Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
986 postów 30832 komentarze

Tylko prawda

Husky - Zoologiczny antykomunista , mając do wyboru AK i NSZ wybrałbym NSZ przy całym szacunku do AK. UB-ekom i ich potomkom wstęp wzbroniony.

Partyzant

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Tewje Bielski aka Tuwia Bielski i Anatol Bielski (ur. 8 maja 1906 w Stankiewiczach koło Nowogródka, zm. 1987 w Nowym Jorku) – Żyd, twórca (wraz z trójką braci) i dowódca żydowskiego oddziału partyzanckiego

 Jakie okrutne zbrodnie dokonywali sowieci czy hitlerowcy tego przypominac nie trzeba. Ale warto i trzeba przypominac walke partyzancka ktora w zamysle miala oslabiac wroga, dzieki sabotazom, atakom  na tylach wroga etc. Jednak to dotyczylo niewielu grup partyzanckich jakie dzialaly na terenie zajetym przez wroga. Byly tez inne jak np. zydowska partyzantka o czym ponizej.

Spotwarzona przeszłość: Partyzantka żydowska

Źródło: Roman Kafel, Spotwarzona przeszłość, czyli o żydowskich zbrodniarzach wojennych, fragment rozdziału „Partyzantka żydowska”, komentarze i wyróżnienia tekstu: redakcja PMN.

Walka partyzancka na terenach Polski miała głębokie tradycje narodowe. Polacy wiele razy w przeszłości zmuszeni byli prowadzić wojnę partyzancką. Śmiem zaryzykować twierdzenie, że nawet byli pewnego rodzaju specjalistami i mogli pochwalić się dużymi osiągnięciami na tym polu.

Jest to jeden z najtrudniejszych sposobów walki. Sięgać zatem do niego można i należy tylko i wyłącznie w sytuacjach absolutnie usprawiedliwiających takie, a nie inne rozwiązania.

Utrzymywanie walczących oddziałów leśnych z ich bazami to ogromne obciążenie dla ludności cywilnej, bez której kooperacji ich przetrwanie jest zupełnie niemożliwe. Wiedzieli o tym dowódcy Sił Zbrojnych Podziemnego Państwa Polskiego. Dlatego też decyzje o skierowaniu do oddziałów leśnych podejmowano po uprzednim dokładnym rozeznaniu sprawy i uznaniu, że nie ma innego wyjścia. Do oddziałów leśnych kierowano przede wszystkim młodzież z Ruchu Oporu, która została „spalona” i nie miała żadnej możliwości powtórnej legalizacji.

https://myslnarodowa.wordpress.com/2012/11/24/zbrodnie-zydowskich-partyzantow-na-polskiej-ludnosci-koniuchy-i-naliboki/

                       Partyzant - Tewje Bielski

 

 

 

 

Tewje Bielski aka Tuwia Bielski i Anatol Bielski (ur. 8 maja 1906 w Stankiewiczach koło Nowogródka, zm. 1987 w Nowym Jorku) – Żyd, twórca (wraz z trójką braci) i dowódca żydowskiego oddziału partyzanckiego w lasach Puszczy Nalibockiej podczas II wojny światowej odpowiedzialnego za rzeź na Polakach w miasteczku Naliboki w powiecie Stołpce, województwo nowogrodzkie. Dnia 8 maja 1943 roku o świcie 128 polskich mieszkańców tego miasteczka zostało wymordowanych.

Tewje Bielski był synem młynarza, urodził się jako jedno z dwunastu dzieci Dawida i Bejli Bielskich. Był obywatelem polskim, władał językiem polskim i jidysz. Wraz z ojcem i braćmi zajmował się także przemytem.

W latach 1927-1929 służył w 30 Pułku Strzelców Kaniowskich Wojska Polskiego, uzyskując stopień kaprala. Po powrocie z wojska ożenił się dla pieniędzy i wraz z żoną zamieszkał w Subotnikach, gdzie wspólnie prowadzili sklep. Po wybuchu II wojny światowej i wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie porzucił handel, opuścił rodzinę i zamieszkał w Lidzie, gdzie podjął pracę jako pomocnik księgarza. Po agresji III Rzeszy na Związek Radziecki został powołany do Armii Czerwonej, z której wkrótce zdezerterował, by wraz z kolejną żoną powrócić do rodzinnej miejscowości.

