 r., po zlikwidowaniu Wydziału Teologicznego UJ, rozpoczął wykłady z etyki filozoficznej na KUL-u. Dużo publikował w tym czasie. Zadebiutował w 1949 r. na łamach "Tygodnika Powszechnego" tekstem o francuskich księżach-robotnikach. Opublikował m.in. "Miłość i odpowiedzialność?", "Osobę i czyn", dramaty "Brat naszego Boga", "Przed sklepem jubilera", a także wiersze - pod pseudonimem Andrzej Jawień, gdyż kardynał Sapieha uznał, że księdzu nie przystoi pisać wierszy pod swoim nazwiskiem. W 1958 r. Karol Wojtyła został krakowskim biskupem pomocniczym, a w 1964 - arcybiskupem.

Uczestniczył w soborze watykańskim II (1962-65). W 1967 r. otrzymał nominację kardynalską, ale nadal zachowywał się niekonwencjonalnie: jeździł na nartach, pływał kajakiem, wakacje spędzał ze świeckimi. W drugiej połowie lat 70. zbliżył się do środowisk opozycyjnych. We wrześniu 1978 r. umarł Jan Paweł I.

16 października 1978 r. Karol Wojtyła został wybrany na papieża (po raz pierwszy od 456 lat nie został nim Włoch). Przybrał imię Jan Paweł II i wbrew zwyczajowi przemówił do tłumu na placu św. Piotra "w naszym języku włoskim". Podczas inauguracji pontyfikatu wygłosił przesłanie: "Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!". W marcu 1979 r. Jan Paweł II ogłosił "Redemptor hominis" (o Chrystusie - Odkupicielu człowieka), pierwszą w dziejach encyklikę poświęconą chrześcijańskiej antropologii. W czerwcu tego samego roku odbył pierwszą podróż do Polski, gdzie - jak pisał George Weigel w "Świadku nadziei" - "wywołuje rewolucję świadomości, która ostatecznie bez użycia przemocy powoduje upadek imperium sowieckiego w środkowowschodniej Europie".

13 maja 1981 r. Papież został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę - niemal cudem uniknął śmierci, co później skomentował: "Czyjaś ręka strzelała, ale Inna Ręka prowadziła kulę".W 1983 r. Papież odwiedził zamachowca w więzieniu. W sierpniu 1985 r. Jan Paweł II przemówił do 80 tys. młodych muzułmanów w Casablance, w kwietniu 1986 r. jako pierwszy w historii zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego odwiedził synagogę w Rzymie. Z jego inicjatywy w Asyżu odbył się w 1986 r. Światowy Dzień Modlitw o Pokój, w którym uczestniczyli przedstawiciele niemal wszystkich religii świata. Papież próbował w ten sposób zbliżyć też do siebie chrześcijan różnych wyznań - ogłosił list z okazji 500. rocznicy urodzin Marcina Lutra (1983), spotkał się z patriarchą Konstatynopola, złożył wizytę w katedrze Canterbury i w rzymskim zborze ewangelickim.

W 1991 r. Papież apelował o pokój w Zatoce Perskiej, a potem na Bałkanach. Przemawiając w 1995 r. w siedzibie ONZ, bronił uniwersalności praw człowieka i wzywał Narody Zjednoczone, by podjęły "ryzyko solidarności, a tym samym ryzyko pokoju". W 1994 r. ukazała się książka "Przekroczyć próg nadziei", światowy bestseller przetłumaczony na 40 języków.

W 1998 r. powstała trzynasta encyklika Jana Pawła II - "Fides et ratio" (Wiara i rozum). W latach 1997-99 Papież odbył kolejne historyczne pielgrzymki - do Sarajewa, na Kubę i do Rumunii, gdzie spotkał się z patriarchą Teoktystem. Podczas Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 Papież dokonał rachunku sumienia Kościoła i prosił Boga o wybaczenie jego win; odbył też podróż do Ziemi Świętej - Jordanii, Betlejem, Jerozolimy (historyczna wizyta w Instytucie Pamięci Narodowej Yad Vashem i modlitwa przy Ścianie Płaczu). Rok 2001 przyniósł kolejną ważną wizytę - w Grecji i Syrii, a także na Ukrainie.

Ważnym wydarzeniem 2002 roku były dla Papieża niewątpliwie XVII Światowe Dni Młodzieży oraz późniejsze pielgrzymki do Gwatemali i Meksyku.

Trudno jest podsumować przeszło dwudziestoletni pontyfikat Jana Pawła II i wskazać w nim najważniejsze wydarzenia. To przede wszystkim wielki człowiek obdarzony dużym poczuciem humoru, kapłan, wielbiciel Tatr, pielgrzym, myśliciel, filozof, poeta. Zbiór wierszy Karola Wojtyły jest jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem w historii literatury. Zgromadzona w nim została twórczość studenta, robotnika, seminarzysty, księdza, arcybiskupa, kardynała, a także papieża Jana Pawła II. Dzieła te mają wartość nie tylko literacką, ale są wydarzeniem natury duchowej. Jan Paweł II stał się symbolem Papieża-Polaka, którego wzoru i następcy długo trzeba by szukać.

Zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie.

Źródła :
dzieje.pl
wikipedia
wPolityce.pl

 

KOMENTARZE

 • Autor
  Do tej pory dwie jedynki (daję5*). W "dawnym" i według mnie dobrym świecie było tak: jak mi się coś nie podoba to nie oceniam, a jak mi się podoba to daję gwiazdeczki. Mogę zrozumieć, że kontrowersyjna notka czy też notka godząca w uczucia jest źle oceniana, ale wpis jak z encyklopedii?
  Nie ma się czemu się dziwić, że u nas jest jak jest, skoro panuje taka nienawiść wśród ludzi.
 • @leoparda 10:38:09
  Sądzę dokładnie tak samo. Podoba mi się tekst – daję gwiazdki. Nie podoba mi się – nie daję nic. Skreśliłem kiedyś autora za chamstwo – nie czytam w ogóle. To upraszcza i oczyszcza atmosferę na blogowisku. Tym bardziej, że tak jak Pani pisze, tu w tekście są tylko fakty, a Husky robi w ogóle dobrą robotę informacyjną prowadząc swoje rzetelne, nawet jeśli wybiórcze (a któż z nas nie jest wybiórczy?) kalendarium rocznic.
  Pozdrawiam przyjaźnie Panią i Autora. BJ
 • @Bogusław Jeznach 11:05:48
  "Podoba mi się tekst – daję gwiazdki. Nie podoba mi się – nie daję nic."

  Pięć gwiazdek można dać również za odwagę i poruszenie tematu ;-)

  A potem uprzejmie i merytorycznie zjechać danego autora przedstawiając rzeczowe argumenty.
  Wtedy nikt się nie gniewa, są gwiazdki, a i prawda ma większą okazję do przebicia się.

  Ukłony
 • @ Autor
  Podpierając się stwierdzeniem Pana Jeznacha chciałbym wybiórczo przedstawić dwa fakty ;-)

  1. "Niech zstąpi duch Twój!"
  2. A przemysł jeeeeeeeeeeeeeb :-(

  Fakty pomniejsze: krótki żywot poprzedniego papieża, "niezależne" konklawe, istnienie el banco ambrozjano (amb... amb... dziwnie mi się kojarzy ;-) ) i międzypokoleniowa transmisja wpływu ideologicznego: Jakub Frank - Adam Mickiewicz - Karol Wojtyła (ale nie wiem czy znajdę szybko link)

  Oczywiście za poruszenie problemu daję 5* :-)

  Uprzejme ukłony
 • @leoparda 10:38:09
  "Mogę zrozumieć, że kontrowersyjna notka czy też notka godząca w uczucia jest źle oceniana, ale wpis jak z encyklopedii?"

  Myślę, że to mogłoby być bardzo poznawcze gdyby dokonać próby zbadania stronniczości kilku encyklopedii :-)

  Serdeczności.
 • @Jasiek 11:41:00
  Wiadomo jak jest z encyklopediami. Chyba "najlepsze" były z historii. Miałam taką wielką (tłumaczenie z rosyjskiego) wydaną w PRL. Były w niej różnice między faktami z książki z historii a tymi w tej encyklopedii. Co prawda pięknie była wydana, dlatego nie miałam kłopotow ze sprzedażą.

  Kiedyś (chyba emitował to Polsat) były rozmowy trzech panów na temat tej samej informacji podanej w różnych stacjach TV. Bardzo one się między sobą różniły.
 • @leoparda 10:38:09
  Dokładnie tak. To zwykła nienawiść. Tylko do kogo.
  Dziękuję za ocenę i komentarz
  Pozdrawiam
 • @Bogusław Jeznach 11:05:48
  Są tu pewne osoby które stawiając obligatoryjnie jedynki w ten to oto sposób się dowartościowują
  Sami nie nie napiszą, nie polecą żadnego tekstu, skomentują raz na jakiś czas i tyle ich widziano.
  Serdecznie dziękuję za ocenę i merytoryczny komentarz
  Życzę zwłaszcza zdrowia
 • @Jasiek 11:41:00
  Dziękując Jaśku za komentarz pragnę zaznaczyć że świadomie umieściłem wpis w dziale Polska a nie religie.
  To tylko przypomnienie faktu jakim jest dzień urodzin Papieża i skrótowa Jego działalność.
  Moja ocena jest jednoznaczna. To Wieka postać jaka dał nam Bóg. Czy można Go z kimś porównywać - nie sadzę.
  Ale każdy ma własną ocenę JPII i każdą trzeba szanować
  Dzięki za ocenę
  Pzdr.
 • @Husky 17:18:10
  "Czy można Go z kimś porównywać - nie sadzę."