Uciekając przed gettem wraz z dwójką braci – Asaelem i Zusem – utworzył w Puszczy Nalibockiej żydowski oddział partyzancki zwany Otriada Bielskich. Pod jego dowództwem oddział osiągnął liczebność prawie 1200 ludzi, w tym wiele kobiet i dzieci. Zgrupowanie braci Bielskich zasilali głównie żydowscy uciekinierzy z likwidowanych okolicznych gett. W partyzanckim obozie, zwanym Jerozolimą, panowały trudne warunki bytowe. Początkowo oddział był samodzielny, od końca 1942 działał zaś pod komendą sowiecką a od grudnia 1943 brał także udział w walkach partyzantki radzieckiej z Zgrupowaniem Stołpce Okręgu Nowogródek AK.

Po zajęciu Białorusi przez wojska radzieckie w lipcu 1944, Tewje Bielski rozpuścił oddział i powrócił do Lidy, gdzie zatrudnił się w charakterze elektryka. W grudniu 1944 wyjechał do Wilna, gdzie udało mu się zdobyć fałszywe dokumenty pozwalające na podróż wraz z rodziną do Palestyny. Po przybyciu do Tel Awiwu otworzył sklep z artykułami spożywczymi. Jako ochotnik wziął udział pierwszej wojnie izraelsko-arabskiej. W 1955 wyjechał do Nowego Jorku, gdzie został taksówkarzem. Zmarł tamże w wieku 81 lat; pochowany został na cmentarzu Har HaMenuhot w Jerozolimie.

20 marca 2001, na wniosek Kongresu Polonii Kanadyjskiej, Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi rozpoczęła śledztwo w sprawie zbrodni w Nalibokach.

Na kanwie historii oddziału partyzantów Bielskiego oparto scenariusz filmu fabularnego Opór (2008) w reżyserii Edwarda Zwicka. W rolę Tewjego Bielskiego wcielił się brytyjski aktor Daniel Craig. Historia opowiedziana w filmie jest jednak w dużej mierze nieprawdziwa i ubarwiona. W rzeczywistości oddziały Bielskiego nigdy nie atakowały czołgów. Pominięto również zbrodnie Tewje Bielskiego i jego alkoholizm oraz molestowanie seksualne młodych kobiet.

http://www.ivrozbiorpolski.pl/index.php?page=bielski

 
 

 

 

 

KOMENTARZE

 • Serwus Max, jak tam życie w Reichu?
  Temat mnie zainteresował, bo choć to był tylko jeden z wielu żydowskich zbirów, ale jakby nie było, postać którą spopularyzował sam..
  .. my name is Bond. James Bond
  A tutaj masz - wygląda na to, że to niezbyt popularna postać, ten cały Bielski.
  Ludzie pewnie nie chcieli czytać i materiały usunięto.
  Wpisujesz:
  Czy "partyzanci" Tewje Bielskiego pacyfikowali Naliboki? / Nasz Dziennik

  .. i wychodzi to:

  Przepraszamy!

  Wybrany zasób nie istnieje lub nie jest w tej chwili dostępny.

  Prosimy o wyrozumiałość.

  Powrót do strony głównej

  Wpisujesz:
  Bielski pomagał Żydom, ale też ich wykorzystywał / rp.pl
  .. i masz:
  RZECZPOSPOLITA

  Bardzo nam przykro, ale nie znaleźliśmy strony, której szukasz

  Sprawdź, czy wpisany przez Ciebie adres nie zawiera literówek. Strona, której szukasz mogła zostać zaktualizowana, skasowana lub przeniesiona pod inny adres.

  Wróć do strony głównej
  Lub skorzystaj z wyszukiwarki

  To jest draństwo nie mniejsze, niż jakiegoś tam żydowskiego łotrzyka.
 • @partyzant 22:05:24
  Nie upieram się, bom nieuparty.
  Bazuję bardziej na podobieństwie semantycznym, niż czystej stylistyce.
  Ale mogę nie mieć racji.
  Ten link wchodzi.
  http://web.archive.org/web/20080617203204/www.polonica.net/zydokomunisci_1941-44.htm
  Mocne i można napisać o tym artykuł.
 • @partyzant 23:07:42
  I wszystko jasne..
  A ty wciąż myślisz, że inni dzielą twoją głupotę.
 • @partyzant 22:05:24
  a ty to jakiej nacji jestes ?? - zydo-bolszewik czy zydo-ukrainiec 8-))))))
  bo innej opcji nie ma, czyz nie donbaski maly ludziku
 • @alek.san 21:53:16
  nie wiem jak u Ciebie ale strony podane we wpisie sa aktualne, sprawdzalem
 • @alek.san 13:47:09
  // A ty wciąż myślisz, że inni dzielą twoją głupotę.//

  czy glupol moze myslec - pytanie retoryczne 8-))))
  to skrajny przypadek
 • @Zbójnicki pies 19:04:33
  Ależ może.
  Tyle, że myśli jego biegną cokolwiek dziwnymi meandrami.
  Nieodgadnione istoty.. he he he.
  Pozdrawiam.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY

więcej