  A ja sądzę - Bolesław I Chrobry. I porównanie wyjdzie na plus. Dla Chrobrego! :-)

  Jakieś niejasności? ;-)
 • @Jasiek 21:37:39
  //wyjdzie na plus. Dla Chrobrego//

  Jestes tego pewny

  Inna twarz Chrobrego.
  Wybijał zęby i pozbawiał jąder, ale… był miłosiernym chrześcijaninem?


  http://s.ciekawostkihistoryczne.pl/uploads/2015/08/zabojstwo-pieciu-braci-kwadrat-340x340.jpg

  http://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/08/22/inna-twarz-chrobrego-wybijal-zeby-i-pozbawial-jader-ale-byl-milosiernym-chrzescijaninem/


  Żony i nałożnice Bolesława Chrobrego

  Bolesław Chrobry był władcą chrześcijańskim, nie przeszkadzało mu to jednak w porzucaniu żon i poślubianiu kolejnych. Dopuścił się nawet gwałtu na ruskiej księżniczce Przedsławie, "Rusinom zaś ku obeldze i hańbie". Ogłosił to publicznie, aby upokorzyć jej brata księcia kijowskiego Jarosława Mądrego. Księżniczkę zabrał do Polski jako łup wojenny - pisze w artykule dla WP.PL prof. Stanisław Sroka, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  http://historia.wp.pl/title,Zony-i-naloznice-Boleslawa-Chrobrego,wid,16416756,wiadomosc.html?ticaid=1192bd
 • @Husky 21:46:10
  "Bolesław Chrobry był władcą chrześcijańskim,..."

  Był władcą polskim - to przede wszystkim. Religię traktował instrumentalnie - kto wie, czy sam nie posłał Wojciecha do Prusów, żeby mieć szczątki męczennika, potem pielgrzymki, utworzyć dzięki temu arcybiskupstwo, a potem dzięki temu koronować się na króla. Bo biskup koronować nie może, a arcybiskup już tak. Perfidne? Może. Ale jak się spojrzy na postać Wojciecha z innej strony, to już nie bardzo. Zostaje zatem skuteczność.

  Zapytasz o jakość metod? To ja odpowiem, że były adekwatne do jego czasów. A zatem Twoja argumentacja tylko umocniła mnie w przekonaniu, że porównanie jest na korzyść Chrobrego.

  A! Jeszcze słyszałem historię, jak to Otton III po zjeździe gnieźnieńskim pojechał do grobu Karola Wielkiego. Ten był pochowany na siedząco. Na złotym tronie :-))))))))))
  Podobno Otton III kazał otworzyć grób, zabrać tron i podarować go Chrobremu.... Wielości źródeł na ten temat brak i nie wiadomo jak sprawa się skończyła.

  Czy czujesz się umocniony w swej polskości, czy może w swym papiestwie? ;-)

  Odpowiadając na to pytanie pamiętaj, proszę, o dwóch "wybiórczo" przedstawionych przeze mnie faktach w moim pierwszym komentarzu pod tym wpisem.

  Uprzejmości.

OSTATNIE POSTY

więcej
 • MEDIA

  Kto chcę psa uderzyć, ten kij zawsze znajdzie.

  Do ostatnie chwili zastanawiałem się czy jest sens jeszcze cokolwiek napisać skoro tak jak już wczoraj, tak i dziś widać że wyrok zapadł.Został zatwierdzony czytaj więcej

 • POLITYKA - ŚWIAT

  Brexit Day

  Zapamiętajmy to: Nigel Farage mówiący o Brexit był wyśmiewany przez wiele lat. Tymczasem przez ponad 20 lat antyunijnej kampanii przekonał do siebie miliony Brytyjczyków. Potrzeba solidnej narracji, która pozwoli przekonać miliony Polaków na Polexit czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  Bosak "atakuje" Turskiego

  Czas mija, młodzi ludzie nie rozumieją co znaczy, że ktoś był prominentną postacią w PZPR. Chyba czas zacząć mówić i pisać wprost, że byli to ludzie którzy kolaborowali z okupantem sowieckim przeciwko wolnej Polsce. Tacy czerwoni volksdeutsche czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY

więcej